En Sıcak Konular

TSK KOMUTA KADEMESİ DEĞİŞİYOR

25 Ocak 2014 20:36 tsi
TSK KOMUTA KADEMESİ DEĞİŞİYOR Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarına Yüce Divan'da yargılanma imkanı sunacak Askeri Torba Yasa Tasarısıyla ordunun komuta kademesi de gençleştirilecek.

TSK komuta kademesi değişiyor

Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarına Yüce Divan'da yargılanma imkanı sunacak Askeri Torba Yasa Tasarısıyla ordunun komuta kademesi de gençleştirilecek. Rütbe bekleme süreleri birer yıl düşülecek. Buna göre tuğgeneralliğe geçiş için bekleme süresi 4 yıla inecek, tümgeneralliğe geçiş süresi 3 yıl olacak. Yüksek lisans için 1, doktora için 1 yıl için erken terfi getirilecek. Böylece genç yaşta genelkurmay başkanı olmanın da önü açılmış olacak.
 
ERKEN YAŞTA "YAŞ" A GİREBİLECEK
Milli Savunma Bakanı Yılmaz, komisyondaki görüşmeler sırasında yeni tasarıda getirilen düzenlemeyle ilgili olarak, 22 yaşında Harp Okulu'ndan mezun olan bir teğmenin şu andaki mevcut uygulamaya göre 55 yaşında korgeneral, 59 yaşında orgeneral olabildiğini anlattı. Yılmaz, yeni düzenlemeyle erken yaşta YAŞ'a sunulma imkanı gtirildiğini, erken terfiye alternatif açılmış olacağını söyledi. Yılmaz, yine kuvvet komutanlarının görev süresinin 1 yıl uzatılması konusunda yetki verildiğini, zorunlu emeklilik yaşının 65 olduğunu kaydetti. Yılmaz, "Üst üste 3 yıl uzatma kuvvet komutanlarına getiriliyor. 63-65 yaşı da yaşlı olarak görülmesin. Ortalama yaş 75'e çıktı artık. Tecrübeli personel olmasının da faydaları var" dedi.
 
ERKEN TERFİ MADDESİ
Yasayla rütbe bekleme süresini tamamlamaya bir yıl kalanların da değerlendirmeye alınması düzenlemesiyle birlikte yıllık kontenjanda değişiklik yapılabilmesi için, YAŞ'a, yıllık kontenjanda değişiklik yapma yetkisi verilecek. Mevcut düzenlemede, yıllık kontenjan, "Her rütbedeki general ve amiral sayısının bekleme sürelerine bölümü sonucu çıkan miktardır" olarak tanımlanıyor.
 
Tasarıya göre, dış kaynaktan sağlanan muvazzaf subay adayları, öncelikle temel askerlikeğitimine tabi tutulacak ve bu eğitimde başarılı olma şartı aranacak. Subaylığa uygunluk işleminde kararname esası kaldırılacak. Bu işlem, kuvvet komutanlıkları personeli için Milli Savunma Bakanı; Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli için İçişleri Bakanı'nın onayı ile yapılacak. İlk uygunluk işleminden sonraki rütbe terfi işlemleri ise ilgili komutanlığın Kurmay Başkanı'nın onayı ile düzenlenecek.
 
Albaylar, general ve amirallerin bir üst rütbeye terfilerinde mevcut sistem korunarak üçlü kararname ile yapılacak. Tasarıyla, "Korgeneral-Koramiral" rütbe kontenjanlarında da değişiklik yapılabilecek. Mevcut kanunda, "Tuğgeneral-Tuğamiral, Tümgeneral-Tümamiral" kontenjanlarında değişiklik yapılabiliyor. Kuvvet Komutanlarının görev süreleri birer yıllık sürelerle yaş haddine kadar uzatılabilecek.
 
Teğmen rütbesi hariç olmak üzere son 10 yıl içinde en az dört farklı sicil üstü tarafından üç kez sicil tam notunun yüzde 60'ından daha düşük sicil alan subay ve astsubaylar hakkında yetersizlik nedeniyle TSK'dan ayırma işlemi başlatılabilecek.
 
Rütbe bekleme süresini tamamlamaya bir yıl kalan albay ve generaller de YAŞ değerlendirmesine alınacaklar. Bunlardan terfi ettirilenler ile kadrosuzluktan emekli edilenler, rütbe bekleme sürelerini tamamlamış sayılacak.
 
Astsubayların rütbe onay makamı, ilgili kuvvet komutanlığının kurmay başkanı olacak. Astsubaylıktan subaylığa uygunluk işlemi, üçlü kararname yerine bakan onayıyla yapılacak. Milli Savunma Bakanı veya İçişleri Bakanı, subay ve astsubayların istek üzerine yaş haddi, adi malullük dahil malullük veya vazife malullüğüne bağlı emeklilik işlemleri ile istifa işlemlerine ilişkin onay yetkisini devredebilecek.

Kaynak: ORTADOĞU GAZETESİ http://www.ortadogugazetesi.net/haber.php?id=32975


Bu haber 715 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,344 µs