En Sıcak Konular

AKP'NİN CEMAATİ AB KAPISINA BIRAKMA ÇABASI

25 Ocak 2014 20:30 tsi
AKP'NİN CEMAATİ AB KAPISINA BIRAKMA ÇABASI Başbakan R. T. Erdoğan’ın Avrupa seyahati, Nasrettin Hoca’nın tabiriyle şöyle özetlenebilir: Evde kaybettiği anahtarını ahırda arıyor.

AKP'nin cemaati AB kapısına bırakma çabası

Başbakan R. T. Erdoğan'ın Avrupa seyahati, Nasrettin Hoca'nın tabiriyle şöyle özetlenebilir:
Evde kaybettiği anahtarını ahırda arıyor.
Erdoğan, bir o yana, bir bu yana savruluyor… Devleti, milleti ve ekonomiyi savuruyor.
Hatırlayın, henüz iki ay önce, 22 Kasım'da Rusya'da Putin, "Türkiye'nin elli yıllık Avrupa Birliği tecrübesi var, az değil; Erdoğan'dan istifade deriz…" diye AB eksenli iğnelemişti, üç cümle ile diplomasi dersi vermişti. 
Bunu üzerine Erdoğan, dünyanın gözü önünde Putin'den şunu talep etmişti:
"Gelin, Türkiye'yi Şangay İşbirliği teşkilatına alın… Bizi de bu AB sıkıntısından kurtarın!"
Aynı Erdoğan, şimdi AB kapılarında pinekliyor.
Türkiye'de kaybettiğini, güya Avrupa'da arıyor.
Erdoğan'ın AB'de anlattıklarına bakılırsa; cemaat, devleti ve Erdoğan'ı öyle çarpmış, Erdoğan öyle afallamış ki, dün böyle seslendiği ve kurtulmak istediği AB'nin kapılarında, bugün "paralel devlet" eksenli yakınıyor.
Erdoğan, derdini AB gardiyanlarına anlatıyor.
 "Paralel devlet" dediği cemaati, -Vatikan ve kilise kapılarına alışkın olmalarından olacak- cami kapısına bırakamıyor; AB kapısına bırakmaya çalışıyor Erdoğan,.
AB şefleri ise Erdoğan'ın vaziyetine şaşırıyor.
Erdoğan, takılmış kırık plak gibi "paralel devlet" deyip deyip duruyor; ama bu yapı, AKP hükümetinin kendi türetmesi… "Cemaat"i devlet çarkında kuluçkaya yatırıp "paralel devlet" yapılanmasını üreten AKP ve Erdoğan'ın kendisidir.
Bunlar, devlete sizin bizzat yerleştirdiğiniz "çocuklar"ınızdır beyler… Amerikan ve Vatikan aklıyla devletin tüm kademelerine konuşlandırdığınız "özel hizmet" elemanlarınız!
12 yıldan beri "cemaat"ten dilendiğin himmetle devlet çarkını evir-çevir, devlet çarkına yediden-yetmişe onları yerleştir; ortaklık bozulunca, AB kapılarından "cemaat"e karşı himmet dilen, onu "paralel devlet" diye AB kapılarına bırakmaya kalkış… Bu yol akıl kârı değildir.
Bu yol, ne AKP'nin dışa sızan yolsuzluk dosyalarına hukuki kılıf sağlar, ne de ifade ettikleri devlete sızmış "cemaat" yapılanmasını sökmeye yarar.
Erdoğan, bin bir türlü laflar ediyor, devlet içinde devletten ve gizli örgütlenmelerden, paralel devlet operasyonlarından söz ediyor, mangalda kül bırakmıyor. Fakat böyle bir derin yapıyı hukuka taşımıyor.
Paralel devlet diye diye içlerinden bakan, vekil, bürokrat, genel müdür, kurul üyesi, daire başkanı, hakim, savcı, emniyet müdürü, polis ve memur olmak üzere 4 bini aşkın insanı oradan alıyor, oraya yerleştiriyor. Devletin sağ kolundan sol koluna, sol kolundan sağ omuza kaydırıyor.
AKP'nin yaptığı iş, iş değil ki…
Bu, sadece oyalama ve oyalanma taktiği.
Yolsuzluk operasyonları sebebiyle istifa etmiş 4 bakanın fezlekelerinin seçimlerden sonraya bırakılması da aynı oyalamanın sonucu.
Erdoğan, Türk milleti ve devletini oyalıyor, devlet ve milletle oynuyor... Ama artık bu oyun tutmaz; çünkü emanet paralar suyunu çekti, dolar fırladı gidiyor. Seri iflaslar başladı. Millet, sudan çıkmış balığa döndü… 
Bu noktada devlet ve milletin de yapması gereken tek iş var; bunları cümbür-cemaat sandığa gömmektir.
Eğer Erdoğan'ın feryat ettiği "paralel devlet" gerçek ise, bu alavere-dalavere ile devlet bu "paralel devlet"ten kurtulmuş oluyor mu? Hayır.
O halde Erdoğan'ın acilen işletmesi gereken mekanizma hukuk mekanizmasıdır… AB turu, dünya turu, seksen günde devr-i âlem filan değil!
Erdoğan, anahtarı Türkiye'de, devlette, hukukta kaybetti; arayıp bulacağı adres de burasıdır… AB kapıları değil!
AKP hükümeti ve Erdoğan, "paralel devlet" diye konuşup durdukları "cemaat yapılanması"na ilişkin hukuk mekanizmasını işletmedikleri müddetçe; bütün bu vaveylaları, sadece AKP'lilerin ve Erdoğan'ın kendi paçalarını kurtarmak, hukuktan sıyrılmak için yaptıkları manevralar olarak kalır.
Hukuk yollarını işletirsek ne olur ne olmaz, ola ki, ters teper ve AKP'den sızan dosya ve ayakkabı kutularına dönük de işler diye çekinceleri varsa; korkunun ecele faydası yok... Kimse hukuktan kaçamaz.

Mehmet Emin Koç -Yeni Mesaj

 

Kaynak: YENİ MESAJ GAZETESİ http://www.yenimesaj.com.tr/?artikel,12008609/akp-nin-cemaati-ab-kapisina-birakma-cabasi/mehmet-emin-kocBu haber 673 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,403 µs