En Sıcak Konular

DÖVİZDEKİ ARTIŞ MAAŞLARI DA VURDU; AVRUPA İLE UÇURUM BÜYÜDÜ !

25 Ocak 2014 19:01 tsi
DÖVİZDEKİ ARTIŞ MAAŞLARI DA VURDU; AVRUPA İLE UÇURUM BÜYÜDÜ ! Son günlerde artan döviz fiyatlarının, ülkemiz ekonomisi üzerindeki etkisi henüz tam olarak ortaya çıkmasa da, maaşlara ve alım gücüne olan etkisi memurlar üzerinde hissedilmeye başlandı bile…

DÖVİZDEKİ ARTIŞ MAAŞLARI DA VURDU; AVRUPA İLE UÇURUM BÜYÜDÜ !

Son günlerde artan döviz fiyatlarının, ülkemiz ekonomisi üzerindeki etkisi henüz tam olarak ortaya çıkmasa da, maaşlara ve alım gücüne olan etkisi memurlar üzerinde hissedilmeye başlandı bile… Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi'nin yaptığı araştırma, memur maaşlarının son bir yıl içinde dolar karşısında %15; EURO karşısında ise %16 eridiğini ortaya koydu. Son günlerde yaşanan gelişmeler nedeniyle Avrupa ile Türkiye'de memur maaşları arasındaki fark 2,5'tan 3 kata çıktı. 

Ekonomi piyasasında son günlerde sular durulmuyor.  Döviz fiyatları her gün yeni rekorlar kırıyor. Son olarak Dolar kuru 2,313 TL; Euro ise 3,163 TL seviyesinde bulunuyor. 
TCMB fiyatlarına göre 2013 yılı Ocak ayının aynı günlerinde denk gelen Dolar kuru 1,757 TL; Euro ise 2,361 TL seviyesinde idi. Geçen yıl Ocak ayının aynı günlerine denk gelen kur fiyatları ile karşılaştırıldığında Euro % 34, Dolar ise % 31,6 oranında artış gösterdi.  
Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi'nin yaptığı araştırmaya göre 2013 Ocak ayında ortalama 1925 TL olan ortalama memur maaşı 1096 Dolar seviyesinde bulunuyordu.  Memur maaşlarına yapılan artışla ortalama memur maaşı Ocak 2014 itibarı ile 2159 TL seviyesine yükselmesine rağmen, döviz karşısında tutunamadı ve 933 Dolara geriledi. Böylece 2013 başında 1096 Dolar olan ortalama memur maaşı, bu yıl 933 Dolar'a düşerek, reel anlamda %14,9 değer kaybetmiş oldu. 
2013 yılı başında 849 Dolar olan en düşük dereceli memur maaşı ise %14,6 değer kaybederek 725 Dolar'a geriledi. 
Maaşların Euro karşısındaki bir yıllık kaybı daha fazla oldu. Geçtiğimiz yılın başında 815 Euro dolayında olan ortalama memur maaşı, %16,2 değer kaybederek 683 Euro'ya; 632 Euro olan en düşük dereceli memurun maaşı ise %16'lık düşüşle 531 Euro'ya geriledi. 
Avrupa Birliği ile müzakerelerin yeniden gündeme geldiği günlerde özellikle Sosyal Politika ve İstihdam başlıklı 19. müzakere faslının açılabilmesi için, Türkiye ile Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki maaş uçurumunun kapatılması gerekiyor. 
Şu anda satınalma gücü paritesine göre eşitlendiğinde  Avrupa'da ortalama memur maaşı 2000 Euro; cari olarak ise 3000 Euro dolayında bulunuyor. Türkiye'de ise 683 Euro seviyesinde… Geçtiğimiz yıl Avrupa ile Türkiye'deki memur maaşları arasında 2,5 kat fark varken, 2014 Ocak itibarı ile bu fark reel olarak 3 kata, ulusal para birimi bakımından ise 4,4 kata yükseldi.  Buna göre döviz kurlarında son aylarda yaşanan gelişmeler, Avrupa ile Türkiye arasındaki makasın daha da açılmasına ve Türk memurunun biraz daha fakirleşmesine neden oldu. 
Konu hakkında açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ise iktidarın bu konuda tedbir almasını ve memur maaşlarının erimesine engel olmasını istedi. Genel Başkan İsmail Koncuk şu şekilde konuştu: "Hükümetin radikal ekonomik ve siyasal kararlar almak yerine günü kurtarmak için aldığı ekonomik önlemler, ekonomik daralma ve alım gücünü azaltan etkiler yaratmaktadır. Türkiye'de yaşanan olumsuz olaylar nedeniyle artan siyasi gerginlik ve ekonomide gerçekleşen istikrarsız durum karşısında Türk Lirası değer kaybetmeye devam etmekte ve en büyük sıkıntıyı yine vatandaş çekmektedir. Enflasyon karşısında günden güne eriyen maaşlara bir de Türk Lirası'nın değer kaybı eklenmiştir. 
Yıllardır ülke ekonomisinin büyüdüğü, dünya devleri arasında 17. sırada yer aldığı, gelir adaletinin sağlandığı iddia edilmesine rağmen, toplumun bütününe yansımayan, yalnızca mutlu azınlığın faydalandığı büyümenin, ülkeye hiçbir fayda getirmediği gözler önündedir. Ülkemizde yaşanan ekonomik istikrarsızlığın, tepeden tırnağa bütün alanları istila etmesi ve ekonomik buhranla iğneden ipliğe zam yağmuru yaşanması muhtemeldir. Her an kapıyı çalacağının sinyallerini döviz kurları ve borsa ile veren ekonomik olumsuzluklar hayatımızı zorlaştırmakta, pahalılık ve yüksek enflasyon yeniden ülkemizin gündemine oturmaktadır. Döviz kurundaki yükseliş, nihai tüketici olan memur, işçi, emekli, dul ve yetimi, kısacası dar ve sabit gelirli vatandaşlarımızı ciddi ölçüde etkileyecektir. 
Bu gerçekler ortadayken, Türkiye'nin bugüne kadar süregelen kırılgan ekonomik yapısını öngöremeden imzalanan Toplu sözleşme ile 2014 yılının bütünü için memurlara ve emeklilere 123 TL zam verilmesi kabul edilemez. Yüksek enflasyon riski ile karşı karşıya olduğumuz bu yıl maaşlara enflasyon farkının da yansıtılmayacak olması son derece manidardır. Yetersiz maaş zammı, memur ve memur emeklisini daha bugünden son derece zor durumda bırakmıştır. Toplu sözleşme ile alınan 123 TL'lik komik zam, daha birinci ayın sonu gelmeden döviz kurundaki artış ve zamlar karşısında eriyip yok olmuştur. Memurun ve emeklinin önünde hiç zam almadan geçireceği 11 aylık zorlu bir dönem bulunmaktadır. Memurlarımızın, bu zorlu süreçten yara almadan çıkması için mutlak surette yeni tedbirlere, enflasyon farkının yeniden uygulanmasına ve ek zamma ihtiyaç vardır."  


Tablo: Döviz Bazında Memur Maaşlarındaki Değişim 


              Ocak  Ocak  Fark    %
               2013  2014        Erime

               Dolar  Euro Dolar  Euro  Dolar Euro  Dolar  Euro
OMM      1096   815   933   683  -163  -132  %14,9  %16,2
EDDMM   849   632   725   531  -124  -101  %14,6  %16,0

OMM:   Ortalama Memur Maaşı

EDDMM: En düşük Dereceli memur Maaşı 

 

TÜRKİYE KAMU-SEN Bu haber 853 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,883 µs