En Sıcak Konular

ESKİ BAKANLAR HAKKINDA ŞOK SUÇLAMA

22 Ocak 2014 23:04 tsi
ESKİ BAKANLAR HAKKINDA ŞOK SUÇLAMA 17 Aralık operasyonu sonrası görevden alınan 3 bakan hakkında hazırlanan iddianameden şok suçlamalar...

Eski bakanlar hakkında şok suçlama

17 Aralık operasyonu sonrası görevden alınan 3 bakan hakkında hazırlanan iddianameden şok suçlamalar...

17 Aralık'taki yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası görevden alınan Muammer Güler, Egemen Bağış ve Zafer Çağlayan'ın adlarına hazırlanan iddianamede basına sızdı.

İddiaya göre, bakanlar hakkında 'suç örgütünün hiyerarşik yapısı içinde' yer alma suçlaması yöneltiliyor.

Al Jeezera Türk'ün haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında 17 Aralık'ta aralarında üç bakanın çocuklarının da olduğu 94 kişi gözaltına alınmıştı.

Savcı Celal Kara tarafından yürütülen soruşturmada eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler ve eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Salih Kaan Çağlayan'ın da aralarında bulunduğu 24 kişi çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

İDDİANAME YAZILIYOR

Celal Kara, bakan çocukları, iş adamı Reza Sarraf ve Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Arslan'ın da aralarında bulunduğu şüpheliler hakkındaki iddianameyi yazmayı sürdürüyor.

Şüphelilerin kara para aklamak için 'çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve üye olmak ile rüşvet almak' ile suçlanacağı öğrenildi.

ESKİ BAKANLAR İDDİANAMEDE

Adli kaynaklardan alınan bilgilere göre iddianamede eski bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan ve Egemen Bağış'ın teknik takibe takılan bazı görüşmeleri ve fotoğrafları da delil olarak iddianameye konulacak.

Eski bakanların kara para aklamak için oluşturulan suç örgütünün 'hiyerarşik yapısı içinde yer aldığı ve örgütün üst kademelerinde oldukları' detaylarıyla anlatılacak.

DOKUNULMAZLIK

İddianamede, söz konusu bu isimlere milletvekili dokunulmazlığı nedeniyle işlem yapılamadığı, Anayasa'nın 83. maddesi gereğince elde edilen bilgi ve belgelerin Adalet Bakanlığı'na iletildiği de özellikle belirtilecek.

BAYRAKTAR'IN DURUMU BELİRSİZ

17 Aralık'ta üç ayrı soruşturmaya ilişkin operasyonlar bir arada yapılmıştı. Memur Suçları bürosu kapsamındaki soruşturmayı yürüten savcı Mehmet Yüzgeç'in baktığı dosyada Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar da şüpheli.

Soruşturma kapsamında teknik takibe takılan eski bakan Bayraktar ile ilgili elde edilen delil ve belgeler de savcılık tarafından Adalet Bakanlığı'na gönderildi. Ancak savcı Mehmet Yüzgeç tarafından hazırlanacak iddianamede Erdoğan Bayraktar'a yer verilip verilmeyeceği henüz belli değil.

25 ARALIK'TA İSTİFA ETMİŞLERDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski AB Bakanı Egemen Bağış ile eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında hazırlanan fezlekeler Adalet Bakanlığı'na gönderilmiş, bakanlar da operasyondan sekiz gün sonra 25 Aralık'ta istifa etmişti.

Kaynak: MİLLİ GAZETE http://www.milligazete.com.tr/haber/Eski_bakanlar_hakkinda_sok_suclama/306259


Bu haber 895 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,139 µs