En Sıcak Konular

AB'Yİ SURİYELİ İSYANCI KORKUSU SARDI

16 Ocak 2014 17:41 tsi
AB'Yİ SURİYELİ İSYANCI KORKUSU SARDI Beşar Esad'a karşı savaşmaları için vatandaşlarının kandırılıp Suriye'ye götürülmesine çanak tutan Avrupa ülkelerini şimdi kafa kesmek konusunda Suriye'de fazlasıyla uzmanlaşmış militanların geri dönüş korkusu sardı

AB'yi isyancı korkusu sardı

Beşar Esad'a karşı savaşmaları için vatandaşlarının kandırılıp Suriye'ye götürülmesine çanak tutan Avrupa ülkelerini şimdi kafa kesmek konusunda Suriye'de fazlasıyla uzmanlaşmış militanların geri dönüş korkusu sardı 

Suriye'de Beşar Esad'ı alaşağı edemeyen ülkeler şimdi kendi kazdıkları kuyuya düşmemek için gayret ediyor. Batılı ülkeler hesabına savaşmaları için "cihat edeceksiniz" diye kandırılarak Suriye'ye gönderilen Avrupa ülkeleri vatandaşları, Cenevre'de 22 Ocak'ta toplanacak olan Suriye Konferansı sonrası ülkelerine dönmek zorunda kalacak gibi görünüyor. Bu gerçeği gören Avrupa ülkelerini telaş sardı. Bu konuda kaygılarını saklamayan Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere yaptığı açıklamada Almanya'dan Suriye'ye giden ve isyancılar safında savaşan militanların geri dönüşünden duyduğu endişeyi dile getirdi. Alman Bakan, Suriye'de isyancılar safından savaşan Alman uyruklu militanların sayısının çok fazla olmasının Almanya için büyük bir endişe kaynağı olduğunu söyledi. 

Ateşkes gündemde
22 Ocak'ta Cenevre'de yapılacak olan Suriye Konferans'ında başta Rusya ve ABD olmak üzere taraf ülkelerin bir ateşkes sağlanması için gayret edecekleri tahmin ediliyor. Bir ateşkesin gündeme gelmesi durumunda Suriye hükümetinin ülkedeki yabancı uyruklu militanların Suriye'yi terketmesini şart koşacağına kesin gözle bakılıyor. Bu kapsamda Suriye'de yaklaşık 3 yıldır süren çatışmalara katılan militanların vatandaşı oldukları ülkeleri endişe sarmış durumda. Benzer endişeleri yaşayan Almanya, Suriye'de savaşan vatandaşlarının Almanya'ya geri döndüğünde tehdit oluşturacağını düşünüyor. Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, sayıları binin üstünde olduğu tahmin edilen Alman uyruklu militanların Almanya'da saldırı düzenlemek konusunda yüksek düzeyde uzmanlaşmış, tecrübe kazanmış olarak ve uluslar arası iletişimde daha gelişmiş bir şekilde  geri gelmelerinden endişe edildiğine dikkat çekti. Thomas de Maiziere, Almanya'da büyüyen ve Suriye'ye yönelen militan sorununun sadece Almanya'yı değil, Fransa ve diğer Avrupa ülkelerini de ilgilendiren bir sorun olduğunu vurguladı.

Türkiye tehlikenin farkında değil 

Almanya gibi devletler Suriye'de savaşan bin kadar militanın ülkeye dönüşünden endişe ederken Türkiye'nin bu konuda henüz gerçekleri görmediği anlaşılıyor. Geçtiğimiz günlerde Bursa'da bir vatandaş oğlunun Suriye'de isyancılar safında savaşmak için gönderildiğini açıklamıştı. Feryad eden baba oğlunun geri getirilmesi için yetkililerden yardım istiyordu. Bu baba gibi yüzlerce aile çocuklarının Suriye'de olduğu konusunda yetkili mercilere başvurmuş durumda. Uzmanlar Türkiye'den gayri resmi yollarla Suriye'ye gitmiş ve isyancılar safında savaşan militanların sayısının binlerce olduğunu belirtiyor. Bu durum Türkiye'nin Almanya'dan daha fazla endişe duymasını gerektiriyor. Ama Türkiye hükümeti henüz bu tehlikenin farkında bile değil.

İsrail yeni saldırı yolları arıyor 

Öte yandan Kudüslü el Menar gazetesinin iddiasına göre Amerika, İsrail, Fransa, Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar'ın katılımıyla son haftalarda Paris ve Riyad'da yapılan gizli toplantılarla 22 Ocak'ta Cenevre'de yapılacak konferanstan sonra izleyecekleri yol haritası üzerinde görüşme yapıldı. Suriye hükümeti bu toplantılarda Suriye'ye karşı yeni komplolar planlandığını düşünüyor. Suriye'den yapılan açıklamaya göre bu toplantıların birinci amacı Suriye krizinin çözümüne yönelik siyasi çabaları baltalamak. 

İsyancılar insani yardımı engelliyor

Rusya'nın Birleşmiş Milletlerdeki Daimi temsilcisi Vitaliy Churkin, "Suriye muhalefeti" üzerinde etkin olan devletlerin, zarar gören vatandaşlara insani yardımların ulaştırılmasını engellememeleri konusunda bu 'muhalefeti' ikna etmeleri gerektiğini belirtti. Churkin yaptığı açıklamada bu bağlamda ciddi ve yoğun çabaların olduğuna işaret ederken, Suriye hükümetinin insani yardımların geçişine izin verdiği bir zamanda 'muhaliflerin' ise bir çok bölgede bu yardımların ulaştırılmasına izin vermediklerine dikkat çekti. (ORHAN DEDE-Yeni Mesaj)

 


Kaynak: YENİ MESAJ GAZETESİ http://www.yenimesaj.com.tr/?haber,13004223/ab-yi-isyanci-korkusu-sardiBu haber 921 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,267 µs