En Sıcak Konular

''100 YILIN EN KURAK DÖNEMİ'' UYARISI

8 Ocak 2014 22:34 tsi
''100 YILIN EN KURAK DÖNEMİ'' UYARISI Uzmanlar, hava durumlarının bu şekilde gitmesi halinde 100 yılın en kurak döneminin yaşanacağını belirtiyor.

Meteoroloji Uzmanları: 100 Yılın En Kurak Dönemi Kapıda

Uzmanlar, hava durumlarının bu şekilde gitmesi halinde 100 yılın en kurak döneminin yaşanacağını belirtiyor.
Yağışsız geçen kış kurak bir yazı işaret ediyor. Meteoroloji Profösörü Orhan Şen, "Böyle giderse 100 yılın en kurak dönemini geçireceğiz" derken, "İstanbul ve Türkiye genelinde Mayıs ayına kadar barajların doluluk oranı minimum yüzde 60'ı bulmazsa, yaz sonu barajlarımız çöle döner.

"HÜKÜMETİN BİR AN ÖNCE EYLEM PLANINA GEÇMESİ GEREKİYOR"

Çok net söylüyorum. Kuraklık deprem kadar önemli bir konu. Hükümetin bir an önce kuraklık eylem planına geçmesi gerekiyor. Melen Çayı da İstanbul'la aynı havzada bulunuyor. Kuraklıktan nasibini alacak." diye konuştu.

"İSTANBUL VE TÜRKİYE GENELİNDE TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR"

Prof. Şen durumu şöyle özetledi, "Hava sıcaklıkları Ocak ayı ortalamasının 6-7 derece üzerinde seyrediyor. İstanbul ve Türkiye genelinde tehlike çanları çalıyor. İstanbul barajlarındaki doluluk oranı yüzde 30-35 seviyesinde.

"ŞEHRİN 5-6 AYLIK SUYU KALMIŞ DURUMDA"

Tarımsal kuraklıktan sonra içme suyu kuraklığı da baş gösteriyor. İstanbul'un günlük su tüketimi 2.5 milyon metreküp. Şehrin 5-6 aylık suyu kalmış durumda. Meteorolojik sistemlerin karakteri değişti. Artık her 5 yılda bir kuraklık yaşanacağı ortaya çıkmış oldu. Acil eylem ve önlem planları devreye geçirilmeli."

"SADECE 5 KG YAĞIŞ DÜŞTÜ"

"İstanbul'un Ocak ayı yağış ortalaması 120 kilogram. Ancak bugün itibarıyla sadece 5 kg'lık bir yağış söz konusu. Aralık ayı da kurak geçti. 100 kg olması gereken yağış miktarı 50 kg'ın altında oldu. Böyle giderse son 100 yılın en kurak dönemini yaşayacağız. Bulut tohumlama ile yüzde 20'lik artış sağlanabilir."

"UFUKTA YAĞIŞ GÖZÜKMÜYOR"

Prf. Şen şöyle uyarıyor, "İstanbul gibi kalabalık bölgelere mutlaka yeni barajlar yapılmalı. Durum çok ciddi. Tasarruf tedbirleri de gerekebilir. Türkiye'deki yağışlar sağanak şeklinde. Barajların dolması için yavaş yağışların olması gerekiyor. Sağanak yağışlarda suyun büyük kısmı denizlere gidiyor. Bugünden itibaren Mayıs ayı sonuna kadar yüzde 30'luk dilimi doldurmamız çok zor. 14-15 Ocak'ta kısa süreli yağmur görülebilir, 20 Ocak tarihine kadar kar yağışı olmayacak. Okyanus üzerinden gelen hava kütleleri Avrupa'da kıvrım yaparak ülkeye girmiyor"


Kaynak: YENİÇAĞ GAZETESİ http://www.yenicaggazetesi.com.tr/meteoroloji-uzmanlari-100-yilin-en-kurak-donemi-kapida-93112h.htm


Bu haber 954 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,840 µs