En Sıcak Konular

YENİDEN YARGILANMA ÇALIŞMASI BAŞLIYOR

5 Ocak 2014 13:12 tsi
YENİDEN YARGILANMA ÇALIŞMASI BAŞLIYOR Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, önceki gün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le yaptığı görüşmenin ardından dün de Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi’nde Başbakan Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

Yeniden yargılama çalışması başlıyor!

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, önceki gün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le yaptığı görüşmenin ardından dün de Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi'nde Başbakan Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.
Yaklaşık 1.5 saatlik görüşmenin ardından açıklama yapan Feyzioğlu, "Görüşmeye Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da katıldı. Son derece yapıcı ve samimi bir ortamdaydık. Çalışma toplantısı oldu" dedi.  Feyzioğlu şöyle devam etti: "Özel görevli mahkemeler kaldırılmalı. Ergenekon Davası'nda Yargıtay'ın derhal hiçbir takdir etkisi kullanmaksızın görev yönünden karar bozma kararı vermiş olması. Balyoz'da da yine bir maddelik bir ekleme. Sadece özel görevli mahkemece mahkumiyet hükmü verilmiş sebebiyle yargılama sonucu. 2. maddeyi kaldırdığımızda iş artık ilgili mahkemesinde yeniden görülecektir ve adil yargılanma evrensel çözümle sonuçlanacaktır. Bu formülümüzde af veya denetimli serbestlik talebi yok. Af talebi sıkıntı yaratır. Çünkü 'suçsusuz' diye haykıran insanlar var. Sapla samanı ayırmak lazım. Yargıya yöneltilen suçlumalar karşısında yıpranan yargıya yeniden güvenin sağlanması sağlanacak." Metin Feyzioğlu, "Başbakan'ın bu konudaki yaklaşımı son derece ılımlı oldu. Adalet Bakanlığı'na konuyu iletti, birlikte çalışılmasını istedi. Hukukun üstünlüğünün sağlanması konusunda ilkeli duruşumuzu koruduğumuz için Başbakan'ın talebine 'evet' dedik. Adalet Bakanlığı'yla bu konuda çalışma içinde olacağız" diye konuştu. Metin Feyzioğlu, "Başbakan, Japonya'dan döndüğünde çok somut bir önerimiz çıkacaktır. Pazartesi (yarın) başlayacağız çalışmalara. Herkesin adil yargılanma hakkını savunmak zorundayız. Haksızlık kime yapılırsa yapılsın siyasi bir menfaat gözetmeksizin durmak lazımdır, duruşumuz bu. Geçici 2. Madde kaldırıldığında özel mahkemelerin elinde hangi davalar varsa ilgili mahkemelere dağıtılacaktır" ifadelerini kullandı.

Takdir yetkisi bırakmadan

Feyzioğlu, şunları söyledi: "Özel görevli mahkemeler hiç olmamalıydı. Aynı kanunu çıkartırken 2. Maddeyi eklemeseydi bugün bu konuşmalar yapmayacaktı. Kamuoyunu rahatsız etmeyecek, tam aksine feryat edenlere gel adil yargılanacaksın diye önünü açmak. Ergenekon Davası ve benzer davalar henüz Yargıtay'da devam ediyor. Kesinleşmedi, onanmadı. Fakat bu davanın kaynağı konuşulan hüküm 5 Temmuz'da yasama organı tarafından gayri meşruluğu ortaya konulmuş bir mahkemece verilmiş. Önerimiz şu; 5 temmuz 2012 sonrasında verilmiş bir mahkumiyet hükmü Yargıtay'ın ilgili ceza dairesi önünde beklemekte ise Yargıtay'a hiçbir takdir yetkisi bırakmadan, bu tür davaların sadece görev noktasında bozulmasını hükme bağlamak." Feyzioğlu, "Başbakan'ın yeniden yargılanma konusunda bir adım atılması düşüncesinde olduğunu sanıyorum" dedi. 


Kaynak: YENİÇAĞ GAZETESİ http://www.yenicaggazetesi.com.tr/yeniden-yargilama-calismasi-basliyor-92963h.htm


Bu haber 581 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,130 µs