En Sıcak Konular

ERDOĞAN YENİ KABİNEDE MİLLİ GÖRÜŞE Mİ DÖNDÜ?

2 Ocak 2014 15:54 tsi
ERDOĞAN YENİ KABİNEDE MİLLİ GÖRÜŞE Mİ DÖNDÜ? Büyük hengâmede sessiz sedasız, koca on bakan koltuğu el değiştirdi. Kabinenin yarısına tekabül eden bu rakam, içinde bulunduğumuz atmosferdeki daha önemli duygusal(!) nedenlerle deyim yerinde ise gümbürtüye gitti.

Kabine revizyonu!

Büyük hengâmede sessiz sedasız, koca on bakan koltuğu el değiştirdi. Kabinenin yarısına tekabül eden bu rakam, içinde bulunduğumuz atmosferdeki daha önemli duygusal(!) nedenlerle deyim yerinde ise gümbürtüye gitti. Kimse oralı olmadı. Bu değişim aslında bir hükümet değişikliğiydi.
Yeni bakanların tayininde Hüseyin Gülerce'nin, "kabinenin Milli Görüşe bulaşmamış isimlerden oluşturulması" önerisi ne kadar etkili oldu bilmiyoruz. Ancak sonuç itibariyle talebi belki bir fire ile aynen gerçekleşti.
***
Aslında Patron yaşanan süreçte, 17 Aralık operasyonunu geçiştirmeye ve görmezden gelmeye çalıştı. Ancak yüksek rakımlı tepeden gelen sinyaller değişimi zorunlu kıldı.  
Şen-şakrak seyahat ettikleri Pakistan dönüşü keyifler yerinde, moraller yüksek, bu badireyi de atlattık diyorlardı sanki.
Ama olmadı. 
Artan kamuoyu baskısını belki dindirebilirlerdi de işin ucu, ipin ucu köşkteydi. Hele Esenboğa'da coşkulu kalabalığı görünce "hey yaşasın!" deyip adı geçenler birbirlerine sarılmışlardı.
Ama olmadı.
***
Beyler uçakta iken yüksek rakımlı tepeden "İnince bana yeni kabineyi getirecek, bekliyorum" deyince iş işten geçti, artık görevden almaya mecburdular, daha fazla direnemezlerdi.
Ve beklen(mey)en değişim gerçekleşti.
Geçen yazımızda işaret ettiğimiz zülfü yâre dokunma tam olarak buydu. Yirmi yıllık yoldaş Bayraktar'ın ifşaatları süreci hepten çıkmaza soktu.
Ben en çok Sayın Başbakan'ın önce "komplo" deyip sonra "çürükleri temizledik" sözüne şaştım. Kanaatimizce Bayraktar da buna bozuldu.
Bir de bizimkilerin(!)  ne hikmetse savunmada gösterdikleri tavırlar. Pisliklere direk, en direk bulaşmış, pay almış, göz yummuş her kimlerse eski dostlarda can siperâne bir aklama telaşı yaşanıyor. Ne komplolar, ne Siyonizmler türlü iddia ve aklamalar havada uçuşuyor.
Hani padişahın veziri/yağdanlığı varmış da her şeye bir yorum getirirmiş. En son bir saçma ile kurulmuş kızarmış kuzu sofraları deyince yağdanlık da pes etmiş.
Merak ediyorum hırsızlığa bile kılıf bulan (eski) bizimkiler ne zaman pes edecek.
***
Yeni kabine nasıl derseniz ilk gece sosyal paylaşım sitesinde şunu yazdım. "Düşük profil, Milli Görüşü tasfiye, silik vitrin, nefsi müdafaa ve savunma paktı" 
Hala yazdıklarımın arkasındayım.
Zaten köşk çıkışı Sayın Başbakan'ın bezgin ve yılgın suratı, durumdan çok da hoşnut olmadığı hissi uyandırıyordu.
İsimlerle ilgili münakaşa yapıldığı şeklinde sızan duyumların doğruluk derecesini bilemeyiz. "Hâl" her şeyi anlatıyor, daha doğrusu anlatmıyordu.
Önceki kabine ilanlarında görmeye alışık olduğumuz "mağrur" halden iz yoktu.
Ayrılan bakanlardan; -mahkeme aklasa bile- ithamlara maruz kalanlar, -seçilmese de- aday olanların dönüşleri zor.
Gidenlerin hepsi ayrı da bence en önemlisi; Türkiye, çıkardığı özgürlükçü(!) yasalarla aileyi yok eden Bakan'dan kurtuldu.
***
Peki, kabine kimlerden oluştu? Özel hallere vakıf kimseler işbaşında. Yakın çalışma arkadaşlarından; İngilizce-Arapça tercümanlar, özel kalemde görev yapanlar, beraber tatil yapılan özel ilişkili kimseler.
Belli ki, revizyonla iş yapacak adam değil; bilgi sızdırmaması, kayıtsız şartsız teslimiyet göstermesi ve süreci atlatma esas alınmış.
"Artık Milli Görüşe döndü" diyenler revize edilen yeni kabineye baksın!.

 Dr. Necmettin Çalışkan -Milli Gazete

Kaynak: MİLLİ GAZETE http://www.milligazete.com.tr/koseyazisi/Kabine_revizyonu/18075#.UsVkE9JdWbR
Bu haber 646 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,983 µs