En Sıcak Konular

GENELKURMAY'DA YÜKSEK YARGI ZİRVESİ

2 Ocak 2014 15:38 tsi
GENELKURMAY'DA YÜKSEK YARGI ZİRVESİ Başbakan Erdoğan ve Başdanışman Yalçın Akdoğan'ın, "Devlet içinde çete var, askere kumpas kuruldu" açıklamalarının öncesinde Genelkurmay Karargahı'nda yüksek yargı zirvesi düzenlendiği öne sürüldü.

Genelkurmay karargahında yüksek yargı zirvesi!

Başbakan Erdoğan ve Başdanışman Yalçın Akdoğan'ın, "Devlet içinde çete var, askere kumpas kuruldu" açıklamalarının öncesinde Genelkurmay Karargahı'nda yüksek yargı zirvesi düzenlendiği öne sürüldü. Hürriyet'ten Oya Armutçu'nun haberine göre, 18 Aralık'ta Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Haşim Kılıç'ı karargahda ağırladı. Askerlerin bu yemekli toplantıda Ümraniye ve Balyoz davalarına ilişkin sıkıntılarını ve silah arkadaşlarının mağduriyetini dile getirdiği öğrenildi. AYM üyelerine, TSK tarafının; "Çeşitli davalarda silah arkadaşlarımız yargılanıyor. Pek çok açıdan mağdur oldular. Askerlerin yargılandığı davalarda yaşanan sıkıntılar biliniyor. Usullere aykırı uygulamalar var" çerçevesinde değerlendirme yaptığı belirlendi. AYM üyelerinin ise yorum yapmadan, dinlemekle yetindikleri ifade edildi.
 
Yemekte kimler vardı?
Genelkurmay karargahında iade-i ziyaret olarak değerlendirilen yemekte Org. Özel'le birlikte, İkinci Başkan Org.Yaşar Gürel, Genel Sekreter Tuğg.Metin Özbek, Adli Müşaviri Alb. Muharrem Köse, AYİM Başkanı Tuğg. Abdullah Arslan, AYİM Başsavcısı Albay Hasan Mutlu, Askeri Yargıtay İkinci Başkanı Alb. Mehmet Ali Uzun katıldı. Başkan Kılıç, Org. Özel'le 6 ay önce Anayasa Mahkemesi'nde birlikte yemek yediklerini anımsatarak, "10 gün önce de kendileri bizi Genelkurmay Karargahında yemekte ağırladılar. Bütün üye arkadaşlarımız vardı. Özel bir gündemimiz yoktu" dedi. Başkan Kılıç, sohbet sırasında o gün çıkan bir kararın konuşulduğunu da bildirdi. Söz konusu karara göre, TSK'dan atıldıktan sonra üç suçlamadan da "delil yetersizliğinden" beraat eden R.T, AYM'ye bireysel başvuru yaptı. AYM, tazminat yerine, askeri yüksek yargı yönünden ilk anlamına gelen "yeniden yargılama yapılması" kararı almıştı.

Kaynak: YENİÇAĞ GAZETESİ http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/habergoster.php?haber=92915

 Bu haber 645 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,843 µs