En Sıcak Konular

BABACAN: 49 MİLYAR DOLAR GİTTİ

2 Ocak 2014 15:35 tsi
BABACAN: 49 MİLYAR DOLAR GİTTİ Başbakan Yardımcısı Ali Babacan 17 Aralık’tan sonra başlayan süreci değerlendirdi. Ali Babacan 17 Aralık-27 Aralık sürecinde halka açık şirketlerin değerinin 49,3 milyar dolar düştüğünü söyledi

49 milyar dolar gitti

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan 17 Aralık'tan sonra başlayan süreci değerlendirdi. Ali Babacan 17 Aralık-27 Aralık sürecinde halka açık şirketlerin değerinin 49,3 milyar dolar düştüğünü söyledi. 17 Aralık'ta başlayan süreci değerlendiren Başbakan Yardımcısı Ali Babacan "Bugüne kadar yolsuzlukların üzerini kapatmadık. Hükümet olarak 3 Y ile mücadelede çok kararlılığımız var dedi ve bu 3 Y'nin 'yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar" olduğunu söyledi.
Yargı içinde emir komuta zincirinin dışında bir yapılanma olduğunu söyleyen Babacan operasyonla Türkiye'nin istikrarının hedef alındığını söyledi.
Borsada 17 Aralık-27 Aralık arasında halka açık şirketlerin toplam 49 milyar dolar değer kaybettiğini açıklayan Babacan " Bu süreçte halka açık şirketlerin değerinin 270,906 milyar dolardan 221,572 milyar dolara geriledi" dedi.
 

Yabancılar borsada
Pazartesi günü borsaya 15 milyar dolarlık giriş oluğunu söyleyen Babacan, 15 günlük kaybın üçte birinin tek günde telafi edildiğini söyledi. Döviz piyasasında ise 764 milyon dolar çıkış olduğunu kaydeden Babacan, bunun 110 milyon dolarlık kısmının ise Pazartesi geri döndüğünü aktardı. "Son 15 günde yabancılar borsada 238 milyon dolar sattı" diyen Başbakan Yardımcısı, bu miktarın 85 milyon dolarının hafta başında geri geldiğini söyledi.
Özel bir TV kanalında konuşan Babacan şunları söyledi " Halk Bankası'nda da 9 milyar 498 milyondan 6 milyar 762 milyona düşüş var. Değer kaybı 2 milyar 736 milyon. Bunun dışında kurun artmış olmasının getirdiği özellikle reel sektörün borçluluğundaki artış var. Hazineye baktığımızda devletin döviz borcu bitti üstelik artıya geçmiş durumdayız.
Öte yandan faizler arttığında bunun hem Hazine'ye maliyeti var borçlanma olarak hem reel sektöre hem hane halkına maliyeti var. Dolayısıyla Türkiye varlık değerleri açısından baktığımız zaman çok çok yüksek maliyeti oldu. Ne kadar bir işlem hacmi ile bu fiyatlar oluştu diye bakacak olursak orada tablo biraz daha farklı.
Hatalara göz göre göre izin vermeyiz. Operasyonda kimlerin önceden bilgisi var, kimler ne tür bilgiye dayanarak işlem yaptı, bunlara bakılmalı. Önceden bilgiye dayanarak kimler piyasa hareketi yaptılar? Soruşturma sonucunda bir açık bulunursa bunlarla ilgili suç duyurusu yapılacaktır." 
 
Yüzde 4-5'lik cari açık taşınabilir
Cari açığa bakarken Türkiye'nin toplam dış borcunun sürdürülebilirliğine bakmak gerektiğini söyleyen Babacan, "Biz o sorunu çözmüş durumdayız. Tüm devletin borcunun milli gelire oranı çok düşmüş durumda. Kriz döneminde bile yüzde 45'ten yüzde 36'ya indirdik" dedi. Babacan, "Buraya baktığımızda özel sektörü görüyoruz. Türkiye'nin dış borcunun milli gelire oranının artmaması için yüzde 4-5'lik bir cari açık bile Türkiye'nin taşıyabileceği bir cari açık. 2014 içinse yüzde 6,5 cari açık beklediklerini belirtti ve "Kontrolden çıkmış bir durum yok" diye konuştu.
 
Müşteriye gelir takibi başlayacak
Babacan  bankaların 2014'ten itibaren müşterilerinin gelir bilgilerini isteyeceklerini ve gelir takibine  başlayacaklarını belirterek şunları söyledi " Tüketicinin taksit ödemeleriyle gelirleri arasında bağlantı kurulacak. Bu henüz devrede değil. Bir yıl takip edeceğiz. Gerçek gelir ilse kağıt üzerinde gösterilen gelir farklılık gösterebiliyor, bu yüzden bir yıl takip edeceğiz. Adım atmaya karar verirsek 2015 başında atacağız. Belki de hiç atmayız" şeklinde konuştu. Tüketici kredilerinin makul bir hızla artmasını istediklerini söyleyen Babacan, "Önce hak edelim sonra hak ettiğimiz şekilde yaşayalım. 2000 lira peşinat ödeyip 80 bin liralık otomobil alanlar var. Türkiye'de 100 otomobil satılıyorsa 80'i ithal 20'si yerli. 2 bin lirayı zor denkleştirip 80 bin liralık otomobile binmeyelim diyoruz" ifadesini kullandı.
 
"Tüketicinin dövizle borçlanması yasaklandı" 
Dalgalı kur rejiminde kur hareketlerine karşı hazırlıklı olması gerektiğini söyleyen Başbakan Yardımcısı Babacan, "Kurda iniş de olabilir çıkış da olabilir. Herkesin de buna hazır olması lazım. Hazine'nin döviz cinsinden borcu kalmadı. Bankalar ne kadar döviz borcu varsa o kadar döviz alacağı var. Bu yüzden kur inse de çıksa da etkilenmiyorlar. Tüketicilerin de döviz cinsinden borçlanmalarını 2009'dan bu yana yasakladık" dedi. Reel sektörün ise ancak döviz geliri olduğu takdirde döviz cinsinden borçlanabildiğini kaydeden Babacan, bu kuralın dışına çıkan reel sektör firmalarının da olabileceğini söyledi. Merkez Bankası'nın bugün içinde bulunduğumuz şartlar altında faiz artırımına gerek görmediğini söyleyen Babacan, "Kendi kararlarıdır, gerekeni yaparlar" dedi.

http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/habergoster.php?haber=92873


Bu haber 631 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,094 µs