En Sıcak Konular

''ENGELLİYİ MUHTAÇ GÖREN AYRIMCILIĞI ORTADAN KALDIRAMAZ''

20 Aralık 2013 23:26 tsi
''ENGELLİYİ MUHTAÇ GÖREN AYRIMCILIĞI ORTADAN KALDIRAMAZ'' CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, “Özürlüler Vakfı” tarafından düzenlenen “Uluslararası Katılımlı 7.Özürlüler Vakfı Kongre ve Sosyal Etkinliklerine” katıldı.

"Engelliyi muhtaç ve ihtiyaç sahibi gören anlayış; ayrımcılığı ortadan kaldıramaz."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, "Özürlüler Vakfı" tarafından düzenlenen "Uluslararası Katılımlı 7.Özürlüler Vakfı Kongre ve Sosyal Etkinliklerine" katıldı.

"Siyasi Partilerin Uluslararası Sözleşmeler Çerçevesinde Özürlü Bireylere İlişkin Sosyal Politikalar" konulu oturumda bir konuşma yapan Akkaya, Türkiye'de, engellilerin maruz kaldığı ayrımcılığın ve sorunların "zihniyet meselesi" olduğunu söyledi.
Engelliyi ve engel konusunu doğru anlayamamış zihniyetin, engellilerin bizzat katılmadıkları yasal çalışmalar yaparak istenen sonuçlara ulaşamayacağını söyleyen Akkaya, AKP'nin de aynı hatayı yaptığını ve engellilerin sorunlarını anlamadığını belirtti.
Engellilerin tam olarak sayılarının dahi bilinmediğine vurgu yapan Akkaya: "Sayısını tam olarak bilmediğimiz engellilerin nüfusun %12-13'ünü oluşturduğunu söylediğimiz zaman, özellikle ben Anadolu'da yaptığım programlarda, yurttaşlarımızın şaşırdıklarını görüyorum. Özel sohbetlerimizde bu verilerin doğru olmadığına dair düşüncesini bildiren pek çok arkadaşımızla karşılaştım. Çünkü engelliler büyük oranda evlerde yaşıyorlar, sosyal hayatın, çalışma hayatının, siyasetin ve eğitim hayatının içinde yer alamıyorlar.
Böylece evlere hapsedilmiş bir büyük kitleyi görmeden, tanımadan, onlarla arkadaş olmadan, onların fikirlerini dinlemeden yaşayıp gidiyoruz." Dedi.
Bu durumun engellilerin tercihi olmadığından bahseden Akkaya, yeterli eğitim, sağlık ve istihdam hizmetlerinden faydalanamayan engellilerin yoksulluk ve yoksunluk içinde evlere mahkûm olduklarını, hayatın içinde yer alamadıklarını ancak büyük bir potansiyelin de yok edildiğini savundu.
Uluslararası Sözleşmelerin maddelerini kabul etmenin önemli ancak yeterli olmadığını anlatan Akkaya, her sözleşmenin kelimeleri aşan bir ruhu olduğunu ve sözleşmelerin asıl amacını anlamayan yanlış üzerine yanlış yapacaklarını söyledi. 
5378 Sayılı Özürlüler kanununun, Birleşmiş Milletler Engelliler Hakkında Sözleşme'nin aksine, engellilere hak sahibi özneler olarak bakmayan aksine engellilere Türkiye'de devletin temel bakışı olan "korunmaya ve yardıma muhtaç kişiler" olarak algılayan bir arka plana sahip olduğunu söyleyen Akkaya: "Kanunda yapılan engelli tanımı bu bakış açısını çok açık bir biçimde ortaya koymaktadır... Engelliyi muhtaç ve ihtiyaç sahibi gören anlayış, ayrımcılığı ortadan kaldıramaz." Dedi.
Özürlüler Vakfı'nın düzenlediği toplantıda, Yakup Akkaya'ya, CHP Engelliler Üst Kurulu Üyeleri, CHP İstanbul İl Yöneticileri, kadın ve gençlik kollarından kalabalık bir grup eşlik ettiler.

 

Bu haber 350 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,666 µs