En Sıcak Konular

DÜNYA DİYABETLE SAVAŞI KAYBETTİ

15 Kasım 2013 22:34 tsi
DÜNYA DİYABETLE SAVAŞI KAYBETTİ Dünya Diyabet Günü olan 14 Kasım’da insanlığın diyabet ile savaşında yenik düştüğü açıklandı.

İnsanlık bu savaşı kaybetti!

Mağdur sayısı dünyada her geçen gün hızla artıyor. Türkiye'de şu anda 5 milyon kişi...

Dünya Diyabet Günü olan 14 Kasım'da insanlığın diyabet ile savaşında yenik düştüğü açıklandı. Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF), 6'ncı Diyabet Atlası'nda, diyabet vakalarının tüm dünyada tırmanışa geçtiği uyarısı yaparak "İnsanları diyabetten ve hastalığın yaşamı tehdit eden komplikasyonlarından korumak için verilen savaş kaybedildi" dedi. Buna göre, 7 milyar nüfuslu dünyada, diyabet hastası sayısı, yüzde 8.4 artışla 382 milyona yükseldi. 2035'te yüzde 55 artışla 592 milyona ulaşacak.

Diyabet 2013'te 5.1 milyon kişinin ölümüne neden oldu. 6 saniyede bir kişi diyabet nedeniyle ölüyor. 2013'te 79 bin çocuğa, Tip 1 diyabet teşhisi kondu ve 21 milyon kadın gebeliğe bağlı diyabet şikâyetiyle tedavi gördü.

TÜRKİYE'DE 5 MİLYON HASTA
Diyabet hastalarının çok büyük kısmı, obezite ve hareketsizlikten kaynaklanan Tip 2'den mustarip. Genelde 40-59 yaş aralığında seyreden diyabet hastalarının yüzde 80'i düşük ya da orta gelir düzeyine sahip ülkelerde yaşıyor. SGK verilerine göre, Türkiye'de 2008-2012 arasında diyabetli hasta sayısı her yıl ortalama yüzde 17 artarak, 2.5 milyon kişiden 5.2 milyon kişiye ulaştı.

En kalabalık ve en fazla diyabet hastasının yaşadığı ülke olan Çin'de 98.4 milyon olan hasta sayısı 2035'de 142.7 milyona çıkacak. Diyabetin en yaygın olduğu bölge Batı Pasifik: Tokelau, Mikronezy ve Marshall Adaları nüfusunun üçte biri diyabetli. Afrika'da da 60 yaş altı ölümlerin yüzde 76'sı diyabetten. Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da 10 yetişkinden biri diyabetli. Tip 1 diyabet teşhisi konan çocukların büyük kısmı Avrupa'da. Diyabet tedavisi için 2013'te harcanan 548 milyarın 2035'te 630 milyar dolara çıkması bekleniyor.


Kaynak: GAZETEVATAN http://haber.gazetevatan.com/insanlik-bu-savasi-kaybetti/584307/1/gundem


Bu haber 362 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,557 µs