En Sıcak Konular

400 YILLIK AĞA CAMİ KURTULDU!

5 Kasım 2013 17:49 tsi
400 YILLIK AĞA CAMİ KURTULDU! Beyoğlu’nun simgelerinden 400 yıllık Ağa Camii, Demirören Holding tarafından yenilendi

400 yıllık cami kurtuldu!

Beyoğlu'nun simgelerinden 400 yıllık Ağa Camii, Demirören Holding tarafından yenilendi

Beyoğlu'nun simgelerinden 400 yıllık Ağa Camii, Demirören Holding tarafından 2.5 milyon lira harcanarak hem olası deprem tehlikesine karşı güçlendirildi hem de baştan sona yenilendi.

İstanbul'un en güzel camileri arasında yer alan Hüseyin Ağa Camii, Demirören Holding'in sponsorluğuyla yapılan tadilat ve restorasyon çalışmalarıyla depreme hazır hale getirildi. Tonozları çelik halatlarla güçlendirilen caminin bütün ahşap döşemeleri, kalem işleri ve çatı makas sistemi yenilendi. Caminin orijinal mimarisinde yer almayan tuvaletler yer altına indirilerek, avlu tamamen mermerle kaplandı.

1999'daki Marmara depreminde hasar gören caminin restorasyonu için Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Demirören Holding arasında 2010'da protokol yapıldı. Çalışmalarına başlamadan önce caminin röleve projesi hazırlanarak restitüsyon yapıldı. Camiye ait eski resimler, çizimler, fotoğraflar daha önceki restorasyon çalışmalarına ait bilgiler ve arşivlerde yer alan bütün kayıtlar incelenerek restorasyon projesi hazırlandı. Proje, 2011 yılında Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından onaylandı ve çalışmalar

20 Nisan 2012'de başladı. Restorasyonun Kasım 2012'de bitmesi planlanıyordu. Ancak Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün öngördüğü bütçe yetersiz kalınca yeniden bir bütçe yapıldı ve çalışmalar devam etti. Vakıflar Genel Müdürlüğü ile yapılan protokolde 1 milyon lira harcanması öngörülen proje kapsamında Demirören Holding yaklaşık 2.5 milyon lira harcayarak camiyi yeniledi ve depreme dayanıklı hale getirdi.

Orijinaline uygun yapıldı

Çalışmalar kapsamında ilk olarak cephedeki çimento harçlı eklenti sıvaların ayrılması işlemi yapıldı. Kolonlara çelik hatlar ve gergi demirleri bağlanarak cami depreme karşı güçlendirildi. Kalem işleri orijinaline uygun olarak yenilendi. Kürsü, minber ve mihrab aslına uygun olarak yenilendi. Minarenin şerefeden sonraki beton bölümü sökülerek aslına uygun bir şekilde taş olarak yeniden yapıldı. Kubbe ve tonozlara mukavemet kazandırmak için özel olarak hazırlanan harç enjekte edildi. Çatı makas sistemi değiştirilerek yeniden yapıldı. Caminin çatı altına çelik hatıl dönülerek, çatı karkas sistemi eskisinden çok daha güçlü olarak yeniden yapıldı. Caminin orijinalinde yer alan ancak daha sonra yıkılan avlu duvarı harpuştaları yeniden yapıldı. Avluya mermer döşendi. Şadırvan temizlendi. Kadınlar mahfilinin tavanında volta döşeme, raspa sonucunda ortaya çıkarıldı. Camideki bütün ahşap doğramalar aslına sadık kalınarak yenilendi. Caminin orijinal halinde yer almayan tuvaletler tamamen yıkıldı ve yer altına indirilerek inşasına başlandı. Engelliler için özel tuvaletler planlandı. Üst bölüm ise abdesthane olarak düzenlenecek. 

Galatasaray ağalarından Hüseyin Ağa tarafından 1596 yılında yaptırılan cami, II. Mahmud tarafından 1834 yılında ihya edildi. Çıkan yangın nedeniyle uzun süre bakımsız kalan cami yüz yıl sonra bu kez Vakıflar tarafından yeniden onarıldı. Mihrabının önünde Hüseyin Ağa'nın ve yine Galatasaray ağalarından Davut Ağa'nın kabrinin bulunduğu caminin avlusunda ise sanat değeri yüksek olan Mimar Sinan'ın eseri bir şadırvan bulunuyor. Bu şadırvan Kasımpaşa Okmeydanı'nda bulunan Sinan Paşa Camii'nden buraya nakledilmiş.


Kaynak: GAZETEVATAN http://haber.gazetevatan.com/400-yillik-cami-kurtuldu/581245/7/yasamBu haber 655 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,881 µs