En Sıcak Konular

KANSER VE DİYALİZE ÖZELDE İLAVE ÜCRET Mİ GELİYOR?

5 Kasım 2013 17:44 tsi
KANSER VE DİYALİZE ÖZELDE İLAVE ÜCRET Mİ GELİYOR? Devlet, özel hastanelerden hizmet alan kanser ve diyaliz hastalarına ilave ücret getirmeye hazırlanıyor.

Kanser ve diyalize özelde ilave ücret

Devlet, özel hastanelerden hizmet alan kanser ve diyaliz hastalarına ilave ücret getirmeye hazırlanıyor. Buna göre diyalizden 4 bin liraya kadar, kanser hastalarından ise aylık 20 bin liraya kadar ilave ücret alınabilecek

Kanser ve diyalize özelde ilave ücret

Özel sağlık kuruluşlarında ilave ücretin oranını yüzde 200'e kadar artıran hükümet, şimdi de özel hastanelerden hizmet alan kanser ve diyaliz hastalarına ilave ücret getirmeye hazırlanıyor.
Özel hastanelerin ısrarla istediği düzenlemenin yasalaşması halinde diyaliz hizmetinden 4 bin liraya kadar, kanser hastalarından aylık 20 bin liraya kadar ilave ücret alınabilecek.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, özel hastanelerin aldığı fark ücretlerinin yetersiz olduğunu belirterek, "Biz de mevcut fiyatların yeterli olmadığı görüşündeyiz. Ama yalnız diyaliz konusunda değil, diğer alanlar için de geçerlidir. Son zamanlarda özel sağlık kuruluşlarının yüzde 200 yani 2 katına kadar fark alma imkânını getirdik ortadaki yatırım farklılığından dolayı. Diyaliz ve benzeri kanser, yanık gibi birçok branşlarda fark alma imkânı olmadığı için bu talep, haklı bir taleptir. Biz, artışla ilgili yine bilim kurullarımızın çalışması çerçevesinde uzlaşıya hazırız" demişti.

Diyalizin yüzde 80'i özel
Edinilen bilgiye göre, sağlık hizmet bedellerinin sadece Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği'ndeki fiyatları artırarak karşılanamayacağını hesaplayan hükümet, ilave ücretlerle özel hastanelerin talebini karşılamaya çalışacak. Önümüzdeki süreçte şimdiye dek ilave ücret alınmayan diyaliz, kanser tedavisi sağlık hizmetlerinden de ilave ücret alınabilecek. Diyaliz hizmetinin yaklaşık yüzde 80'i özel diyaliz merkezlerinde veriliyor.
Yaklaşık 5 yıldır SGK ödemelerinde artış yapılmayan diyaliz hizmetlerinde özel hastanelerin talepleri böylelikle karşılanmış olacak. Her bir diyaliz seansı için SGK, 159.60 TL'lik paket ödeme yapıyor. Diyaliz hastası haftada 3, ayda ise ortalama 12 seans diyalize giriyor. Bir diyaliz hastası için SGK diyaliz merkezlerine ortalama bir ayda 12 x 159.60 = bin 915.20 TL ödeme yapıyor.
İlave ücretlerin yüzde 200 çıkarılmasının ardından bir diyaliz hastasının bir ayda cebinden ödeyeceği ilave ücret tutarı bin 915.20 TL x 2 = 3 bin 930.40 TL'ye ulaşabilecek.

Kanserde 'ilave' 20 bin TL olabilir
Radyasyon onkolojisinde süreli tedavilerin günü, radyoterapi tasarımı, planlanması, doz hesapları ve uygulanması ayrı ayrı ücretlendiriliyor. Kanser tedavisinde radyoterapi ve kemoterapi ücreti; kanserin türüne, evresine ve tedavi sürecine göre değişmekle birlikte aylık tedavi ücreti yaklaşık 3 bin TL ila 10 bin TL'yi buluyor. Böylece, özel hastanelerin kanser hastalarından alacağı ilave ücretin tavanı 20 bin liraya kadar çıkabilecek. Yapılacak düzenlemenin önümüzdeki dönemde yaygınlaşacak "tamamlayıcı sigorta" düzenlemesine de altyapıyı oluşturması planlanıyor. (MİTHAT YURDAKUL-MİLLİYET) [1]

SGK'dan 'ilave ücret' açıklaması

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kanser ve diyaliz tedavisi gören hastalardan ilave ücret alınmasına ilişkin kurum tarafından yapılan veya yapılmakta olan herhangi bir çalışmanın kesinlikle söz konusu olmadığını bildirdi.

SGK'dan 'ilave ücret' açıklaması

SGK'dan yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında "özel hastanelerde kanser ve diyaliz tedavisi gören hastalardan ek ilave ücret alınacağına" yönelik haberlerin gerçekle bağdaşmadığı belirtildi.

Açıklamada, haberlerde iddia edildiği üzere kanser ve diyaliz tedavisi gören hastalardan ilave ücret alınmasına ilişkin SGK tarafından yapılan veya yapılmakta olan herhangi bir çalışmanın kesinlikle söz konusu olmadığına dikkati çekildi. İlave Ücret alınmayan sağlık hizmetlerinin Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) belirtildiği hatırlanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bunlar acil servis hizmetleri, kanser tedavisi, (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri), hemodiyaliz tedavileri, yoğun bakım hizmetleri, yanık tedavisi hizmetleri, yenidoğana verilen sağlık hizmetleri, organ, doku ve kök hücre nakillerine ilişkin sağlık hizmetleri, doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri, kardiyovasküler cerrahi işlemleri (İstisnai sağlık hizmetlerinde belirtilen işlemler hariç)."[2]

Kaynak: MİLLİYET GAZETESİ  

[1] http://ekonomi.milliyet.com.tr/kanser-ve-diyalize-ozelde-ilave/ekonomi/detay/1787154/default.htm 

[2] http://ekonomi.milliyet.com.tr/sgk-dan-ilave-ucret-aciklamasi/ekonomi/detay/1787482/default.htmBu haber 418 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,781 µs