En Sıcak Konular

''SÜT SEKTÖRÜNDE BİRE AL ÜÇE SAT DÖNEMİ SOYGUN DEĞİL Mİ?''

15 Mart 2013 14:25 tsi
''SÜT SEKTÖRÜNDE BİRE AL ÜÇE SAT DÖNEMİ SOYGUN DEĞİL Mİ?'' TÜKODER Genel Sekreteri Hamdullah Yıldız,süt fiyatları hakkında yazılı basın açıklaması yaptı.İşte o açıklama.

SÜT SEKTÖRÜNDE BİRE AL, ÜÇE SAT DÖNEMİ SOYGUN DEĞİL Mİ?

Ülkemizdeki süt fiyatları incelendiğinde, üreticiler ve tüketicilerin en çok sömürülen kesimler olduğu ayan beyan ortaya çıkmaktadır.   

Sütteki fiyat artışlarını sorguluyor muyuz?

Süt üreticilerinin, endüstriyel süt sektörüne 80-90 kuruşa sattığı çiğ sütün, paketlenip sofralarımıza gelene kadar fiyatının yüzde %300 arttığı görülmektedir. Sanayici, aracı ve marketler zincirleri fahiş karlar elde etmektedirler.

DAHA UCUZA SÜT İÇMEK MÜMKÜN MÜ?

Tarladan, çiftlikten sofraya gelene kadar sütün fiyatı üçe katlanıyor. Daha önce çiğ süt 70 kuruştan alınır iken, market raflarında fiyatı üçe katlanıyordu. Kutu süt 2-2,5 TL arasında satılıyordu.  Hayvan beslenmesinde kullanılan yemlere zam gelince, çiğ sütün fiyatı Ulusal Süt Konseyi tarafından 90 kuruş yapıldı.  Sanayicilerin çiğ sütü bu fiyattan alıp almayacağı halen belirsiz iken, market raflarında kutu sütün fiyatı yine üçe katlanarak 2,19-2,99 Lira arasında satılmaktadır.
Çiğ süt üreticilerine 1,5 yıl içinde sadece yüzde %11 zam verildiğini, sanayicinin ise yüzde %50 civarında fiyat artışına gittiğini biliyoruz.  Oysa Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletlerinde endüstriyel süt sektörünün net kazancı % 20' yi aşmamaktadır. Bu ülkelerde, süt stratejik ürün kapsamına alınmıştır. Aşırı fiyat artışlarına acilen müdahale edilmektedir. Birinci derecede, tüketicilerin sağlıklı ve ucuz süte erişmesi hedeflenmiştir.
Büyüyen, büyüdükçe devleşen, tekelleşen, devleştikçe devletleşen Türkiye'nin endüstriyel süt sektörü, fahiş karlar elde ederek, tüketicilerin süt ve süt ürünlerine, erişimini kısıtlamaktadırlar. Bu da sağlıksız nesiller yetişmesine ve sağlık harcamalarının artmasına neden olacaktır.
Sağlıklı süt ve süt ürünleri çocuklarımızın, gençlerimizin, kadın ve erkeklerimizin, gelecek nesillerin vazgeçilmez bir gıdasıdır.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile endüstriyel süt sektörüne çağırıda bulunuyoruz,
Endüstriyel süt sektörünün bu fahiş ve keyfi fiyat artışına ne zaman dur diyeceksiniz? Endüstriyel süt sektörünü tüketici haklarına ve sizleri bu duruma getiren tüketicilere saygılı olmaya, kısa vadeli çıkarlarınız için geleceğimizi yok etmeye hakkınız olmadığını hatırlatıyoruz. 

Firmaların ticari çıkarlarını vatandaşın sağlığına yeğleyen Sayın Bakan bu tutumunuz devam ederse lütfen istifa edin. Tüketiciler olarak size güvenmiyor ve inanmıyoruz.

Hamdullah YILDIZ

Genel Sekreter


Bu haber 372 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,596 µs