En Sıcak Konular

GÜLEN O REZİL FİLM İÇİN NE DEDİ?

28 Eylül 2012 21:04 tsi
GÜLEN O REZİL FİLM İÇİN NE DEDİ? Fethullah Gülen, İngiliz Financial Times gazetesine “Müslümanların Masumiyeti” filmine yönelik protestoları “Peygamber Geleneğinde Şiddet Yoktur” başlıklı makalede değerlendirdi.

Fethullah Gülen o filme yapılan protestolar için ne önerdi

Tüm dünyada şiddetli protestolara neden olan "Müslümanların Masumiyeti" filmine tepkiler gelmeye devam ediyor. Fethullah Gülen, filme yönelik yapılan protestolara ilişkin, "Ne tepkisel içgüdülerimizin tutsağı olmamalıyız, ne de değerlerimizi ve inançlarımızı sistemli şekilde aşağılanması karşısında tamamen sessiz kalmalıyız" görüşünü dile getirdi.

Fethullah Gülen, İngiliz Financial Times gazetesine "Müslümanların Masumiyeti" filmine yönelik protestoları "Peygamber Geleneğinde Şiddet Yoktur" başlıklı makalede değerlendirdi.

Gülen, "Müslümanlar her gün 'Yarabbi, bizi doğru yoldan ayırma' diye dua ederler. Bu bizleri aşırılıklardan uzak tutup, hayatımızda dengeyi korumamıza yardımcı olan bir duadır. Ne tepkisel içgüdülerimizin tutsağı olmamalıyız, ne de değerlerimizi ve inançlarımızı sistemli şekilde aşağılanması karşısında tamamen sessiz kalmalıyız" dedi.


Müslümanların son en fazla duyarlılığı ve dikkati göstermek zorunda olduğunu belirten Gülen, "İslama karşı bu aşağılamalar Müslümanları olumsuz bir görüntüde resmetmek istiyor olabilir ve bundan dolayı ayrımcılığı, izalasyonu, ırkçılık yüzünden yapılan işkenceleri ya da sürgünleri haklı gösteriyor olabilir" dedi.

-"AKLA GELEN İLK ŞEY İNTİHAR SALDIRISIYSA NASIL OLUMLU DÜŞÜNSÜNLER?"

Fethullah Gülen, "Müslümanlar olarak kendimize sormamız gereken soru, İslamı ve Hazreti Muhammed'i dünyaya tanıtıp tanıtmadığımızdır. Peygamberin örneğini ona saygı uyandıracak şekilde takip edip, hayata geçirebildik mi? Bunu lafla değil eylemlerimizle yapmalıyız. Eğer insanların aklına ilk gelen şey intihar saldırılarıysa, İslam hakkında nasıl olumlu bir düşünceye sahip olabilirler" dedi.

Bir Müslümanın her zaman kendi dinine saygı beklerken diğer dinlere de saygılı göstermesi gerektiğini ifade eden Gülen, "Şiddeti kışkırtan nefret söylemi ifade özgürlüğünün istismar edilmesidir. Bu başkalarının haklarını, saygınlığını ve özgürlüğünü ihlal eder" dedi.

Öte yandan Gülen, "Hazreti Muhammed'e yönelik sık sık yaşadığımız saldırılar kınanıyor ancak doğru tepki şiddet değildir. Bunun yerine, tüm dinlerin kutsal değerlerine yönelik saygıyı desteklemek için sürekli olarak bir kampanya sürdürmek zorundayız" yorumunu yaptı.

 

Kaynak: MİLLİYET GAZETESİ http://gundem.milliyet.com.tr/fethullah-gulen-o-filme-yapilan-protestolar-icin-ne-onerdi/gundem/gundemdetay/28.09.2012/1603706/default.htm
Bu haber 454 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,724 µs