En Sıcak Konular

ÖZGÜRLÜK (!) SIRASI MALİ'YE GELDİ

28 Eylül 2012 12:15 tsi
ÖZGÜRLÜK (!) SIRASI MALİ'YE GELDİ Emperyalist saldırganlar kana doymuyor. Irak, Libya ve Afganistan'dan sonra şimdi de gözlerini Mali'ye diktiler.

Müslümanın nefes aldığı her coğrafyaya aynı kılıfla kan ve gözyaşı götürüyorlar.

'Özgürlük' sırası Mali'de

Emperyalist saldırganlar kana doymuyor. Irak, Libya ve Afganistan'dan sonra şimdi de gözlerini Mali'ye diktiler. Afrika'nın Müslüman nüfusuyla öne çıkan ülkesi Mali'de Müslümanlar giderek daha da güçleniyor. Bu duruma seyirci kalmayacağını açıklayan Fransa eski sömürgesi Mali'nin kontrolünden çıkacağı endişesiyle, askeri harekâta başlayacağını duyurdu. Bahane tanıdık: Ülkede istikrarı sağlamak...

Nüfusun büyük çoğunluğu Müslüman
Mali, Afrika'nın en büyük yedinci ülkesi. Nüfusunun büyük bölümü Müslüman. Mali'nin Cezayir, Nijer, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Gine, Senegal ve Moritanya ile sınırı bulunuyor. Batı destekli merkezi yönetim, ülkenin kuzeyini ele geçiren Müslümanlara karşı, Avrupa Birliği ve ABD'yi uzun süreden beri askeri harekata zorluyor. Fransa, eski sömürgesi Mali'deki etkinliğini kaybetmemek için askeri harekâtın başını çekiyor.

Afrika'nın 7. büyük ülkesi Mali yeni bir emperyalist işgalle karşı karşıya. Uzun yıllar Fransa'nın sömürgesi olan, bağımsızlığını ilan ettikten sonra Batı yanlısı hükümetler tarafından idare edilen Mali'de, Müslümanlar ülkenin kuzeyini ele geçirmiş durumda. Bu durum Batı yanlısı merkezi yönetimi oldukça rahatsız ediyor. Kuzey'de etkinliğini kaybeden merkezi iktidar çareyi Batılı ülkeleri askeri harekata çağırmakta buldu. Mali topraklarını parçalayarak Afrika'yı birbirine düşman eden Fransa, bu çağrıya ilk karşılık veren ülke. Fransa Mali'ye askeri harekat düzenleyeceğini ve bunun için çalışmalara başlayacağını açıkladı.

Bombalanacak Müslümanlar olunca çıt yok
Fransa'nın Mali'ye askeri müdahaleye hazırlandığını açıklamasının ardından gözler, diğer Avrupa ülkelerine çevrildi. ABD, İngiltere, Almanya, Polonya, İtalya, İspanya, Fransa'nın düzenleyeceği askeri harekâta yeşil ışık yaktı. Rusya ve Çin'inde Fransa'ya destek veriyor. Bomba yağdırılacak ülke Müslüman olunca kimseden çıt çıkmıyor. BM Güvenlik Konseyi' de Fransa'nın askeri harekâtına karşı değil. Mali'nin Kuzeyi'nde büyük bir bölgenin hakimiyetini ele geçiren Müslümanlara askeri operasyon yapacağını açıklamasının ardından Fransa'ya destek yağıyor. En büyük destek İngiltere'den. İngiltere her türlü desteğe hazır olduğunu açıklarken, Almanya, Polonya, İtalya ve İspanya'da operasyonda yer alacaklarını açıkladılar.

Bu tehlikeli bir girişim olur
Mali'nin Kuzeyi'ne yapılacak olası bir askeri harekatı değerlendiren Uluslalrı ilişkiler uzmanı Mustafa Özcan, "Fransa Mali'de, Cezayir'de nüfusunu devam ettirmek istiyor. Çünkü Fransa'nın nüfus alanı oralar. Fransa baştan beri müdahale sinyalleri veriyordu ancak başaramadı. Şimdi yeniden müdahale sinyalleri vermeye başladı. Fakat bu işin siyasi boyutları var. Fransa'nın Emperyalist emellerini onaylamak mümkün değil. Bu tehlikeli bir girişim olur. Bu girişim Fransa için ne getirir, ne götürür bilinemez. Çamura batma gibi bir ihtimal de var tabiî ki. Bu müdahale dünya açısından kabul edilemez. Biz illaki böyle bir girişimin olması taraftarı değiliz" dedi.

Afrika'nın üçüncü en büyük altın üreticisi
Fransa'nın ve diğer emperyalist devletlerin Mali saldırmak için gün saymalarının nedeni çok açık. Mali, Güney Afrika ve Gana'nın ardından, Afrika'nın üçüncü en büyük altın üreticisi. Müslümanların kontrolü altında olan ülkenin Kuzeyinde, Fransa halen işletilen büyük uranyum yataklarına sahip. Mali uranyum açısından çok zengin maden yataklarına sahip. Son yıllarda Kuzeyde önemli petrol ve doğal gaz keşifleri de yapıldı. Merkezi yönetimin denetimi altında bulunan Bamako'da çok sayıda ABD üssü var. 2005yılından bu yana Mali'de askeri faaliyetlerde bulunan ABD'nin 12 yıldır Mali'de süren savaşta aktif rol aldığı belirtiliyor.

Fransa, hemen vuralım
ABD, biraz bekleyelim
Fransa, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK), Batı Afrika ülkesi Mali'ye Afrika birliklerinin "bir an önce müdahale edebilmesi" için karar alma çağrısında bulunurken, ABD yönetimi müdahale öncesinde ülkede demokratik bir hükümet kurulması gerektiği görüşünde.

Müzakere olmaz tek çözüm askeri müdahale
BMGK'da, Afrika'daki bazı olayların ele alındığı toplantıda, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Mali merkezi hükümetinin ülkenin kuzeyinde yeniden hakimiyeti sağlaması amacıyla yapılması planlanan askeri müdahaleyi gündeme getirdi. Hollande, Fransa ve Afrika Birliği'nin, Batı Afrika birliklerinin Mali'nin kuzeyine yapacakları askeri müdahaleye destek sağlamaya hazır olduklarını belirtti. Bölgedeki örgütleri "El-Kaide bağlantılı terörist oluşumlar" olarak niteleyen Hollande, bu gruplarla müzakerenin söz konusu olmadığını vurguladı.

Güvenlik güçlerine eğitim verilmeli
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise, Mali'deki güvenlik güçlerinin yardıma ihtiyacı olduğunu, Somali ve Fildişi Sahilleri'nde yaşanan olaylara Afrika birliklerin müdahil olmasının başarılı sonuçlar getirdiğini belirtti. Clinton, Mali'deki "kaos ve vahşetin" bölgede istikrarı tehdit ettiğini belirterek, "Mali'de neler olduğunu hepimiz biliyoruz. Şiddet yanlısı uç görüşlü kişiler, kendi gaddar ideolojilerini dayatmak, insan hakları ihlalleri yapmak ve yeri doldurulamayan kültür mirasını yok etmek için çok yoğun şiddete başvuruyor" diye konuştu. Clinton,"Mali'deki güvenlik güçlerini eğitmemiz gerek, böylece radikal kişileri bölgeden çıkarabilir, sınır bölgelerini savunabilir ve insan haklarını koruruz" ifadelerini kullandı.

Fransa gün sayıyor
Mali'de gelişmeleri yakından izleyen Fransa, bir süredir Mali'nin kuzeyine askeri müdahalede bulunulması için ısrar ediyor ve ECOWAS ülkelerini bu amaçla destekliyor. Ancak gerek ECOWAS gerek Fransa, müdahale için BMGK'dan karar çıkartılmasını bekliyor.


Kaynak: MİLLİ GAZETE http://www.milligazete.com.tr/haber/-ozgurluk-sirasi-mali-de-251105.htm


Bu haber 499 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,062 µs