En Sıcak Konular

KAYIT DIŞIYLA MÜCADELEDE YENİ YÖNTEMLER

14 Mayıs 2012 12:16 tsi
KAYIT DIŞIYLA MÜCADELEDE YENİ YÖNTEMLER Kayıt dışı istihdamla mücadelede yeni yöntemler geliştiren SGK, özel sektörde düşük maaşlı gösterilen çalışanları, kamudaki meslektaşlarıyla kıyaslayarak prim gelirlerini artırmayı hedefliyor.

Kayıt dışıyla mücadelede yeni yöntemler geliyor

Kayıt dışı istihdamla mücadelede yeni yöntemler geliştiren SGK, özel sektörde düşük maaşlı gösterilen çalışanları, kamudaki meslektaşlarıyla kıyaslayarak prim gelirlerini artırmayı hedefliyor.

SGK Başkanı Fatih Acar, kurumun üst düzey bürokratlarıyla 14-20 Mayıs Sosyal Güvenlik Haftası dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, hafta boyunca yapacakları etkinlikler hakkında bilgi verdi, kurumun yeni projelerini anlattı. SGK'yı tanıtmak, sosyal güvenlik bilincinin oluşmasına katkı sağlamak için çeşitli etkinlikler hazırladıklarını belirten Acar, kamuoyunda sigortalı istihdamını teşvik edecek, sosyal güvenlik bilincini artıracak faaliyetler yapacaklarını söyledi. Öğrencilere yönelik hazırladıkları ve sosyal güvenliğin önemini anlatan çizgi filmin okullarda gösterileceğini ifade eden Acar, sosyal güvenliğin ders kitaplarına konulması için Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşeceklerini açıkladı.  Acar, geçen yıl Türkiye genelinde en yüksek prim ödeyen ilk 10 işverene ödül vereceklerini, illerde de ilk 10 işverene plaket takdim edileceğini anlattı.

2012'de 325 proje
SGK'nın 2012 yılında hayata geçireceği projeler hakkında da bilgi veren Acar, merkez ve taşra teşkilatlarını kapsayan 325 maddelik eylem planı hazırladıklarını bildirdi.  Fatih Acar, kayıt dışı istihdamla mücadeleye büyük önem verdiklerini vurgulayarak, 2008 yılından bu yana 1 milyon 63 bin 189 kişiyi kayıt altına aldıklarını, 72 bin 102 iş yerini tescilli hale getirdiklerini belirtti. Asgari ücret üzerinden prim matrahı bildirenlerin oranının 2008 yılında yüzde 61 olduğunu, bu oranı yüzde 41'lere kadar indirdiklerini anlatan Acar, ''Bunu da yeterli bulmuyoruz. Bu oranı daha da aşağıya çekmemiz lazım'' dedi.

''Avuç içi tarama uygulaması 1 Temmuz'da başlayacak''
Acar, sağlık hizmetlerindeki ''avuç içi tarama'' denetimine ilişkin soruyu yanıtlarken de, uygulamanın 1 Temmuz'da özel hastanelerde başlayacağını yineledi. Özel hastaneye gidip sağlık hizmeti alan bir kişinin avuç içi damar izi taraması yapıldığında, bu kişinin kaydının SGK'ya da otomatik olarak yapılacağını belirten Acar, böylece hastaneye gelmeyen bir kişinin kimlik numarasından yararlanarak gelmiş gibi işlem yapılmasının mümkün olmayacağını anlattı.


Kaynak: MİLLİ GAZETE http://www.milligazete.com.tr/haber/kayit-disiyla-mucadelede-yeni-yontemler-geliyor-238911.htm


Bu haber 431 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,220 µs