En Sıcak Konular

MEVDUAT ZENGİNLERİ ARTIYOR

1 Nisan 2012 11:09 tsi
MEVDUAT ZENGİNLERİ ARTIYOR Türk bankacılık sisteminde TL mevduatın yarıya yakınını 1 milyon lira ve üzerindeki mevduatlar oluştururken, bu, Türkiye'de üst gelir grubundaki kişilerin ağırlıklı olarak mevduat enstrümanını tercih ettiğini de gösteriyor.

Mevduat zenginleri artıyor
 

OCAK 2012 itibarıyla sektördeki toplam 445 milyar lira civarındaki yurtiçi yerleşik TL mevduatın yüzde 44'üne tekabül eden 195 milyar liralık bölümünü 1 milyon lira ve üzerindeki mevduatlar oluşturdu.Mudi sayısına bakıldığında ise 51 milyonun üzerindeki mudi içinde en büyük payı, 49 milyon civarındaki mudi ile 10 bin liraya kadar mevduat hesabı bulunanlar aldı

Türk bankacılık sisteminde TL mevduatın yarıya yakınını 1 milyon lira ve üzerindeki mevduatlar oluştururken, bu, Türkiye'de üst gelir grubundaki kişilerin ağırlıklı olarak mevduat enstrümanını tercih ettiğini de gösteriyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, Ocak 2012 itibarıyla sektördeki toplam 445 milyar lira civarındaki yurtiçi yerleşik TL mevduatın yüzde 44'üne tekabül eden 195 milyar liralık bölümünü 1 milyon lira ve üzerindeki mevduatlar oluşturdu. 

250 bin-1 milyon lira arası ile 1 milyon lira ve üstündeki toplam 264 milyar liralık mevduatın, toplam TL mevduat içinde aldığı pay yüzde 60 civarında.  

RAKAMLARLA DURUM

Toplam 195 milyar liralık döviz tevdiat hesaplarında ise 1 milyon lira ve üzerindeki büyüklük bunun yüzde 56'sını oluşturan 109 milyar lira düzeyinde bulunuyor.
 
445 milyar liralık TL mevduatta gerçek kişilerin payı 281 milyar lira olurken, 1 milyon lira ve üzerindeki yaklaşık 63 milyar liralık gerçek kişi varlığı, buradaki mevduat dilimleri arasında en yüksek ikinci dilimi oluşturuyor.
 
250 bin lira ile 1 milyon lira arasında 56 milyar lira civarında varlığa sahip gerçek kişilerin toplam TL gerçek kişi mevduatındaki payı yüzde 20 olurken, 1 milyon lira ve üzerindeki yaklaşık 63 milyar liralık mevduat dikkate alındığında 250 bin lira ve üstündeki 118 milyar lira düzeyindeki gerçek kişilere ait mevduatın bu grup içindeki payı yüzde 42'yi buluyor.
 
Bu arada, mevduat türlerinde çoğunluğu altın hesaplarından oluşan yurtiçi yerleşik kıymetli maden depo hesapları varlık toplamı yaklaşık 14 milyar liraya ulaşırken, burada en büyük dilimi 4,5 milyar lira ile 50 bin ila 250 bin lira arasındaki kıymetli maden depo hesapları oluşturdu.
 
Bunu 10 bin ila 50 bin lira arasındaki 4,2 milyar liralık hesap takip ederken, 250 bin ila 1 milyon lira arasındaki kıymetli maden depo hesapları varlık tutarı 2 milyar lira, 1 milyon lira ve üzeri varlık tutarı ise 1,7 milyar lira olarak gerçekleşti. Böylelikle, 250 bin lira ve üzerindeki kıymetli maden depo hesapları varlık tutarı 3,7 milyar lira düzeyine ulaşmış oluyor.
 
Mudi sayısına bakıldığında ise 51 milyonun üzerindeki mudi içinde en büyük payı, 49 milyon civarındaki mudi ile 10 bin liraya kadar mevduat hesabı bulunanlar aldı. Bunu sırasıyla 10 bin ila 50 bin lira arası, 50 bin ila 250 bin lira arasındaki mudi izlerken, 250 bin ila 1 milyon lira arasında mevduat sahiplerinin sayısı yaklaşık 205 bin, 1 milyon lira ve üzerinde hesabı bulunanların sayısı ise yaklaşık 43 bin düzeyinde bulunuyor. 


Kaynak: ORTADOĞU GAZETESİ http://www.ortadogugazetesi.net/haber.php?id=23403


Bu haber 557 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,784 µs