En Sıcak Konular

BALYOZ HAKİMİ AKÇAY'DAN 9 SAYFALIK ŞERH

4 Ekim 2011 18:33 tsi
BALYOZ HAKİMİ AKÇAY'DAN 9 SAYFALIK ŞERH Mahkeme Başkanı Şeref Akçay 162 sanığın tutukluluğa yaptığı itirazın reddedilmesi kararına şerh koydu.

Balyoz hakimi Şeref Akçay isyan etti

Mahkeme Başkanı Şeref Akçay 162 sanığın tutukluluğa yaptığı itirazın reddedilmesi kararına şerh koydu. Akçay “Gerekçe olarak delillerin toplanmamış olması gösterilmiş. 30’dan fazla duruşma yapılmış, delil toplanması yönünde yeni bir karar da yok. Hangi deliller toplanacak” dedi

Emekli paşalar Çetin Doğan, Halil İbrahim Fırtına, Özden Örnek ve Engin Alan’ın da aralarında bulunduğu 196 sanıklı davada tutuklu yargılanan 162 sanık, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin tahliye taleplerini reddetmesi üzerine, itiraz haklarını kullanarak bir üst mahkeme olan 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurmuştu. Ancak bu mahkeme de 22 Ağustos 2011 tarihinde verdiği kararla sanıkların itirazını reddetti. Üye hakimler Mehmet Ekinci ile Birol Bilen’in oy çokluğu ile alınan ret kararına, mahkeme başkanı Şeref Akçay’ın muhalif kaldığı ortaya çıktı.

Türkiye’de ilk olacak

Mahkeme Başkanı Şeref Akçay, 9 sayfalık muhalefet şerhinde, şu ifadelere yer verdi: “Türkiye’de ihtilâl ile ilgili daha önce verilmiş örnek bir karar yok. Yargıtay’ın görüşü bu şekildedir, diye örnek göstereceğiniz bir karar da yoktur. Belki bu karar Türkiye’de ilk defa verilecek bir karardır. O nedenle bu hususların çok ciddi ve hukuki gerekçelerle tartışılması gerekmektedir. Bu tartışma yapılana kadar da sanıkların tutuklanması değil serbest olarak yargılanmasının asıl olması doğrudur. Çünkü eylemi atılı suçun dışında başka bir suç olarak değerlendirirseniz, tutuklamaları nasıl izah edeceksiniz?”

Sanıklar adil yargılansın

“Tutukluluk halinin devamı gerekçesinde delillerin henüz toplanmamış olması gösteriliyor. Hangi deliller toplanacaktır. Duruşmaların yapıldığı günden beri 30’dan fazla duruşma yapılmış, dosyadaki mevcut delillerin dışında sanıkların suçlarının sübutuna ilişkin delil toplanması yönünde herhangi bir ara karar verilmemiştir. Tutuklu da olsa tutuksuz da olsa resmi kuruluşlara yazılan bu yazıları değiştirme etkileme ihtimali yoktur.Ben sanıklar askerdir, onlar hakkında hiçbir şey yapılmasın, yargılanmasınlar demiyorum. Yargılansın, suç işleyen varsa ceza alsın ama adil yargılansın. Tutukluluk halinin devamı kararı Anayasa ve yasalara, ayrıca AHİM sözleşmesi ile korunan doğal ve insani hakları olan adil yargılama hakkını ortadan kaldırır.” (Damla GÜLER - VATAN)

 

Kaynak: GAZETEVATAN {http://haber.gazetevatan.com/balyoz-hakimi-seref-akcay-isyan-etti/403293/1/Gundem}Bu haber 542 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,753 µs