En Sıcak Konular

MISIR YÖNETİMİNİN YAPAMADIĞINI HALK YAPTI: İSRAİL ELÇİSİ KAÇTI

11 Eylül 2011 12:16 tsi
MISIR YÖNETİMİNİN YAPAMADIĞINI HALK YAPTI: İSRAİL ELÇİSİ KAÇTI İsrail’in 5 Mısır askerini öldürdükten sonra özür dilememesi halkı sokağa döktü. “Türkiye’yi örnek alın” diyen onbinler elçiliği bastı. İsrail elçisi kaçtı

Mısır’ın yapamadığını Mısırlılar yaptı

İsrail’in 5 Mısır askerini öldürdükten sonra özür dilememesi halkı sokağa döktü. “Türkiye’yi örnek alın” diyen onbinler elçiliği bastı. İsrail elçisi kaçtı

Mısır, 5 askerini ‘yanlışlıkla’ öldüren İsrail’den özür istemiş, İsrail ‘üzüntü bildirmekle’ yetinmişti. Hükümetin tepkisiz kalmasına çıldıran Mısır halkı, ‘Neden Türkler’in yaptığını biz yapamıyoruz?” diyerek İsrail elçiliğini talan etti. İsrail elçisi apar topar ülkeyi terk etti.

Ortadoğu’daki en yakın müttefiki Türkiye’yi Mavi Marmara baskınında yaptığı katliam ve ardından özür inadı nedeniyle kaybeden İsrail, dün de 32 yıl önce barış anlaşması imzaladığı Mısır’ı kaybetti. “Yanlışlıkla” öldürdüğü 5 Mısır askeri için özür dilemeyi reddedince Mısır halkının öfkesini çeken Netanyahu hükümetine darbeyi, Tahrir Meydanı’nda Hüsnü Mübarek’in 31 yıllık iktidarını deviren Mısırlılar vurdu.

Önceki hafta İsrail elçiliğinde asılı bayrağı indirip yerine Mısır bayrağı çeken eylemciler Türkiye’nin İsrail elçisini sınırdışı etmesinin ardından Mısır’ın da aynısını yapması için kampanya yürütüyordu. Mısır rejiminin buna yanıtı, İsrail elçiliği önüne 2.5 metre yüksekliğinde güvenlik duvarı dikmek olunca işler çığırından çıktı. Önceki gün cuma namazından çıkan 1000 kadar Mısırlı, cuma hutbesinde imamın verdiği vaazdan da etkilenerek İsrail elçiliğine doğru yürüyüşe geçti. Elçilik önüne geldiklerinde sayıları 10 bini buldu. Ellerinde çekiçlerle duvara saldıran Mısırlılar’ı ne elçilik yanına çekilen 20 tank ne de 500 asker durdurabildi. Mübarek’i devirirken “Başını dik tut sen Mısırlısın” sloganı atanlar bu kez, “Başını dik tut ataların Türk’tü” diye bağırıp Türkiye ve Başbakan Erdoğan lehinde sloganlar atarak saatlerce duvarı yıkmak için uğraştı.

Savaş uçağıyla kaçtı

Sonunda duvarı aşıp elçilik binasına girdiklerinde ilk işleri 19’uncu katta bulunan İsrail bayrağını indirip yırtarak ateşe vermek oldu. Ardından elçilikteki binlerce belgeyi camdan aşağı fırlattılar. Gerilim yaşanacağını önceden tahmin eden İsrail, tüm elçilik çalışanlarını binadan tahliye etmişti ancak içeride 6 güvenlik görevlisi bulunuyordu. İsrail lideri Netanyahu hemen ABD Başkanı Barack Obama’yı aradı ve vatandaşlarının kurtarılmasını istedi. İsrail Dışişleri ve Savunma Bakanları da ABD’deki muhataplarını arayarak yardım istediler. Obama’nın devreye girerek Mısır lideri Tantavi ile görüşmesinin ardından Mısırlı komandolar elçiliğe baskın düzenledi. Operasyon İsrail dışişlerinde naklen izlendi ve 6 İsrailli kurtarıldı. Bu sırada evinden alınan İsrail elçisi ve ailesiyle 80 kadar İsrailli diplomat da İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş uçağıyla sabaha karşı 04:40’ta Mısır’dan kaçırıldı. Mısır halkının “Türkler’in yaptığı gibi siz de elçiyi gönderin” taleplerine Mısır hükümeti duyarsız kalsa da halk, elçiyi kovup ilişkileri müsteşar düzeyine indirmeyi başarmış oldu.

Ne olmuştu?

-18 Ağustos’ta Mısır’ın Sina Yarımadası’nda Filistinli militanlar, sınırda İsrailli askerleri taşıyan bir otobüse saldırdı. 8 İsrail askeri öldü.

- İsrail’in misillemesi gecikmedi. İsrail jetleri, Sina bölgesini bomba yağmuruna tuttu. Saldırılarda 5 Mısır askeri de hayatını kaybetti.

- Mısır, olay sonrası İsrail’den özür ve tazminat istedi. İsrail ise sadece üzüntü bildirmekle yetindi resmi özürden kaçındı.

- Mısır hükümeti bunu zafer gibi değerlendirse de halk kabul edemedi. İsrail elçiliği önünde eylemler başladı. Elçinin sınırdışı edilmesi istendi.

- Protestolar sırasında elçilikteki İsrail bayrağının indirilmesi üzerine Mısır elçilik önüne 2.5 metre yüksekliğinde bir koruma duvarı ördü.

- Çılgına dönen Mısırlılar duvarı yıktı elçilik binasına girdi.

- İsrail elçisi, savaş uçağıyla ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Yerine müsteşarı kaldı. (VATAN)

 

Kaynak: GAZETEVATAN {http://haber.gazetevatan.com/misirin-yapamadigini-misirlilar-yapti/398937/1/Gundem}

 Bu haber 939 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,941 µs