En Sıcak Konular

MGK ''KEMİĞE DAYANAN BIÇAĞI'' MASAYA YATIRACAK

16 Ağustos 2011 23:31 tsi
MGK ''KEMİĞE DAYANAN BIÇAĞI'' MASAYA YATIRACAK Herkes, ''bıçak kemiğe dayandı" da "ne olacak" onu konuşmaya başlarken,gözler perşembe günü gerçekleşecek olan Milli Güvenlik Kurulu toplantısına çevrildi.

Kritik MGK'nın gündemindeki 5 madde

“Bıçak kemiğe dayandı...” İşaret fişeğini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu cümlesi yaktı.Erdoğan, Güneydoğu’dan birbiri ardına gelen saldırı, şehit ve kaçırma haberleri üzerine yükselen terör konusunda söyledi bu cümleyi. 

Ve Ankara’da kulisler hareketlendi...   

Herkes, “bıçak kemiğe dayandı” da “ne olacak” onu konuşmaya başladı. 

Erdoğan, önce terörle mücadeleyle doğrudan ilgili Bakanları ile konuştu olası önlemleri. Ardından Ak Parti MYK’sında aynı konuda bu kez partisinin üst düzey yetkililerini dinledi. 

Perşembe günü ise Milli Güvenlik Kurulu toplantısı var. 

Başta Genelkurmay Başkanı, askeri cephede tüm Komuta kademesinin değiştiği bir Milli Güvenlik Kurulu toplantısı bu. Daha önce Jandarma Genel Komutanı olarak MGK toplantılarına katılmış olan şimdiki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel dışındaki tüm komutanların ilk MGK’ları. 

Peki nedir Ankara’da konuşulanlar, hangi önlemleri alacak hükümet artan teröre karşı?

Kulislerde çok ileri yorumlar da var, mantıklı olanlar da. 

İşte Ankara’da konuşulan “bıçak kemiğe dayandı MGK’sının” olası gündem maddeleri:

Kuzey Irak’a operasyon: Ankara kulislerinde, Türkiye’nin bu kez operasyon yapmakla kalmayıp, Kuzey Irak’ta Kandil ile Türkiye sınırının bağlantısını kesmek için bir tampon bölge oluşturmayı planladığı bile konuşuluyor 

Terörle mücadelede yeni yapılanma: Yine kulislerde konuşulan önlemlerden biri, Kara Kuvvetleri’nin terörle mücadeleden tamamen çekilmesi. Bu çerçevede, terörle mücadele işinin tamamen Jandarma ve Emniyet’e bırakılması, koordinasyonun daha sıkı kuruması için Jandarma’nın İçişleri Bakanlığı ile kurumsal ilişkisinin arttırılması, bu konuda yeni bir kurumsal yapılanmaya gidilmesi üzerinde duruluyor kulislere göre. 

Valilere “komutanlık” yetkileri: İşte bu yeni yapılanma çerçevesinde üzerinde durulan bir başka konu ise valilerin görev alanlarındaki bölgelerde Jandarma üzerinde de tam yetkili kılınması. Valiler zaten bulundukları ilin emniyet teşkilatı üzerinde tam yetkili konumdalar, yeni kurumsal yapılanma çerçevesinde Valilerin bu konumunun jandarmayı da kapsayacak şekilde genişletilmesi üzerinde duruluyor. 

Türkiye’de daha yoğun operasyon: Özellikle PKK’nın asker,sivil devlet görevlilerini kaçırmaya başlaması, asker ve emniyet kuvvetlerine yönelik saldırıları arttırması üzerine, Türkiye içinde de çok daha yoğun operasyon yapılması gündemde. 

Suriye ve İran bağlantısı: Terörle mücadele çerçevesinde Ankara, Irak dışında Suriye ve İran bağlantısı üzerinde de duruyor. Suriye’de yönetimin muhaliflere operasyon yapması, yaşanan ve yaşanabilecek iç karışıklık, bunun Türkiye’nin terör problemine olası etkileri de konuşulacak MGK’da. Bu nedenle Türkiye’nin Suriye Büyükelçisi Ömer Önhon da Ankara’ya çağırıldı. Önhon, MGK toplantısına katılarak, Kurul üyelerine son durum hakkında bilgi verecek. İran konusunda ise Ankara İran’ın son bir aydır kendi sınırında PEJAK’a yaptığı yoğun operasyonları çok yakından izliyor. Ancak Ankara’yı endişelendiren konu, İran’dan bu operasyonlar konusunda herhangi bir bilgi alınamaması. O kadar ki, hafta sonunda çıkan “Karayılan yakalandı” haberi konusunda bile Ankara, Tahran yönetiminden uzun süre bilgi alamadı. Ardından bizzat Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve Tahran Büyükelçisi’nin devreye girmesi ile yakalananın “Karayılan olmadığı” öğrenildi. Ancak Tahran yönetimi, “kimin yakalandığını, PEJAK operasyonlarında nelerin olduğunu” da Ankara’ya bildirmedi.
 
Ankara kulislerinde konuşulanlar bunlar. 

Şurası kesin; Türkiye bayramdan hemen sonra terörle mücadeleye ağırlık verecek. 

Alınacak önlemler ise kritik MGK’da şekillenecek...

 

Zeynep GÜRCANLI - hurriyet.com.tr

 

Kaynak: hurriyet.com.tr  {http://www.hurriyet.com.tr/gundem/18503138.asp}Bu haber 559 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,119 µs