En Sıcak Konular

SİYASET SONBAHARDA ISINACAK

16 Ağustos 2011 13:09 tsi
SİYASET SONBAHARDA ISINACAK Meclis'in tatile girmesiyle askıya alınan "yemin" krizi, yeni anayasa için uzlaşı arayışları, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresi ve tutuklu milletvekillerinin durumu ile ilgili tartışmalar siyaseti hareketlendirecek.

Siyaset sonbaharda ısınacak

Meclis'in tatile girmesiyle askıya alınan "yemin" krizi, yeni anayasa için uzlaşı arayışları, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresi ve tutuklu milletvekillerinin durumu ile ilgili tartışmalar siyaseti hareketlendirecek.

Siyaset 1 Ekim'de Meclis'in açılmasıyla birlikte ısınacak. Meclis'in tatile girmesiyle askıya alınan "yemin" krizi, yeni anayasa için uzlaşı arayışları, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresi ve tutuklu milletvekillerinin durumu ile ilgili tartışmalar siyaseti hareketlendirecek.

Yemin krizi
Meclis 1 Ekim'de yemin kriziyle açılacak. Meclis tatile girmeden önce BDP'li vekiller ile CHP Mersin Milletvekili İsa Gök yemin etmemişti. Meclis'in açılmasıyla birlikte yemin krizinin devam edip etmeyeceği de ortaya çıkacak.

Yeni anayasa tartışmaları
1 Ekim'den sonra yeni anayasa çalışmalarına da start verilecek. Meclis'te oluşturulacak uzlaşma komisyonu ile yeni anayasa çalışmaları başlatılacak, ancak partilerin ne ölçüde katılacağı da komisyonun geleceğini baştan belirleyecek.

Cumhurbaşkanı Gül'ün görev süresi
Önümüzdeki günlerde siyasette en çok konuşulacak konuların arasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresi geliyor. Meclis'in açılmasıyla birlikte sonbaharda en çok konuşulacak konuların başında Gül'ün görev süresinin 5 yıl mı ya da 7 yıl mı olduğu tartışmaları geliyor.

Tutuklu vekillerin durumu
Meclis'in açılışıyla tutuklu milletvekillerinin durumu da tekrar tartışma konusu olacak. Meclis tatile girmeden önce AKP ile CHP arasında yemin krizini de çözen mutabakat metni imzalanmıştı. CHP, 1 Ekim'den itibaren hem bu metnin işletilip işletilmediğini takip edecek hem de tutuklu vekillerin durumunu Meclis gündemine taşıyacak.

Ağustos MGK'sında ilkler yaşanacak
Ağustos ayı Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantılarında yeni komuta kademesinin belirlenmesinin ardından ilk MGK toplantısı perşembe günü yapılacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Çankaya Köşkü'nde gerçekleşecek toplantıda Orgeneral Necdet Özel, Genelkurmay Başkanı sıfatı ile ilk kez yer alacak. Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanı da yeni komutanlar olarak MGK'da ilk kez yerini alırken hükümetten Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de MGK toplantısına ilk kez katılacak.

 

Kaynak: MİLLİ GAZETE {http://www.milligazete.com.tr/haber/siyaset-sonbaharda-isinacak-213288.htm}Bu haber 467 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,408 µs