En Sıcak Konular

PİYASALARI KARIŞTIRAN HABER

11 Ağustos 2011 22:25 tsi
PİYASALARI KARIŞTIRAN HABER Asya'da bir bankanın Fransa'nın büyük bankalarına kredi kanalını kapattığı haberiyle piyasalar gitti geldi. İMKB günü yüzde 3.4 yükselişle tamamladı, dolar 1,80 TL'yi gördü.

Piyasalar gitti geldi

Asya'da bir bankanın Fransa'nın büyük bankalarına kredi kanalını kapattığı haberiyle piyasalar gitti geldi. İMKB günü yüzde 3.4 yükselişle tamamladı, dolar 1,80 TL'yi gördü. 
 
Piyasalarda sabah görülen olumlu hava öğleden sonra yerini yine satışa bıraktı. Asya'da bir bankanın Fransa'nın büyük bankalarına kredi kanalını kapattığı, diğer beş bankanın ise işlem ve karşı taraf risklerini gözden geçirdikleri haberi piyasalara bomba gibi düştü.

Singapur’da bir bankanın Asya risk yönetiminin adı açıklanmayan başkanı, büyük Fransız bankalarına kredi sağlamada öngörülen riskler yüzünden bu bankalara kredi hatlarını kapattıklarını söyledi.

Asya’daki bankacılık kaynakları, risk algısındaki ani yükseliş, Fransız bankalarının hisselerinin fiyatlarındaki keskin düşüşle biraraya geldiğinde Asya’daki bazı bankaların karşı taraf riskini gözden geçirmesini hızlandırdığını ve Avrupalı bankalarla ilgili risk limitini azaltıp azaltmamaya baktığını söyledi.

Asya’daki beş bankada görevli bankacılar ve risk yetkilileri, Fransız bankalarıyla 30 güne kadar kısa vadeli kredi verme işlemlerinin sürdüğünü ancak işlem tipine bakmaksızın uzun vadeli kredi hatları konusunu dikkatlice gözden geçirdiklerini ifade etti.

Fransız BNP Paribas’ın bir sözcüsü, Asya’daki bankaların yaklaşımıyla ilgili olarak, "Piyasadaki söylentiler konusunda hiçbir zaman yorum yapmayız" dedi.

Societe Generale ve Credit Agricole bankaları ise açıklama yapmadı.

BORSALARDAKİ GELGİT BAŞ DÖNDÜRÜYOR

Asya'dan gelen haberi piyasalara bomba gibi düştü. ABD endeks vadeli işlemlerinin Asya borsalarındaki kayıpları sınırlamasının etkisiyle ilk seansı yüzde 2.36 yükselişle kapatan İMKB'de ikinci seansla birlikte ibre eksiye döndü.

İkinci seansın ilk yarısında düşüş eğilimi gösteren İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 100 Endeksi günün tamamında 1.709,39 puan artarak 52.017,02 puandan kapandı. Hisse senetleri günlük bazda ortalama yüzde 3,40 değer kazandı.

İMKB 100 Endeksi, ikinci seansta 520,38 puan artarak 52.017,02 puandan kapandı. Hisse senetleri ikinci seansta ortalama yüzde 1,01 oranında artış gösterdi.

İlk seanstaki 1.189,01 puanlık artış dikkate alındığında, borsa endeksi günün tamamında 1.709,39 puan yükseldi.

Hisse senetleri günlük bazda ortalama yüzde 3,40 değer kazandı.

DOLAR/AVRO

Piyasanın kapanışı itibariyle Kapalıçarşı’da 1,7830 liradan alınan dolar 1,7890 liradan, 2,5280 liradan alınan avro 2,5370 liradan satılıyor.

Serbest piyasada önceki kapanışta 1,7710 lira olan dolar güne 1,7680 liradan, 2,5200 lira olan avro 2,5150 liradan başlamıştı.

Bankalararası piyasada dolar kotasyonları alışta en düşük 1,7775 lira, en yüksek 1,7820 lira, satışta en düşük 1,7850 lira, en yüksek 1,7905 lira seviyesinde işlem görüyor.

NEW YORK BORSASI YÜKSELİŞLE AÇILDI

New York Borsası güne yükselişle başladı.

Borsanın açılışında, düne göre Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 1,15 (123,29 puan) artarak 10.843,23 puana yükseldi.

Açılışta, Standard & Poor’s 500 Endeksi yüzde 1,33 (14,88 puan) değer kazanarak 1.135,64 puan, Nasdaq Teknoloji Endeksi ise yüzde 1,59 (37,4 puan) artarak 2.418,89 puan oldu.

SARKOZY-MERKEL BULUŞUYOR

Fransız Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Almanya Başbakanı Angela Merkel 16 Ağustos'ta Paris'te biraraya gelecek. İki lider Euro Bölgesi'ndeki sorunları masaya yatıracak. BU açıklama sonrası Avrupa borsalarında toparlanma görüldü. Piyasalarda özellikle Fransa'ya ilişkin endişeler bulunuyor. Ülke notu AAA olan ülkeler arasında en zayıf halka olarak görülen Fransa'nın bankacılık sektörüne yönelik kaygılar büyüyor.

FRANSA'DAN 'BANKALAR SAĞLAM' MESAJI

Fransa Merkez Bankası Başkanı Christian Noyer, iki gündür hisseleri değer kaybeden Fransız bankalarını savundu. Noyer yaptığı açıklamada, ''Borsalardaki son gelişmelerden Fransız bankalarının finansal sağlamlığı etkilenmedi, bankalar krizin başından bu yana dayanıklılık kapasitelerini ispatladılar'' dedi.

ABD'DEN BİR İYİ, BİR KÖTÜ HABER

Piyasalarda sert düşüş yaşandığı sırada ABD'den bir iyi, bir kötü haber geldi. ABD'de işsizlik maaşı başvuruları 6 Ağustos'ta sona eren haftada 395 bin ile beklentilerin altında ve dört ayın en düşük seviyesinde açıklandı. Verinin ardından ABD endeks vadeli işlemleri kayıplarını azalttı. ABD'nin dış ticaret açığı ise Haziran'da 53.07 milyar dolara yükselerek beklentilerin üzerinde ve Ekim 2008'den bu yana en yüksek seviyede açıklandı.

DOLAR 1,80'İ GÖRDÜ

Piyasalarda yaşanan dalgalanmayla dolar da yükseldi. Avrupa borsalarının Fransız bankalarının görünümü hakkındaki endişelerle düşmesinin ardından küresel riskten kaçışa paralel dolar/TL 1,80'i gördü. Dolar böylece Mart 2009'dan beri en yüksek düzeye çıktı.

Gün içinde gördüğü en düşük seviye olan 1.7565'e göre TL, dolar karşısında yüzde 2'ye yakın değer kaybetti.

PETROL DÜŞTÜ

Brent ham petrolü dünkü yüzde 4'lük yükselişin ardından bugün Avrupa'daki borç krizinin Fransa'ya da yayılacağına ilişkin endişelerle düştü.

ALTIN REKORLA KAPATTI

İstanbul Kapalıçarşı’da 24 ayar külçe altının gram fiyatı 101,55 liraya ulaşarak yeni bir rekorla kapandı.

Altının bundan önceki rekor kapanışı 101,15 lira ile dün gerçekleşmişti.

Kapalıçarşı’da Cumhuriyet altını da 685 liradan satılıyor.

Altın gün içinde ulaştığı 103,40 lira ile yeni bir zirve yaptı.

Cumhuriyet altını da satışta 698 lira ile rekor yeniledi. Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı ise Türkiye piyasaları açılmadan önce ulaştığı 1.815,19 dolarla rekor kırmıştı.

 

Kaynak: MİLLİYET GAZETESİ {http://ekonomi.milliyet.com.tr/piyasalar-gitti-geldi/ekonomi/ekonomidetay/11.08.2011/1425480/default.htm}

 Bu haber 477 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,124 µs