En Sıcak Konular

HAMA'DA ÇOCUKTAN AL HABERİ

11 Ağustos 2011 19:09 tsi
HAMA'DA ÇOCUKTAN AL HABERİ Rejim karşıtı olaylardan sonra Suriye ordusunun tank ve zırhlı birliklerle operasyon düzenlediği Hama'da şimdilik sessizlik hakim.Hama halkı 10 gün süren ve 160'tan fazla kişinin öldüğü öne sürülen olaylarla ilgili bilgi vermek istemiyor.

Hama trajedisini büyükler değil, çocuklar anlattı

Rejim karşıtı olaylardan sonra Suriye ordusunun tank ve zırhlı birliklerle operasyon düzenlediği Hama'da şimdilik sessizlik hakim. Türkiye'den bir grup gazetecinin girmesine izin verilen Hama'da insanlar evlerine çekilmiş durumda.

Şehirde tüm kavşaklar Suriye Ordusu ve polis güçleri tarafından kontrol altında tutuluyor. Şehir merkezinde tank görülmüyor fakat Hama'ya yakın bölgelerde ağaçların ardına çekilmiş çok sayıda tank göze çarpıyor.

Türkiye'den gelen gazetecilere Türk konsolosluk yetkilileri ve Suriyeli görevliler teşkil ediyor. Gazetecilerin şehirde serbestçe dolaşmasına izin verilmiyor. Sadece yetkililerin gösterdiği bölgelerde çekim yapılabiliyor.

HAMİDİYE CAMİİ'NDE ROKETATAR İZİ

Suriyeli yetkililer, Hama'da olayların yaşandığı bazı bölgeleri gazetecileri götürerek, olayları kendi bakış açılarıyla anlattı. Asi nehrine cesetlerin atıldığına dair görüntülerde yer alan köprüde, bu cesetlerin askerlere ait olduğu savunuldu. Gazeteciler ayrıca, yıkılmış karakol binasına da götürüldü.

Hama'da operasyonların hedefi olduğu öne sürülen Hamidiye Camii de basın mensuplarının çekim yapmasına izin verilen yerlerdendi. Yetkililer, camiye herhangi bir saldırı olmadığını savundu. Fakat caminin cam ve pencerelerinin yakın zamanda yenilenmiş olması, cami duvarında roketatar mermisinin sebep olabileceği büyüklükte bir deliğin bulunması dikkat çekti.

HALK, 'BİZ, BİR ŞEY GÖRMEDİK' DİYOR

Hama halkı ise 10 gün süren ve 160'tan fazla kişinin öldüğü öne sürülen olaylarla ilgili bilgi vermek istemiyor. İnsanların büyük çoğunluğu operasyonlar sırasında şehirde olmadığını söylüyor. Çocuklar ise istisna. "Uçaklarla ve roketatarlarla saldırdılar." diyen çocuklar "Esad rejimi yıkılsın!" diye sloganlar atmaktan çekinmiyor.

 

Kaynak: MİLLİ GAZETE {http://www.milligazete.com.tr/haber/hama-trajedisini-buyukler-degil-cocuklar-anlatti-212856.htm}Bu haber 484 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,936 µs