En Sıcak Konular

SALAM SOSİS SUCUK TEHLİKELİ BİFTEK GÜVENLİ

11 Ağustos 2011 13:52 tsi
SALAM SOSİS SUCUK TEHLİKELİ BİFTEK GÜVENLİ ABD'de Harvard Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada tüketilen işlenmiş etlerdeki sağlık zararlarına dikkat çekildi.

Sosis, salam, sucuk tehlikeli

ABD'de Harvard Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada tüketilen işlenmiş etlerdeki sağlık zararlarına dikkat çekildi. Üniversitenin Halk Sağlığı Okulu tarafından yapılan araştırmada, sosis, salam, sucuk, jambon gibi işlenmiş kırmızı etlerin kalp hastalıklarını ve diyabet riskini artırdığı belirtildi. Daha önceki araştırmalarda, işlenmiş kırmızı etlerin içerdiği koruyucular ve aşırı tuz nedeniyle bağırsak ve meme kanseri riskini artırdığı öne sürülmüştü. Harvard Üniversitesi uzmanları, işlenmiş et tüketimi ile 10 ülkede yaklaşık 1.2 milyon insanla yapılan 1600 araştırmayı inceledi.

Biftek güvenli

Circulation adlı dergide yayınlanan sonuçlara göre, uzun süre günde 50 gram işlenmiş et tüketenlerin gelecek kalp hastalıklarına yakalanma riski yüzde 42, diyabete yakalanma riski de yüzde 19 oranında artıyor. Uzmanlar, bu sonuçların sadece işlenmiş değil füme tadı verilen kırmızı etler için de geçerli olduğunu belirtti. İşlenmiş beyaz etlerde herhangi bir risk bulunmuyor. Araştırmada ayrıca biftek, pirzola gibi işlenmemiş kırmızı etler ile de ilgili bir risk belirtilmedi. Araştırmayı yürüten Harvard Epistemioloji Bölümü’nden Dr. Renata Micha, bu zararın etlerdeki doymamış yağ ya da kolestrol nedeniyle değil, işlenmiş etlerde bulunan aşırı tuz ve nitrat bazlı koruyucu maddelerden kaynaklandığını söyledi. Dr. Micha, güvenli işlenmiş et tüketimini de “haftada bir kez, bir porsiyon veya daha az” olarak tanımladı.

 

Kaynak: GAZETEVATAN {http://haber.gazetevatan.com/sosis-salam-sucuk-tehlikeli/393629/41/Saglik}Bu haber 792 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,533 µs