En Sıcak Konular

BEBEKLERİNİ SOKAKLARA BIRAKANLARDA ÜRKÜTEN ARTIŞ

30 Haziran 2011 11:08 tsi
BEBEKLERİNİ SOKAKLARA BIRAKANLARDA ÜRKÜTEN ARTIŞ Türkiye'de son yıllarda cami avlularına, hastane bahçelerine ve apartman önlerine bırakılan bebek sayılarında artış gözleniyor.

Bebeklerden bile vazgeçiyorlar. Bu nasıl insanlık?

Türkiye'de son yıllarda cami avlularına, hastane bahçelerine ve apartman önlerine bırakılan bebek sayılarında artış gözleniyor.

Bebekler kimi zaman vatandaşlar tarafından fark edilip yetkililere teslim edilirken, fark edilmeyen bebekler trajedilere yol açıyor.

Son olarak İstanbul Balat'ta bir otomobil önüne bırakılan bebeğin fark edilememesiyle ezilerek can vermesi büyük üzüntü yarattı. Yeni doğmuş bebeklerin sokaklara terk edilmesi toplum yapısındaki bozulmalara işaret ediyor. Uzmanlar, bırakılma olaylarının en fazla İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi büyük şehirlerde yaşandığına dikkat çekiyor. Bu durumun yaşanmasındaki temel sebepler; aile değerlerinin zayıflaması, evlilik dışı ilişkilerin yaşanması ve geçim sıkıntısının açtığı sorunlar, şeklinde sıralanıyor. Sonuçlar, kültüründen ve örf adetlerinden uzaklaşan toplumun git gide yozlaştığını gösteriyor.

Ailelere eğitim verilmeli
Konuyla ilgili olarak bilgi veren Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi İlahiyatçı Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın,  toplum da hızla değişim yaşandığını ve insanların bu değişime ayak uydurmakta zorlandıklarını söyledi. Toplumun temel direğinin annelik duygusu olduğunu ancak çeşitli nedenlerle bu duygunun zayıfladığının altını çizen Aydın, "bebeğe zarar vermek onu sokağa bırakmak sağlıklı düşünen bir insanın yapacağı bir iş değil bu kişilere psikolojik tedavi şart" dedi.

Bu durumlara düşmemek için bilinçli olunması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Aydın "Evlilik öncesi ve sonrasında bireyler mutlaka eğitim almalılar. Bu eğitim faaliyetlerini Çeşitli sivil toplum kuruluşları ve belediyeler düzenli olarak veriyorlar. Ailelerden isteğim bu faaliyetlere katılsınlar. Bilinçli olsunlar" şeklinde konuştu.

 

Kaynak: MİLLİ GAZETE {http://www.milligazete.com.tr/haber/bebeklerden-bile-vazgeciyorlar-bu-nasil-insanlik-207747.htm}Bu haber 754 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,414 µs