En Sıcak Konular

CARİ AÇIK BÜYÜK TEHLİKE

30 Haziran 2011 09:22 tsi
CARİ AÇIK BÜYÜK TEHLİKE TİSK,uluslararası likidite hareketlerindeki değişimlerin, yüksek cari açık nedeniyle Türkiye'yi de tehdit ettiği görüşünü savundu.Bir uyarı da MÜSİAD'dan geldi.

Cari açık büyük tehlike... 

TÜRKİYE İşveren Sendikaları Konfederasyonu , uluslararası likidite hareketlerindeki değişimlerin, yüksek cari açık nedeniyle Türkiye'yi de tehdit ettiği görüşünü savundu. TİSK,açıklamasında "Öngörülen büyüme azalışının işsizliğe yansımaması için istihdam tedbirleri şimdiden belirlenmeli. Alınan önlemler, KOBİ'leri zorlayabileceği gibi işsizliği de artırabilir" önerileri sıralandı. Aynı yolda bir uyarı da MÜSİAD'dan geldi.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK), Haziran Ayı Ekonomi Bülteni açıklandı. Bültenin genel değerlendirmeler bölümünde, öngörülen büyüme azalışının işsizliğe yansımaması için istihdam tedbirlerinin şimdiden belirlenmesi gerektiği kaydedildi.

Bültende, uluslararası likidite hareketlerindeki değişimlerin, yüksek cari açık nedeniyle Türkiye'yi de tehdit ettiğine dikkati çekilerek, TCMB ile BDDK'nın aldığı önlemlerin cari açığı ve büyümeyi azaltmaya yönelik olduğu belirtildi.

ÖNERİLER

Yeni hükümetin de bunlara ek tedbirler getirebileceğinin anlaşıldığı ifade edilen bültende, zayıflatılacak büyümenin işsizliği artırmasını önleyecek istihdam teşvik tedbirlerinin şimdiden oluşturulması gerektiği vurgulandı. 

Nisan 2011'de aylık bazda Sanayi Üretim Endeksi, Sanayi Ciro Endeksi ve Sanayi Sipariş Endeksi gerilerken, İmalat Sanayii Kapasite Kullanım Oranının yükseldiği hatırlatılan bültende, bu durumun, imalat sanayinde önümüzdeki aylarda stokların artma olasılığını ifade ettiği belirtildi. Sanayi sektörünün önümüzdeki dönem için ekonomiye yeterince güven duymadığı ve istikrarına ilişkin şüpheleri bulunduğu kaydedilen bültende şu değerlendirmelere yer verildi:

"Ödemeler dengesindeki bozulma arttı. Cari açık 29,6 milyar dolara, dış ticaret açığı 28,3 milyar dolara yükseldi. Dış ticarette AB'nin payı arttı.

NİHAİ AMAÇ

Mayıs'ta enflasyon artış eğilimi gösterdi. Hükümetin seçimlere rağmen bütçeye sahip çıkmasıyla bütçe açığı önemli ölçüde azaldı. TCMB ve BDDK para politikası açısından önemli kararlara imza attı. TCMB kanuni karşılık oranlarını artırarak bankaların fon maliyeti büyüttü. Nihai amaç, bankaların kredi faiz oranlarını yükseltmesi. TCMB hem büyümeyi sınırlamak, hem de cari açığı azaltmak istiyor.

Bunu enflasyon hedefinden vazgeçmeden, maliyeti bankalara yönelterek yapıyor. 

BDDK da TCMB'ye destek verdi. Otomotive ve konut dışındaki tüketici talebini düşürmek için bankaların sermaye artırımına gitmesini istedi. Bankalar faiz oranlarını artırdı, üretimin ve tüketimin maliyeti yükseldi. Alınan önlemler, KOBİ'leri zorlayabileceği gibi işsizliği de artırabilir."

 

Kaynak: ORTADOĞU GAZETESİ {http://www.ortadogugazetesi.net/haber.php?id=20590} 

 Bu haber 786 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,081 µs