En Sıcak Konular

YEMİN ETMEYEN VEKİL MAAŞINI DA ALAMAZ!

27 Haziran 2011 19:55 tsi
YEMİN ETMEYEN VEKİL MAAŞINI DA ALAMAZ! Hukukun Egemenliği Derneği yemin tartışmalarına farklı bir boyut getirdi: Anayasanın 81. maddesi açık. Ant içmeyenler, milletvekili hak ve yetkilerini de kazanamaz.

Ant içmeyen vekil maaşını da alamaz

Hukukun Egemenliği Derneği yemin tartışmalarına farklı bir boyut getirdi: Anayasanın 81. maddesi açık. Ant içmeyenler, milletvekili hak ve yetkilerini de kazanamaz.

Ant içmeyen milletvekili maaş alamaz
BDP’nin desteklediği bağımsız milletvekillerinin Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin düşürüldüğüne dair YSK açıklamasının ardından boykot kararı almaları tartışmaları sert boyuta taşıdı. Hukukun Egemenliği Derneği Başkanı Avukat Erdem Akyüz, yemin törenine katılmayanların milletvekili sıfatı ve haklarını kazanamayacaklarını, ayrıca milletvekili maaşı da alamayacaklarını kaydetti. Seçilen milletvekillerinin mahkumiyet nedeniyle vekilliğinin düşürülmesi veya diğer nedenlerle Meclise girememeleri nedeniyle, bu vekilleri destekleyen parti veya grupların Meclis çalışmalarını boykot etmeleri ve yemin etmemek için, yemin törenine katılmayacakları şeklinde ifadelerin detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiğini belirten Akyüz,  “Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’sının 81. maddesi ’Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, göreve başlarken aşağıdaki şekilde ant içerler’ şeklindedir. Maddeden açıkça anlaşıldığı üzere; yemin, göreve başlamanın ön koşuludur. Ant içmeyen yani yemin etmeyen vekil göreve başlayamaz. Göreve başlamayanın ise; o görevden kaynaklanan hak ve yetkileri kazanması düşünülemez. Bu itibarla yemin etmeyen vekiller milletvekili maaşını alamazlar” dedi.

TBMM’de yemin törenine katılmayanların durumunun hukukun genel ilkeleri çerçevesinde ele alınması gerektiğine işaret eden Akyüz, bunun dışında bir uygulamanın yasa dışı durumlara ve aksaklıklara yol açacağını ifade etti.

Kaynak:Bu haber 1,076 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,117 µs