En Sıcak Konular

İNSANLIĞI BEKLEYEN 5 BÜYÜK RİSK

27 Haziran 2011 17:25 tsi
İNSANLIĞI BEKLEYEN 5 BÜYÜK RİSK OECD’nin "Gelecekteki Şoklar" raporuna göre, salgın hastalık, kritik altyapılara düzenlenecek siber saldırı, finansal kriz, sosyo-ekonomik çatışma, jeomanyetik fırtına gibi gelecek yıllar için beş büyük potansiyel risk bulunuyor.

İnsanlığı bekleyen 5 büyük şok

OECD’nin "Gelecekteki Şoklar" raporuna göre, salgın hastalık, kritik altyapılara düzenlenecek siber saldırı, finansal kriz, sosyo-ekonomik çatışma, jeomanyetik fırtına gibi gelecek yıllar için beş büyük potansiyel risk bulunuyor.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), küresel ekonominin büyük şoklara daha sık maruz kalacağı ve ekonomik ve sosyal açıdan daha ciddi sonuçları olacağı uyarısında bulundu.

OECD’nin "Gelecekteki Şoklar" raporuna göre, salgın hastalık, kritik altyapılara düzenlenecek siber saldırı, finansal kriz, sosyo-ekonomik çatışma, jeomanyetik fırtına gibi gelecek yıllar için beş büyük potansiyel risk bulunuyor.

Küresel ekonomideki bağlantı ve insan, mal ve bilgi hareketinin hız kazanmasıyla birlikte potansiyel salgın hastalık ya da finansal kriz gibi ekonomik olayların yayılma etkisinin artacağına dikkat çekilen raporda, 2002 yılında önce Hong Kong’da görülen SARS hastalığı olarak isimlendirilen "Akut Solunum Yetmezliği Sendromu"nun, kısa sürede seyahat edenler aracılığı ile tüm dünyaya yayıldığı hatırlatıldı.

Özellikle Asya’da nüfusun kalabalık olduğu Dakka, Manila ve Yeni Delhi gibi megapollerin sayısındaki artışın pandemik açıdan risk oluşturduğuna işaret edilen raporda, ilaçlara karşı dayanıklılığı artığı gözlemlenen bakterilere karşı yeni antibiyotiklerin gerekli olduğunun altı çizildi.

Raporda, mali teşvikler ve patent tesliminin hızlanmasının şirketleri yatırım konusunda teşvik edebileceği vurgulandı.

Dünyanın en büyük beşinci buğday üreticisi Rusya’da geçen yıl meydana gelen aşırı sıcakların etkisiyle ekim alanlarının yanması ve Avustralya’daki sel felaketinin dünya gıda piyasasında fiyatların artmasına neden olduğu hatırlatılan raporda, sonuç olarak gıda fiyatlarında görülen artışın Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da sosyal çatışmalara yol açtığı belirtildi.

Raporda, uluslararası alanda işbirliğinin ve koordinasyonun geliştirilmesi için yeni yaklaşımların gerekliliğine de vurgu yapıldı.

 

Kaynak: MİLLİYET GAZETESİ  {http://ekonomi.milliyet.com.tr/insanligi-bekleyen-5-buyuk-sok/ekonomi/ekonomidetay/27.06.2011/1407442/default.htm}

 Bu haber 729 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,121 µs