En Sıcak Konular

VATANDAŞ BANKAYA BANKALAR YABANCIYA BORÇLU

27 Haziran 2011 10:19 tsi
VATANDAŞ BANKAYA BANKALAR YABANCIYA BORÇLU Türkiye'de bankaların, büyük ölçüde kredi sağlayabilmek için yurtdışından aldığı borç, nisan sonu itibariyle 52 milyar 825 milyon dolar oldu

Vatandaş bankaya, bankalar ise yabancıya borçlu

Bankaların yurtdışı borçları, 52,8 milyar dolara ulaştı.. Türkiye'de bankaların, büyük ölçüde kredi sağlayabilmek için yurtdışından aldığı borç, nisan sonu itibariyle 52 milyar 825 milyon dolar oldu. Yurtdışından düşük faizle elde ettikleri dövizi Türkiye'de görece daha yüksek faizle kullandırarak, kar peşinde koşuyorlar..

BU YIL % 17.6 ARTIŞ OLDU
 
Bunun, 20 milyar doları kısa vadeli, 32,8 milyar doları da uzun vadeli borçlardan meydana geldi. Bankaların kısa vadeli dış borcu, yılbaşından bu yana yüzde 17,6 artış gösterdi. Merkez Bankası ve BDDK'nın ekonomiyi soğutma tedbirlerinin etkisiyle banka borçlarının gelecek aylarda düşmesi bekleniyor.
 
Türkiye'de bankaların yurtdışından sağladığı kredi borcu, Nisan sonu itibariyle 52,8 milyar dolara ulaştı. A.A muhabirinin Merkez Bankası verilerinden yaptığı derlemeye göre, bu borcun 20 milyar doları kısa vadeli, 32,8 milyar doları uzun vadeli kredi borçlarından oluştu. Yurtdışından sağlanan kısa vadeli kredi borcu, yılbaşından bu yana yüzde 17,6 artış gösterdi. Küresel krizin etkisinin gözlendiği 2009'da 5,6 milyar dolar düzeyinde olan bankaların kısa vadeli dış borcu, 2010 sonunda yaklaşık 17 milyar dolara yükseldi. 2011 Nisan sonu itibariyle de tutar 20 milyar dolara kadar çıktı. 2009 yılıyla kıyaslandığında artış, yüzde 357'yi buldu.
 
Uzun vadelinin 6,3 milyar doları,  1 yıl içinde ödenecek
 
Bankaların yurtdışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu da 2011 Nisan sonu itibariyle 32,8 milyar dolar oldu. Bu borcun, 6,3 milyar dolarlık kısmının 1 yıl içinde ödenmesi gerekiyor. Bankaların yurtdışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu, küresel kriz öncesi 2008 yılında 30 milyar dolar düzeyindeydi. 2009'da 27,9 milyar dolar, 2010'da 28,6 milyar dolar oldu. Bu yılın ilk çeyreğinde 31 milyar dolara çıkan tutar, Nisan sonu itibariyle 32 milyar 821 milyon dolara ulaştı.
 
Türkiye'de mevduatın vadesi 2-2,5 ay gibi kısa süreli olması nedeniyle, bankalar kredi sağlayabilmek için daha çok yurtdışından borçlanmaya gidiyor. Yurtdışından düşük faizle elde ettikleri dövizi Türkiye'de görece daha yüksek faizle kullandırarak, kar elde ediyorlar.

 

Kaynak: ORTADOĞU GAZETESİ {http://www.milligazete.com.tr/haber/vatandas-bankaya-bankalar-ise-yabanciya-borclu-207386.htm}Bu haber 786 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,955 µs