En Sıcak Konular

ARAP ÜLKELERİNİN PETROL GELİRİ NE KADAR?

26 Haziran 2011 21:26 tsi
ARAP ÜLKELERİNİN PETROL GELİRİ NE KADAR? Arap ülkelerinin ham petrol ihracatından bugünün fiyatları ile 2010'da 450 milyar dolar kazandığı fakat gerçek gelirin ise 352 milyar dolar olduğu belirtildi.

Arap ülkelerinin petrol geliri ne kadar?

Arap ülkelerinin ham petrol ihracatından bugünün fiyatları ile 2010'da 450 milyar dolar kazandığı fakat gerçek gelirin ise 352 milyar dolar olduğu belirtildi. Hesaplamalara göre aradaki fark 98 milyar doları buldu.

 On üyeden oluşan Arap Petrol İhracatçısı Ülkeler Organizasyonu tarafından yayınlanan istatistiklerde petrol fiyatının zirve yaptığı 2008'de gelirlerin 465 milyar dolara çıktığı ve küresel krizin ardından 2010'da gerçek petrol gelirlerinin ikinci en yüksek seviyesine ulaştığı kaydedildi.

Organizasyon, küresel enflasyon ve ABD dolarının satın alım gücünün düşmesi göz önüne alarak hesaplandığında son 20 yıldır gerçek petrol gelirinin bugünün fiyatları ile aslında çok daha düşük olduğuna dikkat çekti.

Kuveyt merkezli organizasyonun yayınladığı 425 sayfalık 2010 raporuna göre OPEC'in ham petrol sepetindeki nominal varil fiyatı geçen yıl 77.4 dolar iken 1995 fiyatlarıyla bunun gerçek değeri ancak 60.4 doları buldu. Benzer şekilde ortalama petrol varil fiyatı 2009'da 61 dolar iken bunun gerçek değeri 48.1 dolar, 2008'de 94.4 dolar iken değeri 75 dolar oldu.

Yetkililer, bunun sonucunda birleşik Arap gerçek petrol gelirlerinin son yıllarda bugünün fiyatları ile çok daha düşük seviyede kaldığını ve bunun da bazı Arap ülkelerinin mali açık vermelerine sebep olduğunu ifade etti. Arap ülkeleri petrolden 1995'te 93 milyar dolar kazanırken 2008'de gelirler altı kat arttı ve gerçek değeriyle 465 milyar dolara ulaştı.

 

Kaynak: MİLLİ GAZETE {http://www.milligazete.com.tr/haber/arap-ulkelerinin-petrol-geliri-ne-kadar-207324.htm}

 Bu haber 890 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,322 µs