En Sıcak Konular

SİYASETTE ''28 HAZİRAN'' HARARETİ

26 Haziran 2011 18:59 tsi
SİYASETTE ''28 HAZİRAN'' HARARETİ Milletvekilleri 24'üncü dönem için 28 Haziran'da Meclis'te yemin edecek.BDP meclisi boykot edecek.CHP ve MHP'nin alacağı tavrı ise her iki partinin liderleri açıkladı.

28 Haziran'da TBMM'de ne olacak?

Milletvekilleri 24'üncü dönem için 28 Haziran'da Meclis'te yemin edecek. BDP Hatip Dicle kararı ve ardından gelen KCK'lıların tahliye edilmemesi üzerine, somut adım atılana kadar TBMM'yi protesto kararı aldı. Peki CHP ve MHP Mustafa Balbay, Mehmet Haberal ve Engin Alan için nasıl bir tutum sergileyecek? İki lider bugün yaptıkları açıklamalarla Meclis'e gideceklerini, demokrasi sınavının TBMM'de verileceğini duyurdu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ayaş Dut Festivali'ne katıldı. Festivalde konuşan CHP lideri, milletin iradesinin her şeyin üstünde olduğunu ve kim milletvekili seçilmişse ona saygı duyulması gerektiğinin altını çizerek, “Saygı duymanın yolu, insan onuruna saygı duymaktan geçer. ‘Benim gibi düşünürsen özgürsün, düşünmezsen özgür değilsin’ anlayışını kabul etmiyoruz. Milletin iradesine saygı duyduğumuz için Recep Tayyip Erdoğan’ın önündeki engelleri kaldırdık. Onun hapse girmesini istemedik. ‘Sen de parlamentoya gel’ dedik. Şimdi millet oy vermiş, kimse de mahkum olmamış ama ‘hayır,sen gelemezsin’ deniliyor. Buna ilk itiraz etmesi gereken kişi, demokrasi ve özgürlük söylemini dilinden düşürmeyen kişi olmalıydı" diye konuştu.

"DEMOKRASİ İÇİN İLK SINAVIMIZI SALI GÜNÜ PARLAMENTODA VERECEĞİZ"

Millet iradesinin tecelli edeceğine inandığını belirten Kılıçdaroğlu, "O zamana kadar, CHP kararlı ve vakur duruşunu sergileyecektir. Bizim amacımız sokak eylemleri ile yurttaşın huzurunu bozmak değil. Demokrasiyi ve özgürlüğü bu ülkeye getirmek için ilk sınavımızı, Salı günü parlamentoda vereceğiz. Demokrasinin yanında yüreklice duran herkesi parlamentoda ortak düşünce ev eyleme çağırıyoruz" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’de salı günü yapılacak milletvekili yemin törenine ilişkin, "Biz 550 parlamenterin orada olmasını ve and içmelerini bekliyoruz. Demokrasinin temel kuralı budur" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinden milletvekili seçilen Ergenekon davası tutuklu sanıkları Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay’ın tahliye isteminin reddedilmesi ve ardından yapılan itiraza ilişkin olarak da "CHP olarak iyi niyetle salı gününü bekliyoruz. 550 milletvekilinin orada olması gerekiyor" diye konuştu.

MHP LİDERİ: DEMOKRASİNİN İŞLETİLMESİNE DESTEK VERECEĞİZ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Milliyetçi Hareket Partisi, TBMM’nin saygınlığına ve millet iradesinin vazgeçilmezliğine inandığından dolayı, yemin törenine tüm milletvekilleriyle eksiksiz katılacak ve demokrasinin işlemesine destek verecektir" dedi.

Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, partisinin, "Vahim bir hal alan siyasi ve demokrasi krizinin, güdümlü yargı yoluyla ya da boykot niyetleriyle değil, TBMM içerisinde aşılacağına yürekten inandığını" belirtti.

Devlet Bahçeli, "Milliyetçi Hareket Partisi, TBMM’nin saygınlığına ve millet iradesinin vazgeçilmezliğine inandığından dolayı, yemin törenine tüm milletvekilleriyle eksiksiz katılacak ve demokrasinin işlemesine destek verecektir" ifadelerini kullandı.

Seçilmiş milletvekillerinin tahliye edilmemesiyle ilgili yargı kararlarına da değinen MHP Genel Başkanı Bahçeli, şunları kaydetti: "Başta Sayın Engin Alan olmak üzere, milletvekili seçilen ve halen cezaevinde bulunan şahısların, itirazlarına rağmen tutukluluk hallerinin devam etmesi tam anlamıyla hukuk skandalıdır. Bu demokrasi ayıbının bir üst mahkeme tarafından ortadan kaldırılması her şeyden öncelikli hale gelmiştir.

Halen cezaevinde bulunan milletvekillerinin; ’kaçma, saklanma ve delilleri karartma’ şüphesi doğrultusunda tutukluluk hallerinin devam etmesi yanlı karar veren ve siyasallaşmış yargının en bariz örneğidir."

 

Kaynak: MİLLİYET GAZETESİ {http://siyaset.milliyet.com.tr/28-haziran-da-tbmm-de-ne-olacak-/siyaset/siyasetdetay/26.06.2011/1407011/default.htm}

 Bu haber 723 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,160 µs