En Sıcak Konular

''GÜL,EKŞİ'YE VEKALET VERMEMEK İÇİN Mİ YURTDIŞI GEZİLERİNİ ERTELEDİ?

26 Haziran 2011 10:06 tsi
''GÜL,EKŞİ'YE VEKALET VERMEMEK İÇİN Mİ YURTDIŞI GEZİLERİNİ ERTELEDİ? YSK kesin sonuçları açıkladı ve Oktay Ekşi resmen ''Geçici TBMM Başkanı'' oldu. Ekşi, Cumhurbaşkanı Gül yurt dışına çıkarsa, Cumhurbaşkanı vekili olacak

Ankara'da müthiş satranç... 

YSK kesin sonuçları açıkladı ve Oktay Ekşi resmen ''Geçici TBMM Başkanı'' oldu. Ekşi, Cumhurbaşkanı Gül yurt dışına çıkarsa, Cumhurbaşkanı vekili olacak. Gül de, Başbakan Erdoğan ile arası bozuk olan Ekşi'ye vekalet bırakmamak için, Karadağ ve Bulgaristan gezilerini erteledi.

YSK'nın kesin seçim sonuçlarını açıklaması ve en yaşlı üye sıfatıyla CHP İstanbul milletvekili Oktay Ekşi'nin resmen ''Geçici TBMM Başkanı'' olması, devletin zirvesinde ilginç bir durum yarattı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan ile arası bozuk olan Oktay Ekşi'ye vekalet bırakmamak için, iki yurt dışı gezisini erteledi. Gül yurt dışına gitse, Ekşi de devletin bir numarası olacaktı.

29-30 Haziran tarihlerinde Karadağ'a gidecek olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, önce bu gezisini, ardından da 3 Temmuz'daki Bulgaristan gezisini erteledi. Gezilerin ertelenmesinde, seçimler sonrası iç siyasette yaşanan gelişmeler de etkili oldu, ancak asıl sorun vekalette çıktı.

SEPTİOĞLU GİBİ

TBMM 23. dönemi tamamladığı ve YSK kesin sonuçları açıkladığı için, Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin'im görevi sona erdi. Geçici başkan da Ekşi oldu. Ekşi bu sıfatı ile, Cumhurbaşkanının yurt dışına çıkması durumunda Cumhurbaşkanı vekili de olacaktı. 3 Mayıs 1999'da, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Fransa'ya gitmiş ve 48 saat süreyle TBMM geçici Başkanı ve DYP Elazığ milletvekili Ali Rıza Septioğlu da Cumhurbaşkanı vekili olmuştu.

EN AZ 10 GÜN BAŞKAN

TBMM yenim töreni için 28 Haziran günü toplanacak. Ardından TBMM Başkan adaylarının başvuruları için 5 gün ara verilecek. 4 ya da 5 Temmuz günü TBMM Başkanlığı seçimine başlanacak. En çok 4 tur yapılacak olan bu seçimden, 276 oyun gerektiği üçüncü turda sonuç alınacağı düşünüldüğünden, Oktay Ekşi de, en az 6 Temmuz gününe kadar, geçici Meclis Başkanlığı ve gerektiğinde de Cumhurbaşkanı vekili sıfatını koruyacak. 

''ANALARINI DA SATARLAR''

Ekşi, Hürriyet Gazetesinde başyazar olduğu dönemde iktidarın, İkizdere vadisinde Hidroelektrik santrali kurmak için akarsuları 49 yıllığına satma girişimine karşı çıkıp, '' Bu zihniyet analarını da satar" diye yazmıştı. Daha sonra gazetesinden istifa eden Ekşi'ye Başbakan Erdoğan, "Eğer gazetecilik buysa ben bu zihniyetle savaşırım. Gereğini yapacağız, göreceksiniz' cevabını verdi ve 100 bin liralık da dava açtı. Erdoğan ''Helalleşme kapsamına'' Ekşi'yi almayıp, bu davayı geri de çekmedi.

 

Kaynak: ORTADOĞU GAZETESİ {http://www.ortadogugazetesi.net/haber.php?id=20540&haber=ankara-39da-muthis-satranc}

 Bu haber 910 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,149 µs