En Sıcak Konular

İSRAİL'DEN ÖZÜRE ''HAYIR'' TAZMİNATA ''EVET''

24 Haziran 2011 21:40 tsi
İSRAİL'DEN ÖZÜRE ''HAYIR'' TAZMİNATA ''EVET'' İsrail Stratejik İlişkiler Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Moşe Ya'alon, Mavi Marmara katliamı sebebiyle Türkiye'den özür dilemeyeceklerini, fakat ölenlerin ailelerine tazminat ödeyebileceklerini söyledi.

İsrail'den Mavi Marmara için özür açıklaması

İsrail Stratejik İlişkiler Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Moşe Ya'alon, Mavi Marmara katliamı sebebiyle Türkiye'den özür dilemeyeceklerini, fakat ölenlerin ailelerine tazminat ödeyebileceklerini söyledi.

 Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre, Ya'alon geçtiğimiz hafta Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile Avrupa'da bir araya geldi. İsrail Ordusu'nun eylemleri sebebiyle özür dilemelerinin söz konusu olmadığını ifade eden Ya'alon, Mavi Marmara'da hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödeme niyetinde olduklarını aktardı.

ÖZÜR DİLEMEK YERİNE 'ÜZGÜNÜZ' DİYECEKLER

Türkiye, vatandaşlarının katledilmesi sebebiyle İsrail'den özür talep ediyor. İsrail ise bunun yerine, can kayıplarından duydukları üzüntüyü seslendirebileceklerini belirtiyor.

İsrail İstihbarat ve Atom Enerjisi Bakanı Dan Meridor, Mavi Marmara'daki Türk vatandaşlarının ölümünden dolayı 'üzüntü duyduklarını' yineledi. İsrail Radyosu'na konuşan Dan Meridor, "İsrail, Türk vatandaşlarını öldürmeyi arzu etmiyordu. Olan bitenlerden üzüntü duyduğumuzu daha önce de söyledik. Bu, yeni bir şey değil." dedi.

İSRAİL, ÜST DÜZE Y TEMAS İSTİYOR

Türkiye'nin İsrail'le ilişkileri normalleştirmek için müsteşar seviyesinde görüşmeleri sürdürdüğü öne sürülmüştü. Y. Ahronoth, Tel Aviv yönetiminin iki ülke arasındaki gerginliği yumuşatarak üst düzey bir randevu koparmayı hedeflediğini yazdı. Temasın Cumhurbaşkanı, başbakan ya da savunma bakanları seviyesinde düşünüldüğü belirtildi.

Gazeteye konuşan İsrailli bir yetkiliye göre, 'Türkiye'nin daha önce dahil olduğu İran-Suriye ekseni' son günlerde iyi görünmüyor. İddiaya göre Türkiye, BM'nin Temmuz ayı başında yayınlayacağı Mavi Marmara raporundan da çekiniyor. İsrailli yetkilinin beklentisi, bu sebeplerden ötürü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail'le ilişkilerdeki tansiyonu düşürmeye çalışması.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, geçtiğimiz günlerde gönderdiği mektupta, iki ülke ilişkilerinin gelişeceği ümidini belirtmiş ve yeni Türk hükümeti ile çalışmaktan memnuniyet duyacaklarını kaydetmişti.

 

Kaynak: MİLLİ GAZETE {http://www.milligazete.com.tr/haber/israil-den-mavi-marmara-icin-ozur-aciklamasi-207107.htm}Bu haber 768 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,021 µs