En Sıcak Konular

TÜKETİCİ KREDİSİNİ AKSATAN YANDI!

22 Haziran 2011 20:35 tsi
TÜKETİCİ KREDİSİNİ AKSATAN YANDI! BDDK'nın konut ve taşıt dışındaki tüketici kredilerini kısıtlayan yeni önlemleri bankalar için fırsat kapısına dönüşmek üzere. Bankalar dar gelirli müşterinin canını yakacak.

Bankalar dar gelirlinin canını yakacak

BDDK'nın konut ve taşıt dışındaki tüketici kredilerini kısıtlayan yeni önlemleri bankalar için fırsat kapısına dönüşmek üzere. Bankalar dar gelirli müşterinin canını yakacak.

 Bankacılar, ihtiyaç kredisi kullanmış dar gelirli müşterilerini ilk taksit aksatmada ya icraya verecek ya da daha yüksek faizle yeni sözleşme yapacak. Önlemlerin yükü vatandaşa kalacak.

Çıkan sonuç, ihtiyaç kredisi kullanan dar gelirli tüketiciler için tehlikenin kapıda olduğu yönünde. Yeni maliyetin tüketiciye yansıtılacağını belirten şube müdürlerinin önlemlerden çıkardığı sonuçlar ve önümüzdeki dönemde yapmayı planladıkları uygulamalar şöyle:

Çürük elmayı ayırın
Bankalar konut ve taşıt dışında 76,5 milyar lira tutarında tüketici kredisi dağıttı. Bu kredileri alan tüketiciler genel olarak düşük gelirli kesimden oluşuyor.

Dolayısıyla bu kesimin kredi taksitlerini aksatma ihtimalleri daha yüksek. Üstelik sağlam teminat da olmadığı için bankalar bu kredileri batırmak istemiyor. BDDK'nın bankalara, "Piyasaya daha az likidite verin. Çürükleri de ayıklayın" mesajı verdiği düşünülüyor.

Bankalar bu nedenle önümüzdeki dönemde riskli müşterilerinden kurtulup yerlerine daha risksiz müşteri bulmaya çalışacak.

İcralar başlayacak
Bu kesimin birden fazla bankadan kredi aldığı biliniyor. Bu nedenle bankacılar, kredi taksitini aksatan müşterisine zaman tanımak yerine yeni dönemde direkt icraya vermeyi planlıyor.

'Hiçbir banka takipte sona kalmak istemez' diyen bankacıların yeni hedefi, rakip bankalardan önce davranıp hafif sorunlu tüketiciyi dahi ilk icraya vererek alacak sıralamasında adını ilk sıraya yazdırmak. Bu nedenle yeni dönemde icralarda adeta patlama bekleniyor.

Bu müşterilerin yeni dönemde başka bankalardan kredi alıp durumu kurtaramayacağı düşüncesi icraları daha da hızlandıracak.

Ekstra faiz artışı
Bankalar riski azaltmak için ikinci yol olarak sözleşme yenileme yöntemini kullanacak. Müşterilerden kredinin vadesinin uzatılması istenecek. Böylece örneğin 24 aylık vade 48 aya çıkarılarak taksit miktarı aşağı çekilecek.

Ancak müşterilerin büyük bölümü düşük faiz döneminde kredi aldı. Yeni yapılanmada daha yüksek faiz uygulanacak. Örneğin yüzde 1 faizle alınmış kredi bugün normalde yüzde 1,25 faizle vadesi uzatılacakken bankalar yüzde 1.50 faizle yapılandırma yapıp buradan kendilerine ilave risk kazancı sağlayacak.

Dar gelirlinin taksiti örneğin 400 liradan 300 liraya düşecek. Ancak daha fazla faiz ödemek zorunda kalacak.

 

Kaynak: MİLLİ GAZETE {http://www.milligazete.com.tr/haber/bankalar-dar-gelirlinin-canini-yakacak-206852.htm}

 Bu haber 840 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,427 µs