En Sıcak Konular

TATİL KİRALIK OTO'YA İLGİYİ ARTIRDI

21 Haziran 2011 22:46 tsi
TATİL KİRALIK OTO'YA İLGİYİ ARTIRDI Okulların kapanmasının ardından tatil yörelerinde başlayan hareketlilik, turizmle bağlantılı diğer sektörlerde de olumlu etkisini göstermeye başladı.

Tatil, kiralık otomobile ilgiyi artırdı

Yağışlı geçen günlerin ardından sıcak havanın etkisini göstermesiyle tatile çıkmak isteyenlerin sayısı artış gösterirken, tatilde gönlünce gezebilmek isteyenlerin kiralık araçları tercih etmesi oto kiralama sektörüne olan ilgiyi artırdı.

 Okulların kapanmasının ardından tatil yörelerinde başlayan hareketlilik, turizmle bağlantılı diğer sektörlerde de olumlu etkisini göstermeye başladı.

Tatile çıkan kişi sayısı arttıkça işlerinde gözle görülür bir artış olan oto kiralama sektörü de bu hareketlilikten payına düşeni alıyor. Tatil süresince rahatça gezmek isteyenlerin araç kiralama firmalarına başvurması, sektörde iş yoğunluna neden oluyor.

Sektör temsilcileri de bu yoğunluk karşısında müşterilerine istedikleri otomobilleri sunabilmek için yoğun çaba harcarken, firmalara orta sınıftan, lüks segmente kadar çok sayıda araç talebi geliyor.

Müşterilerin tatilleri boyunca görmedikleri yerlere gitme arzuları çok kilometre yapmak istemelerine neden olurken, bu istek araç tercihinde de yakıt tasarrufunu ön plana alıyor.

Çok gezip az yakıt masrafı yapmak isteyenler firmalardan özellikle dizel araç talebinde bulunurken, bu talebi göz önünde bulunduran firmalar da filolarındaki dizel araç sayısını artırıyor.

Tercih edilen araçlarda aranan diğer başlıca özellikleri ise klima, ABS fren sistemi ile geniş bagaj oluşturuyor.

GÜNLÜK 60 İLE 150 ARASINDA DEĞİŞİYOR

Yoğun talep karşısında müşterilerine geniş otomobil filosu ile cevap vermeye çalışan firmaların, günlük kiralama bedelleri ise aracın özelliklerine ve sınıflarına göre değişiklik gösteriyor.

Firmaların ekonomik sınıf olarak adlandırdığı bölüme giren Renault Clio, Fiat Albea, Hyundai Era tarzı araçların günlük kirası 60 ile 70 TL arasında değişiyor.

Orta sınıfa giren Renault Megane, Ford Focus, Fiat Linea tarzı otomobiller ise günlük 90 ile 100 TL arasında fiyatlarla müşteriye sunuluyor.

Üst sınıf kapsamındaki Volkswagen Passat, Opel Insignia ise günlük 120 ile 150 TL arasında değişen fiyatlarla kiralanabiliyor.

OTO KİRALARKEN YETKİLİ KURUMLAR TERCİH EDİLMELİ

Adana'daki bir oto kiralama firması sahibi ve Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Denetleme Kurulu Üyesi Mehmet Ural, yaptığı açıklamada, yaz aylarının gelmesiyle hareketlenen sektörün yaşanan yoğunluktan memnun olduğunu söyledi.

Müşterilere en iyi hizmeti sunmaya çalıştıklarını anlatan Ural, araç kiralayacak olanların bir sorunla karşılaştıklarında muhatap bulabilmeleri için oto kiralama işini yasal olarak yapan yerleri tercih etmeleri tavsiyesinde bulundu.

Kaçak olarak faaliyet gösteren yerlerden yapılan kiralamalarda olası bir kaza durumunda büyük sorunlarla karşılaşılabileceğine dikkati çeken Ural, şöyle devam etti:

''Bizler dernek bünyesinde hizmet verdiğimiz için bize bağlı firmalardan araç kiralayanlar bir sorun yaşadıklarında bizleri üst mercilere şikayet edebilir, sorunlarının çözümü için yardım alabilirler. Ancak bu işi yasal olarak yapmayan yerlerden kiralanan araçlarda yaşanacak bir sorunda müşteri büyük zararlara uğrayabiliyor. Bu tür kiralamalarda araçların çoğunun kaskosu bulunmuyor. Bu tarz bir aracı kiralayan kişi kaza yaptığında da sigorta aracın kiralık olarak kullanıldığını tespit ediyor ve hasarı ödemiyor. Bu durumda ise tüm masrafı müşteri kendi ödemek zorunda kalıyor.''

 

Kaynak: MİLLİ GAZETE {http://www.milligazete.com.tr/haber/tatil-kiralik-otomobile-ilgiyi-artirdi-206659.htm}


 Bu haber 1,052 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,809 µs