En Sıcak Konular

FAS KRALI'NIN ''REFORM'' SÖZÜ TATMİN ETMEDİ HALK MEYDANLARA İNİYOR

20 Haziran 2011 12:20 tsi
FAS KRALI'NIN ''REFORM'' SÖZÜ TATMİN ETMEDİ HALK MEYDANLARA İNİYOR Fas Kralı 6. Muhammed'in devlet televizyonundan halka açık konuşmasından açıkladığı demokratik reformlar içeren yeni anayasa taslağına rağmen, 20 Şubat Hareketi üyeleri bugün tekrar meydanlara inmeye hazırlanıyor.

Fas'ta da halk meydanlara iniyor

Fas Kralı 6. Muhammed'in devlet televizyonundan halka açık konuşmasından açıkladığı demokratik reformlar içeren yeni anayasa taslağına rağmen, 20 Şubat Hareketi üyeleri bugün tekrar meydanlara inmeye hazırlanıyor.

 Muhalif gruplar taslaktaki güçler ayrılığı ilkesinin iyi yapılmadığını belirtirken, anayasal monarşiye de karşı çıkıyor. Muhalifler ayrıca, taslak metnin, demokratik yollardan seçilmiş komite tarafından hazırlanması gerektiğini belirtiyor. Hazırlanan taslağı yeterince tartışmaya açmadan iki hafta gibi kısa bir sürede referanduma sunulması ise muhalifleri kızdıran diğer bir nokta.

Fas Kralı 6. Muhammed, demokratik bir parlamentonun bulunduğu bir anayasal monarşi kurma ve sahip olduğu geniş siyasi ve dini yetkilerinden anayasal reformlarla vazgeçme vaadinde bulundu. 1 Temmuz'da gerçekleştirilecek referandumla halka sunulacak olan reformlar, Kral'ın birçok yetkisinin Başbakan ve Parlamento'ya devredilmesini öngörüyor. Ülke genelinde Şubat ayında Tunus'taki olayların etkisiyle demokrasi talebinin yapıldığı gösteriler düzenleniyordu.

Arap dünyasının 47 yıl ile en uzun süreli hanedanının bulunduğu Fas'ta Kral Muhammed, 1999'dan beri ülkenin başında bulunuyor. Kral, hem siyasi hem de dini olarak neredeyse bütün yetkileri elinde bulunduruyor.

 

Kaynak: MİLLİ GAZETE {http://www.milligazete.com.tr/haber/fas-ta-da-halk-meydanlara-iniyor-206494.htm}Bu haber 811 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,477 µs