En Sıcak Konular

VUCUTTA KAYBOLAN SUYU GERİ ALMAK ŞART

17 Haziran 2011 20:10 tsi
VUCUTTA KAYBOLAN SUYU GERİ ALMAK ŞART Vücuttaki su oranının yeterli düzeyde tutulması özellikle yaz aylarında hayati önem taşıyor. Vücuttan kaybolan miktarlarda su alınması şart.

Su alırken sertlik derecesine bakın

Vücuttaki su oranının yeterli düzeyde tutulması özellikle yaz aylarında hayati önem taşıyor. Vücuttan kaybolan miktarlarda su alınması şart. Suyun sağlık açısından son derece önemli olduğunu dile getiren Beysu Genel Müdürü Tuğbay Argaç, insanların minerallerine, sertliğine bakarak suyu seçmeleri gerektiğini söyledi.

Yetişkin bir insanın günde 2-3 litre su içmesi gerektiğine dikkat çeken Argaç, toplumun su tüketiminin az olduğunu, su içme alışkanlığının özellikle çocuklara kazandırılması gerektiğini belirtti.

İçinde bulunduğumuz yaz aylarında sıvı alımının daha da önem kazandığını dile getiren Argaç, "Yaz aylarında terleme ile artan sıvı kaybını karşılamak amacıyla su mutlaka içilmeli ve mineral değeri yüksek olan sular tercih edilmeli. Sağlık için en faydalı olanı vücuda alınan sıvının yarısından fazlasını su olarak almaktır. Geri kalanı da kola, çay, kahve yerine ayran, meyve suyu gibi sıvı ürünlerden tercih edilebilir. Ama şu unutulmamalıdır. Suyun yeri vücut için apayrıdır." şeklinde konuştu.

GÜNLÜK KADINLARIN 10, ERKEKLERİN İSE 14 BARDAK SU TÜKETMESİ GEREKİYOR
Bir kadınla bir erkeğin su ihtiyaçları farklıdır. Sağlıklı bir kadının günde 10 bardak, erkeğin ise 14 bardak su içmesi öneriliyor. Kilo fazlası olan kişilerin ya da spor yapanların bu miktardan daha fazlasını tüketmeleri gerekiyor.

İçilen çay, kahve, kola gibi içecekler asla suyun yerini tutmamakla birlikte vücuttan su atımını da arttırıyor. Su, vücudun sıvı ihtiyacını karşılayan en iyi sıvı olarak biliniyor. Uzmanlar, günlük sıvı ihtiyacının 4'te 3'ünün su olarak tercih edilmesini öneriyor. Özellikle içinde bulunduğumuz yaz döneminde su ve sulu besinlere daha bir önem vermek gerektiğini bildiren uzmanlar, maden suyu, ayran ve meyve sularını da tavsiye ediyor.

 

Kaynak: MİLLİ GAZETE {http://www.milligazete.com.tr/haber/su-alirken-sertlik-derecesine-bakin-206221.htm}

 Bu haber 853 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  76,462 µs