En Sıcak Konular

GÜMÜŞ ALTININ TAHTINA GÖZ DİKTİ

17 Haziran 2011 20:05 tsi
GÜMÜŞ ALTININ TAHTINA GÖZ DİKTİ Gümüş fiyatındaki hızlı artış altını geride bıraktı, vatandaş yeni yatırım aracı olarak gümüş biriktirmeye başladı

Gümüş, altının yerine göz dikti

Gümüş fiyatındaki hızlı artış altını geride bıraktı, vatandaş yeni yatırım aracı olarak biriktirmeye başladı
 
İstanbul Gümüş Takı İmalatçıları ve Toptancıları Derneği (İGTİTD) Başkanı Hüseyin Günaydın, Türk halkının eskiden dolar, ağırlıklı olarak da altını yastık altına koyduğunu ancak artan fiyatından dolayı gümüşü de bu kategoriye dahil ettiğini söyledi.

Gümüş fiyatları son iki yılda yüzde 100'ü aşan bir yükseliş gösterirerek, altını geride bıraktı.

Günaydın, "Vatandaş bir yatırım aracı olarak görmeye başladığı gümüşü de yastık altına koyuyor. Gram gümüşler de satılıyor. Altına göre fiyatı daha uygun olduğu için kilo ile gümüş alımlarının da başladığını duydum" dedi.

Fiyatının çok yükseldiği dönemlerde gümüş bozduranlar da olduğunu anlatan Günaydın, gümüşte 925'ten aşağısının ayar olarak kabul görmediğini, Avrupa’ya ihraç edilen 800 ayarın pek tercih edilmediğini, 925 altı ayar gümüşlerin daha çabuk karardığını, fiyatın artmasına karşın parlaklığından dolayı gümüşte ayarın düşmediğini söyledi.

PİYASADA DURGUNLUK VAR

Gümüş fiyatındaki yükselişten dolayı daha hafif ürünlere kayma olduğunu, artık kalın zincirlerin pek satılmadığını, bu tür ürünlere turistlerin ilgisinin de azaldığını belirten Günaydın, piyasada bir durağanlık olduğunu, ihracatlarında da azalma bulunduğunu kaydetti.

Takıda altın tercih edenler, bu metalin fiyatındaki yükseliş nedeniyle gümüşe yönelirken, gümüş severler de son 2 yılda yüzde 100'ü aşan fiyat artışından dolayı bijuterilerde satılan imitasyon ürünlere rağbet etmeye başladı.

Günaydın, metal fiyatlarındaki yükseliş dolayısıyla satışlarda düşüş olduğunu, bunun gümüşe de yansıdığını ifade ederek, yeteri kadar gümüş stoğu bulunduğunu, buna karşın fiyatın arttığını, bunun da sirkülasyonun azalmasına ve imal edilen miktarın düşmesine neden olduğunu söyledi.

Günaydın, “Bunu dünya belirliyor. Fonlar alıyor, fiyatını yükseltiyor, sonra düşürüyor, tekrar yükseltiyorlar. Bizim de canımızı okuyorlar. İmalatçı bunların umurunda değil” dedi.

Gümüş satışlarındaki durgunluğun hem metal fiyatlarındaki yükseliş, hem de Türkiye'nin çevresindeki durum, Ortadoğu ülkelerinde yaşanan gelişmelerden kaynaklandığını ifade eden Günaydın, ihracat yapılan Suriye, Irak, Mısır, Fas, Tunus ve Cezayir'deki karışıklıklardan dolayı bu ülkelerdeki müşterilerinin gelemez olduğunu, Ukrayna'daki krizin henüz atlatılamadığını, Rusya'nın ise kendilerinden vergi aldığını söyledi.

Yurt dışı gibi yurt içi satışlarının da azaldığını, bundan dolayı sektörün sıkıntı içinde olduğunu dile getiren Günaydın, 2007'ye göre gümüş takı satışlarında yüzde 30'lara varan düşüşün söz konusu olduğunu bildirdi. Günaydın, “Altın fiyatlarındaki yükseliş gümüşe, gümüş fiyatındaki artış da metal değeri olmayan takılara, yani imitasyona akımı hızlandırdı. Şu anda imitasyonun yıldızı parlıyor. Çünkü aynı görünüm elde edilebiliyor” şeklinde konuştu.

 

Kaynak. GAZETEVATAN {http://haber.gazetevatan.com/Haber/384078/1/Gundem} 

 Bu haber 717 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,794 µs