En Sıcak Konular

LYS İLE İLGİLİ KORKUNÇ İDDİA

17 Haziran 2011 12:06 tsi
LYS İLE İLGİLİ KORKUNÇ İDDİA Devletin en üst düzeyinde görevli bir kişi, YÖK Başkanı’na, “LYS soruları çalınacak ve bir AK Parti milletvekilinin e-mail adresinden tüm Türkiye’ye dağıtılacak” ihbarı yaptı.

LYS'ye bomba düştü

Devletin en üst düzeyinde görevli bir kişi, YÖK Başkanı’na, “LYS soruları çalınacak ve bir AK Parti milletvekilinin e-mail adresinden tüm Türkiye’ye dağıtılacak” ihbarı yaptı. YÖK Başkanı’nın talimatıyla, dün yola çıkan soruları taşıyan TIR’lar ile soru kitapçıklarının saklandığı depolardaki güvenlik önlemleri artırıldı. ÖSYM ise yaptığı açıklamada "Öğrenciler bu tür iddialara itibar etmemeli" dedi.

Bu ve önümüzdeki hafta sonu yapılacak olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) ile ilgili, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ı korkutan bir ihbar geldi. Özcan’ın adını açıklamadığı, ancak devletin en üst düzeyindeki görevli bir kişi, YÖK Başkanı’na gelerek, “LYS sorularının ÖSYM’den çalınacağı ve bir Ak Parti milletvekilinin mail adresi üzerinden tüm Türkiye’ye dağıtılacağını” ihbar etti.  

ÖSYM'DEN AÇIKLAMA

ÖSYM'den yapılan açıklamada, sınav güvenliğinin en üst düzeyde tutulmaya özen gösterildiği belirtilerek, “Tüm sınavlarda olduğu gibi bu sınavlarda da gerek kurum içinde, gerek matbaada, gerekse de sınav evrakının Türkiye;nin dört bir yanına eriştirilmesi esnasında, emniyet birimleri ile işbirliği içinde, en üst seviyede güvenlik tedbirleri alınmıştır” denildi. 

ÖSYM, LYS sorularının çalınıp dağıtılacağı  iddialarıyla ilgili olarak, “Sınavlar öncesinde zaman zaman bu türden duyumlar  alınmaktadır. ÖSYM, sınav güvenliğini en üst düzeyde tutmaya özen  göstermektedir” açıklamasında bulundu.

ÖSYM'nin internet sitesinden yapılan açıklamada, bugün bir günlük  gazetenin ana sayfasında büyük puntolarla yer alan haberin, 18-19 ve 25-26  Haziran 2011 günleri yapılacak olan 2011-LYS'lere katılacak adayları endişeye  sürükleyebilecek nitelikte olduğu belirtildi.

Sınavlar öncesinde zaman zaman bu türden duyumların alındığı vurgulanan  açıklamada, şunlar kaydedildi:

“ÖSYM, sınav güvenliğini en üst düzeyde tutmaya özen göstermektedir. Tüm  sınavlarda olduğu gibi bu sınavlarda da gerek kurum içinde, gerek matbaada,  gerekse de sınav evrakının Türkiye'nin dört bir yanına eriştirilmesi esnasında,  emniyet birimleri ile işbirliği içinde, en üst seviyede güvenlik tedbirleri  alınmıştır. Adayların bu türden iddialara itibar etmeden, sükunet içinde  sınavlara katılmaları ve sadece bilgileri ile geleceklerine yön verme gayreti  içinde olmaları tavsiye edilir.”

Açıklamada, ÖSYM ayrıca 2011-LYS'lere katılacak tüm adaylara başarılar  diledi.

Emniyet alarma geçti

Özcan, hemen emniyeti durumdan haberdar etti. Dün yola çıkan soruları taşıyan TIR’lar ile ÖSYM binası ve soru kitapçıklarının saklandığı depolardaki güvenlik önlemleri artırıldı. YÖK, ÖSYM ve emniyet, sınav bitene kadar koordinasyon halinde çalışacak. Özcan, kendisini korkutan ihbar olayını Hürriyet’e şöyle anlattı: “LYS sorularının dışarı çıkartılacağı ve bir Ak Parti milletvekilinin e-mail adresine yollanacağı ve ondan atılmış gibi bir izlenim yaratılacağı duyumları geldi. Bunları kimler yapar diye düşündüğümüzde herhalde Ak Parti’nin iyi durumda olmasını istemeyen kişiler yapar diye düşündük. Bu bizi panik durumuna getirdi. Derhal ne yapabiliriz, ne tedbir alabiliriz diye düşündük. Emniyete haber verdik, ‘Siz de bu meseleyi gayet iyi araştırın.”

“Sıkı güvenlik tedbirleri alın, ÖSYM’den kesinlikle bir bilgi sızmasın’ dedik. İnşallah böyle bir şey olmaz. Bu bilgi bize çok güvenilir bir şahıs kanalıyla geldi. Soruları taşıyan TIR’lar yola çıktı. Bütün çalışanlara dikkat edilmesi gerekiyor. Şu an ÖSYM kapalı devrede. Onlara da çok dikkat ediyoruz. Soruların bizim bilmediğimiz yöntemlerle de dışarı çıkarılması mümkün olabilir. Çok korkutucu bir senaryo. İnşallah hiçbir şey olmayacak.”

Üniversite için son geri sayım

ÜNİVERSİTEYE girişte ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) hafta sonu başlayacak. LYS’lerin ilki 18 Haziran Cumartesi günü Matematik ve Yabancı Dil sınavları olacak. LYS-1’de Matematik sınavına 624 bin 48, Yabancı Dil sınavına ise 41 bin 580 aday katılacak. 19 Haziran Pazar günü ise LYS-4 (Sosyal Bilimler) sınavı yapılacak. LYS-4’e, 377 bin 128 aday girecek. LYS’lerin sabah oturumu 10.00’da, öğleden sonra oturumu ise 14.30’da başlayacak. İkinci hafta sonu sınavı Edebiyat-Coğrafya Sınavı (LYS-3) ile 25 Haziran Cumartesi günü saat 10.00’da başlayacak.

Sınavlar, 26 Haziran Pazar günü saat 10.00’da Fen Bilimleri LYS-2 ile tamamlanacak. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, “İnanıyoruz ki 2011-LYS, önceki yıllara oranla öğrencilerin çok daha az zorlanacağı bir sınav olacaktır” ifadesini kullandı.

Her adaya farklı kitapçık

ÖSYM, 2011-LYS’de, 2011-YGS’den farklı olarak, soru kitapçıkları üzerinde aday bilgilerinin yer almayacağını açıkladı. Salon görevlileri, soru kitapçıklarını, salon içerisinde karma dağıtacak. Yabancı Dil Sınavı LYS-5 dışındaki LYS’lerde birden fazla soru kitapçığı kullanılacak. Her adaya her test için farklı soru kitapçığı dağıtılacağından, adayların öncelikli olarak kendilerine verilen soru kitapçık numarasını cevap kağıtlarına doğru kodlamaları gerekiyor. (Esra KAYA / Hürriyet)

 

Kaynak: HÜRRİYET GAZETESİ {http://www.hurriyet.com.tr/gundem/18050428.asp?gid=381}Bu haber 1,029 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,577 µs