En Sıcak Konular

HATİP DİCLE'NİN CEZASI DA KİTABINA UYDURULDU

16 Haziran 2011 20:58 tsi
HATİP DİCLE'NİN CEZASI DA KİTABINA UYDURULDU BDP'nin desteklediği bağımsız aday olarak milletvekili seçilen Hatip Dicle'nin mahsuplaşma istediği kabul edilerek, Dicle'ye milletvekilliği yolu açıldı

Ve kriz çözüldü

BDP'nin desteklediği bağımsız aday olarak milletvekili seçilen Hatip Dicle'nin mahsuplaşma istediği kabul edilerek, Dicle'ye milletvekilliği yolu açıldı
 
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 12 Haziran seçimlerinde Diyarbakır’dan bağımsız milletvekili seçilen Mehmet Hatip Dicle’nin, KCK Davası kapsamında tutuklu kaldığı 453 günlük sürenin, "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan mahkemede aldığı 1 yıl 8 aylık hapis cezasından mahsup edilmesine karar verdi.

Dicle, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı dava sonucunda, "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezasında çarptırılmıştı.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin de onamasıyla birlikte karar kesinleşmişti.

Dicle’nin avukatı, müvekkilinin Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen KCK Davası kapsamındaki tutukluluk süresinin, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde aldığı 1 yıl 8 aylık hapis cezasından mahsup edilmesi istemiyle mahkemeye başvurmuştu.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Dicle’nin, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen KCK Davası kapsamında tutuklulukta geçirmiş olduğu 453 günlük sürenin, mahkemece kendisine verilen 1 yıl 8 aylık hapis cezasından, TCK’nın 63. maddesi gereğince mahsubuna karar verdi.

Mahkemenin kararında, Dicle’nin, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam eden dosya kapsamında, 24 Aralık 2009’da gözaltına alındığı, 26 Aralık 2009’da tutuklandığı ve tutukluluk halinin halen devam ettiği ifade edilerek, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği 1 yıl 8 aylık hapis cezasının ise 22 Mart 2011’de kesinleştiğine işaret edildi.

Kararda, bu dikkate alındığında, Dicle’nin gözaltına alındığı 24 Aralık 2009 ile Yargıtay’ın 22 Mart 2011’deki onama tarihi arasındaki tutukluluk süresinin mahsuba esas tutulabileceğinin anlaşıldığı kaydedildi.

TCK’nın 63. maddesine göre hüküm kesinleşmeden gerçekleşen ve şahsi hürriyeti sınırlama sonucunu doğuran bütün haller nedeniyle geçirilmiş sürelerin hükmolunan cezadan mahsubunun gerektiği belirtilen kararda, "Hükümlü hakkındaki 1 yıl 8 aylık hapis cezası 22 Mart 2011’de kesinleşmiştir. Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dosyasındaki tutukluluğu ise 24 Aralık 2009’da başlamıştır. Mahkemesinden gelen yazıya göre de tutuklu kaldığı süreler başkaca bir cezasından mahsup edilmemiştir. Bu durumda mahsup şartlarının bu dosya yönünden gerçekleştiği kanaatine varılmıştır" denildi.

Öte yandan kararda, Dicle’nin "DEP Davası" kapsamında almış olduğu cezasından dolayı cezaevinde fazladan geçirmiş olduğu sürelerin, 1 yıl 8 aylık hapis cezasından mahsup edilmesi talebinin ise reddine karar verildiği kaydedildi.

 

Kaynak GAZETEVATAN {http://haber.gazetevatan.com/ve-kriz-cozuldu/383927/1/Gundem}

 Bu haber 853 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,247 µs