En Sıcak Konular

YUNANİSTAN KARIŞTI: HALK MECLİSE DAYANDI

15 Haziran 2011 21:00 tsi
YUNANİSTAN KARIŞTI: HALK MECLİSE DAYANDI Borç yükü altındaki Yunanistan'da, yeni kemer sıkma görüşmelerini protesto eden göstericilerle polis arasında sert çatışmalar çıktı. Polis, parlamentonun etrafını kuşatan protestoculara çok sert müdahalelerde bulundu.

Parlamentoya dayandılar... Bu işin sonu kötü. Papandreu: İstifa edebilirim

Borç yükü altındaki Yunanistan'da, yeni kemer sıkma görüşmelerini protesto eden göstericilerle polis arasında sert çatışmalar çıktı. Polis, parlamentonun etrafını kuşatan protestoculara çok sert müdahalelerde bulundu.Gençlerin çoğunluğunu oluşturduğu göstericiler, parlamentona binasına yürümelerine izin verilmemesi üzerine polise taş ve molotof kokteyllerle saldırdı. Polis kuvvetleri ise buna karşılık göz yaşartıcı bombalarla karşılık verdi.

İlk gelen bilgilere göre onlarca göstericinin tutuklandığı belirtildi.     

Olaylar, kendilerini, "Öfkeliler" olarak tanımlayan ve İspanya'daki protestocu gruplara benzer bir örgütlenmeye sahip topluluğun önderliğinde kemer sıkma planlarının tartışılacağı parlamentonun önünde meydana geldi.

Ellerinde Yunan ve İspanyol bayrakları taşıyan protestocular hükümet karşıtı sloganlar attı.

Direnişi organize eden ve yaklaşık üç haftadır aynı meydanda kamp kuran protestocular, kemer sıkma tartışmaları başladığında parlamentonun etrafında bir insan çemberi oluşturmaya çalıştı.

HAYAT DURDU

Protesto nedeniyle birçok kamu kuruluşu da greve gitmiş durumda. Hastanelerin sadece acil servisinde çalışanlar görevinin başında bulunurken, liman ve toplu taşımada önemli aksamalar yaşandı. Radyo ve televizyonlarda da grev nedeniyle yayınlar kesilmiş bulunuyor. Ancak, hava trafiği kontrolörlerinin greve katılmaktan vazgeçmesiyle hava trafiğinde bir aksama yaşanmadı.

Ülkede tansiyon, hükümetin yeni açıkladığı harcama kesintileri ve vergi artışı paketi nedeniyle son bir kaç gündür artmış durumda. Yeni kemer sıkma tedbirleri, Yunanistan'ın uluslararası finans kuruluşlarından gerekli kaynağı alabilmesi için şart koşuluyor.

Diğer taraftan, ülkeye verilecek yeni yardım paketini konuşmak için dün bir araya gelen euro bölgesi maliye bakanlarının anlaşmaya varamaması, Yunanistan için işleri daha zor hale getiren son gelişme oldu.

Ülkenin borç sorununa ilişkin endişeler sonrasında kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in bu ülkedeki dört bankanın kredi notunu CCC seviyesine indirmesi, sektördeki hisselerin yüzde 7'ye varan kayıplar yaşamasına neden oldu.

PAPANDREU: İSTİFA EDEBİLİRİM

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, ülkede siyasi istikrar sağlamak adına istifa edebileceğini açıkladı.

Yunan basın organları, Başbakan Papandreu'nun, Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile bir araya geldikten sonra, ana muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi (YDP) lideri Andonis Samaras'ı telefonla arayarak 20 dakikalık bir görüşme yaptığını duyurdu.

Görüşmede Papandreu'nun, geniş tabanlı koalisyon ya da kapsamlı işbirliği önerisinde bulunduğu belirtilen haberlerde, Samaras'ın sözkonusu teklifi reddetmediği, ancak Papandreu'nun başbakan olmasının mümkün olmadığı yolundaki düşüncesini dile getirdiği kaydedildi.

Haberlerde, Yorgo Papandreu'nun “kendisinin başbakan olmasıyla ilgilenmediğini” söylediği belirtilirken, taraflar arasında ikinci bir telefon görüşmesi daha yapılacağı bildirildi.

Samaras'ın Papandreu'ya, geniş tabanlı koalisyon için, orta vadeli program ile memorandumun özlü şekilde yeniden müzakere edilmesinin önşart teşkil ettiğini dile getirdiği de belirtildi. (hurriyet.com.tr)

 

KAYNAK: hurriyet.com.tr {http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/18038598.asp?gid=381}

 Bu haber 790 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,019 µs