En Sıcak Konular

ALTINA YATIRIM YAPAN YİNE KAZANDI

14 Haziran 2011 09:59 tsi
ALTINA YATIRIM YAPAN YİNE KAZANDI Mayıs ayında yatırımcısına aylık bazda en fazla reel getiri sağlayan yatırım aracı külçe altın oldu

Altına yatırım yapan kazandı

Mayıs ayında yatırımcısına aylık bazda en fazla reel getiri sağlayan yatırım aracı külçe altın oldu. Külçe altın yatırımcısına, üfe ile indirgendiğinde yüzde 5,64, tüfe ile indirgendiğinde yüzde 3,30 kazandırdı.3 aylık, 6 aylık ve yıllık değerlendirmelerde de en yüksek getiriyi külçe altın sağladı.

Finansal yatırım araçlarından külçe altın, mayıs ayında aylık bazda yatırımcısına en fazla reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu.
 
Külçe altın ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 5,64, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 3,30 yatırımcısına getiri sağladı.
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), "Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları Mayıs/2011" sonuçlarını açıkladı.
 
Buna göre, mayıs ayında en yüksek reel getiri, ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 5,64, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 3,30 ile külçe altında gerçekleşti. 
 
ÜFE ile indirgendiğinde, yatırım araçlarından ABD Doları yüzde 3,34, avro yüzde 2,61 ve mevduat faizi yüzde 0,37 yatırımcısına reel getiri sağladı. Buna karşılık, İMKB 100 Endeksi yüzde 3,60 yatırımcısına kaybettirdi.
 
TÜFE ile indirgendiğinde ise ABD Doları yüzde 1,05, avro yüzde 0,33 reel getiri sağlarken, İMKB 100 Endeksi yüzde 5,74 ve mevduat faizi yüzde 1,86 oranında yatırımcısına kaybettirdi.
 
KÜLÇE ALTINININ ÖNLENEMEZ YÜKSELİŞİ
 
Finansal yatırım araçları ÜFE ve TÜFE ile indirgendiğinde, külçe altın 3 aylık, 6 aylık ve yıllık değerlendirmelerde de en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu.
 
Külçe altın, 3 aylık değerlendirmede, ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 7,22, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 5,41 reel getiri sağladı.
 
6 aylık değerlendirmeye göre ise külçe altın, ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 11,81, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 15 kazandırdı. Aynı dönemde İMKB 100 Endeksi, ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 10,97, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 8,43 yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

YILLIK GETİRİ
 
Finansal yatırım araçları, yıllık olarak değerlendirildiğinde, en fazla reel getiri oranlarına göre, külçe altın, İMKB 100 Endeksi, avro, mevduat faizi ve ABD doları olarak sıralandı.
 
ÜFE ile indirgendiğinde, külçe altın yüzde 17,11, İMKB 100 Endeksi yüzde 7,81 ve avro yüzde 5,94 oranında yatırımcısına reel getiri sağladı. 
 
Diğer taraftan, mevduat faizi yüzde 1,59 ve ABD Doları yüzde 7,11 oranında yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde ise külçe altın yüzde 19,80, İMKB 100 Endeksi yüzde 10,28, avro yüzde 8,37 ve mevduat faizi yüzde 0,67 oranında yatırımcısına reel getiri sağlarken ABD Doları yüzde 4,98 oranında zarar ettirdi. 

 

Kaynak: ORTADOĞU GAZETESİ {http://www.ortadogugazetesi.net/haber.php?haber=altina-yatirim-yapan-kazandi&id=20417}Bu haber 829 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,633 µs