En Sıcak Konular

GEREKSİZ TAHLİL YAPAN ÖZEL HASTANELER YANACAK

10 Haziran 2011 20:56 tsi
GEREKSİZ TAHLİL YAPAN ÖZEL HASTANELER YANACAK SGK, özel hastanelerdeki gereksiz tahlil ve tetkikleri önlemek için karne uygulaması başlattı. Kuruma fatura edilen kalemlere göre not verilecek.

Özel hastaneler denetim altında

SGK, özel hastanelerdeki gereksiz tahlil ve tetkikleri önlemek için karne uygulaması başlattı. Kuruma fatura edilen kalemlere göre not verilecek.

Gereksiz tahlil yapan özel hastane yandı
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yeni uygulamasıyla hastanelerin karnesini Medula sistemi üzerinden yayınlayacak. Hastaneler, diğerleriyle yapılan karşılaştırmaları da izleyebilecek. SGK, özel hastanelerin gereksiz tahlil ve tetkiklerinin önüne geçebilmek için “karne” uygulaması başlattı. Buna göre Medula üzerinden SGK’ya fatura ettikleri kalemleri görecek olan hastaneler, bu yolla denetim altında tutulacak. Genel  Sağlık Sigortası (GSS) Genel Müdürü Hasan Çağıl, hastanelerin bilgilerini önceki günden itibaren kendilerine iletmeye başladıklarını belirterek, “Hem ne yaptıklarını geriye dönük olarak görmelerini hem de bizim, yapılan tüm işlemlerden haberdar olduğumuzu bilmelerini istedik” dedi. Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Genel Sekreteri Cevat Şengül, ise kendi verilerini istatistiksel ve geriye dönük görmenin, sektör açısından faydalı olacağını söyledi. SGK’nın daha önce bu bilgilere zaten sahip olduğunu belirten Şengül, “Artık bizim de elimizde bu veriler olacak. Hastane, gerekli ve doğru işlemleri yapıyorsa, burada bir yükseliş olduğunda yapacak açıklaması vardır. Hastanenin de gözünden kaçan şeyler olabilir. Bu sistemle aynı ekranda hem hastanemize ait bilgileri hem de diğer hastanelerle yapılan kıyasları göreceğiz” dedi.

 

Kaynak:

 Bu haber 977 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,337 µs