En Sıcak Konular

4B'DE ALDATMACA

7 Haziran 2011 10:14 tsi
4B'DE ALDATMACA Genel seçimlere bir hafta kala, kamuoyuna müjde gibi sunulan sözleşmeli çalışanları ilgilendiren 4B'ye tabi olanların aslında bir Kanun Hükmündeki Kararname ile kadroya geçmelerinin mümkün olduğu ifade edildi.

4B'de aldatmaca!

Genel seçimlere bir hafta kala, kamuoyuna müjde gibi sunulan sözleşmeli çalışanları ilgilendiren 4B'ye tabi olanların aslında bir Kanun Hükmündeki Kararname ile kadroya geçmelerinin mümkün olduğu ifade edildi.

Genel seçimlere bir hafta kala, kamuoyuna müjde gibi sunulan sözleşmeli çalışanları ilgilendiren 4B'ye tabi olanların aslında bir Kanun Hükmündeki Kararname ile kadroya geçmelerinin mümkün olduğu ifade edildi.
 
Belediye Ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (BEMBİRSEN) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Belediye ve İl Özel İdarelerinde çalışan 4b sözleşmeli personelin, çıkarılan kanun hükmündeki kararname kapsamında kadroya girdiğini, aksi yorumların hukuki olmadığı belirtildi. Açıklamada, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın bürokratlar tarafından yanıltıldığı da ifade edildi.
 
Açıklamalar hukuki değil yorum içeriyor
 
BEMBİRSEN internet sitesinden yapılan açıklama metninde "4 Haziran  2001 tarihli  Resmi  Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlanan SÖZLEŞMELİ PERSONELİN KADROYA GEÇİRİLMESİNE YÖNELİK  KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME'YE istinaden kamuoyunda mahalli idarelerde çalışanların bu kapsama girip girmeyeceği konusunda tereddüt oluşturulmaya çalışılmaktadır" denilerek "Hukukî anlamda değerlendirildiğinde kanunda, mahalli idarelerde çalışan personelin 657/4b hükümlerinde olup olmadığına dair mahkeme kararlarında, hatta Devlet Personel Başkanlığı'nın olumlu görüşleri ortada iken aksini ifade etmek hukukî değil sadece yorumdur" ifadesi kullanıldı.
 
Mahalli idareler kapsam dışı tutulmasın
 
Başbakan Erdoğan'ın bu konuda yanıltıldığını da öne süren BemBirSen açıklamasında daha sonra şunlara değiniliyor:
 
"Her ne kadar Sayın Başbakan 32. Gün'de yer alan konuşmasında; seçim sonrasında  mahalli idarelerdeki sözleşmeli personel ile KİT'lerdeki sözleşmeli çalışanların kadroya  geçirileceğini, "bu konuda söz vermişsek yapacağız elbette " şeklindeki sözleri ile beyan etmiş olsa da, Bem Bir Sen olarak bu konuda yeni bir düzenleme yapılmasına ihtiyaç  olmadan  bu personelin  kadroya geçirelebileceği konusunda netiz. Bu konuda süreci hem adli olarak hem de idari olarak yakından takip ediyoruz. Bizim inancımız konunun en kısa zamanda tüm tereddütleri ortadan kaldıracak şekilde kamuoyuna olumlu açıklamanın yapılması yönündedir.  205 bin olduğu ifade edilen sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi kapsam içi iken mahalli idarelerde yer alan 16 bin 500 sözleşmeli personelin kapsam dışında tutulması mantık çerçevesinde kabul edilebilir değildir.  Kadroya geçiş işleminin ekonomik olarak kamuya bir yükü de bulunmamaktadır.  Aileleri ile birlikte  50 binin üzerindeki insan, bu süreci mağdur olarak algılayacak ve ona göre tavır belirleyeceklerdir."

 

Kaynak: MİLLİ GAZETE {http://www.milligazete.com.tr/haber/4b-de-aldatmaca-204915.htm}Bu haber 822 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,022 µs