En Sıcak Konular

TÜRKİYE'NİN EFT İŞLEMLERİ DÜN ÇÖKTÜ

4 Haziran 2011 09:45 tsi
TÜRKİYE'NİN EFT İŞLEMLERİ DÜN ÇÖKTÜ Merkez Bankası’nın (MB) sistemlerinde yaşanan sorunlardan dolayı dün Türkiye genelinde Elektronik Fon Transferi (EFT - hızlı para transferi) işlemleri gerçekleştirilemedi

Merkez’in arızası EFT işlemlerini vurdu

Merkez Bankası’nın (MB) sistemlerinde yaşanan sorunlardan dolayı dün Türkiye genelinde Elektronik Fon Transferi (EFT - hızlı para transferi) işlemleri gerçekleştirilemedi

Sabah saatlerinde başlayan arıza nedeniyle işlemlerde gün boyu sıkıntı yaşandı. Bankalar ile MB’nin ilgili birimlerinin yürüttüğü çalışmalara rağmen arıza akşam saatlerine kadar giderilemedi.
Büyük bankaların ilgili yetkililerinin verdiği bilgiye göre, banka müşterilerinin mağduriyetlerinin önlenmesi için bankalar tarafından ortak alınan herhangi bir karar olmadı. MB’nin dün düzenlediği repo ve döviz alım ihalelerinde de elektronik sistem çalışmadığı için bankaların emirleri telefonla alındı.

Mağduriyet giderilecek
Ancak bankalar müşterilerinin mağduriyetini önlemek için elinden gelen her türlü çabayı göstereceklerini ifade ettiler. Müşterilerin mağduriyetlerinin önlenmesine ilişkin uygulamalar hakkında bankalar birbirinden farklı bilgiler iletirken, büyük bir bankanın yetkilisi, kredi kartı gibi ödemelerin cezaya düşmesini önlemek için sistemde hazır bir çözümün bulunmadığını, ancak bu tür mağduriyetin önlenmesine yönelik çözümün müşteri talebi doğrultusunda daha sonra mümkün olabileceğini ifade etti.
Bazı bankaların yetkilileri ise, sorunun çözümlenmesi için teknik çalışmaların devam ettiğini, müşterilerin dün verdiği EFT talimatlarının kayda alındığını, bu nedenle de gününde ödenmeyen, çek ve kredi kartı gibi işlemlerin ödemelerinin cezaya düşmesi gibi bir durumun söz konusu olamayacağını belirttiler.

Müşteri hücumu
Dün itibariyle yapılması gereken ödemelerin faiz ödemesine düşmemesi için sistemin teknik arıza nedeniyle cezayı önlemesinin mümkün olmadığını ifade eden büyük bir bankanın yetkilisi, arızanın MB sisteminden kaynaklandığını bilmeyen müşterileriyle gün içinde önemli sorunlar yaşadıklarını belirtti. Müşterilerden gelen tepkilerle boğuşan bankalardan bazıları, internet sitelerine duyurular koyarak müşterilerini bilgilendirmeye çalıştılar.(KADİFE ŞAHİN - MİLLİYET)

 

Kaynak: MİLLİYET GAZETESİ {http://ekonomi.milliyet.com.tr/merkez-in-arizasi-eft-islemlerini-vurdu/ekonomi/ekonomidetay/04.06.2011/1398317/default.htm}Bu haber 809 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,618 µs