En Sıcak Konular

MHP BARUTÇU'NUN LİSTEDEN ÇIKARILMASI İÇİN YSK'YA BAŞVURDU

3 Haziran 2011 09:34 tsi
MHP BARUTÇU'NUN LİSTEDEN ÇIKARILMASI İÇİN YSK'YA BAŞVURDU MHP, önceki gün ihraç ettiği kaset mağduru isimlerden eski İl Başkanı, milletvekili adayı İhsan Barutçu’nun milletvekili aday listesinden çıkarılması için YSK’ya başvurdu.

MHP YSK'ya başvurdu

“Barutçu adayımız değil”

MHP, önceki gün ihraç ettiği kaset mağduru isimlerden eski İl Başkanı, milletvekili adayı İhsan Barutçu’nun milletvekili aday listesinden çıkarılması için YSK’ya başvurdu. MHP’nin başvursunda “Barutçu MHP adayı olarak gösterilmiştir. Kendisi bağımsız olarak aday olmamıştır. MHP Barutçu’yu ihraç ettiği için listeden düşürülmesi gerekmektedir” denilerek milletvekili seçim kanununun 25. maddesinin bu durumda da uygulanması istendi. Sözkonusu maddede “Aday listelerinin kesinleştiği tarihten, oy verme günü saat 17.00’ye kadar ölüm veya istifa nedeniyle aday listelerinde meydana gelecek eksilmeler, listelerin tamamlanmasını gerektirmez. Ancak, aday listelerinde yukarıdaki nedenlerle boşalma olması halinde listedeki adaylar liste sırasına göre kaydırılmak suretiyle boşalan yerler doldurulur” deniyor. MHP’nin talebine göre, Barutçu’nun aday listesinden çıkarılması ve İstanbul 3. bölge 5. sıra adayı Ahmet Mucip Gökçen’in 3. sıraya yükseltilmesi gerekiyor. 3. bölge 3. sıra adayı Mehmet Taytak da daha önce istifa etmişti.

Yasada düzenlenmiyor

Barutçu’nun aday gösterildiği partiden ihracının adaylığını etkileyip etkilemeyeceği konusunda yasalarda açık bir hüküm bulunmuyor. Adayın istifası veya ölüm halinde listelerde oluşacak boşluğun bir alt sıradaki adayın üste çıkarılması ile doldurulacağını öngören yasada, partiden ihracın öngörülmemesi nedeniyle ortaya çıkan durumla ilgili kararı YSK verecek. YSK çevreleri daha önce böyle bir durumun yaşanmadığına dikkat çekerek Barutçu’nun listeden düşürülmesinin güçlü bir olasılık olduğunu yorumunu yapıyor.

 

Kaynak: GAZETEVATAN {http://haber.gazetevatan.com/mhp-yskya-basvurdu/381324/9/Siyaset}Bu haber 758 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,281 µs