En Sıcak Konular

'YÜZDE 45'LİK OY ORANI AKP'YE ANAYASA İÇİN YETMEZ''

2 Haziran 2011 17:51 tsi
'YÜZDE 45'LİK OY ORANI AKP'YE ANAYASA İÇİN YETMEZ'' BETAM Direktörü Prof.Dr. Seyfettin Gürsel,"MHP barajın üstünde gözüküyor ve bu çerçevede AKP'nin, yüzde 45 oy oranı ile 330'u geçebilmesi imkansız.Eğer MHP barajın altında kalırsa AKP'nin 367'yi geçme ihtimali olabilir" dedi.

'Yüzde 45 AKP'ye yetmez!'

Seçim konusunda uzman BETAM Direktörü Profesör Doktor Seyfettin Gürsel açıkladı...

Seçim konusunda Türkiye'nin önde gelen uzmanlarından biri olan BETAM Direktörü Profesör Doktor Seyfettin Gürsel, "Yüzde 45'lik bir oy oranı, Ak Parti'nin anayasayı tek başına değiştirmesi için yeterli olmayacak" dedi.

Bloomberg HT'deki Son Saat programında seçimlere dair değerlendirmelerde bulunan Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) Direktörü Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, AKP'nin iktidar olacağı tahmininde bulunurken, anayasal çoğunluk olan 330'u aşmasının ise düşük olduğunu söyledi.

KRİTİK NOKTA MHP

Bu konuda kritik noktanın MHP olduğunu söyleyen Gürsel, "MHP barajın üstünde gözüküyor ve son anketlerde görüldüğü gibi kaset meselesinin geri teptiğine dair güçlü kanıtlar var. Bu çerçevede AKP'nin, yüzde 45 oy oranı ile 330'u geçebilmesi imkansız. Güçlü senaryo 330'un altında kalmasıdır. Eğer MHP barajın altında kalırsa AKP'nin 367'yi geçme ihtimali olabilir" diye konuştu.

AK PARTİ YENİ ANAYASAYI UZLAŞMA İLE YAPMAK ZORUNDA KALACAK

AKP'nin yeni anayasayı uzlaşma ile yapması gerektiğini ifade eden Gürsel, "Türkiye'de büyük bir cari açık var. Burada ekonomik müdahale lazım, reformların devreye sokulması, mali politikaları sıkılaştırıcı önlemler alınması lazım. Tüm bunları bir araya getirince 330'un altında kalan bir AKP olarak Erdoğan'ın rasyonel olan uzlaşmacı tavır göstermesi gerekir. Benim beklentim, uzlaşmaya yanaşmak zorunda kalacaktır" dedi.

HİÇBİR ANKET CHP'NİN OY ORANINI YÜZDE 24'ÜN ALTINDA GÖSTERMİYOR

Kılıçdaroğlu'nun oylarını artırmasının 'kesin' olduğunu söyleyen Gürsel, yapılan hiçbir anketin CHP'nin oy oranını yüzde 24'ün altında göstermediğini söyledi. Gürsel, "Eğer CHP'nin oy oranı yüzde 26-27'da kalırsa çok ciddi muhalefetle karşı karşıya kalacak. Ama yüzde 29-30'u bulursa, durumunu güçlendirebileceği düşünülüyor" diye konuştu.

 

Kaynak: GAZETEVATAN {http://haber.gazetevatan.com/yuzde-45-akpye-yetmez/380983/9/Siyaset}
 

 Bu haber 982 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,572 µs