En Sıcak Konular

YUNANİSTAN 2 ADAMIZA KONDU AKP'DE ''ÇIT'' YOK

1 Haziran 2011 21:16 tsi
YUNANİSTAN 2 ADAMIZA KONDU AKP'DE ''ÇIT'' YOK 462 yıldır Türk egemenliğinde olan Ege Denizi’ndeki Eşek ve Bulamaç adalarının Yunanistan tarafından işgaline iktidar sesini çıkarmıyor.

Yunan işgal etti AKP’den hiçbir tepki gelmiyor!

Ege Denizi’nde 1549 yılından beri Türk egemenliğinde olan, Lozan Antlaşması ile de Türkiye Cumhuriyeti’nde olduğu tescillenen Aydın il sınırlarındaki Eşek ve Bulamaç adaları Yunanistan tarafından işgal edildi. Yunan, adaların üzerine kilise, AVM, tesis ve konut yaptı, bayrak dikti. Oldubittiye çıt çıkarmayan AKP, sade suya tirit bir resmi açıklamayla yetindi.
AKP Yunan işgaline suskun

462 yıldır Türk egemenliğinde olan Ege Denizi’ndeki Eşek ve Bulamaç adalarının Yunanistan tarafından işgaline iktidar sesini çıkarmıyor.

AKP iktidarı, Ege Denizi’nde Aydın ili Didim ilçesi açıklarında bulunan ve 1549 yılından beri Türk egemenliğinde olan, Lozan Antlaşması ile de Türkiye Cumhuriyetine verilen Eşek ve Bulamaç adalarının Yunanistan tarafından işgal edilmesine ses çıkarmıyor. Didim’e 5.9 mil uzaklıktaki Bulamaç ile 9 mil uzaklıktaki Eşek adalarının 2004 yılından beri işgal altında olduğu ortaya çıktı. 1999 yılında Eşek Adası’na Yunan bayrağı dikme girişiminde bulunan Yunanistan, dönemin hükümeti ve askeri yetkililerin uyarısı üzerine geri adım atmıştı.

Yeterli açıklama gelmedi
Eşek ve Bulamaç adalarındaki Yunan işgaline göz yuman AKP, suskunluğunu koruyor. Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Daire Başkanlığı’ndan verilen yazılı açıklamada ise “Ege’deki tüm
sorunların iki tarafın da mutabık kalacağı, ortak çıkarlara dayalı, barışçı yöntemlerle kapsamlı ve kalıcı şekilde çözümlenmesi için gerekli siyasi irade ve kararlılığı muhafaza ediyoruz. Her iki tarafın da bölgede barış ve istikrara menfi etkide bulunacak ve iki ülke arasında güçlendirilerek sürdürülen olumlu atmosfere zarar verecek tek yanlı girişimlerden kaçınması önem taşımaktadır” denilerek tatmin edici bir birgi vermedi.
Özkaya: Lozan’ı çiğnettiler
Tapu Kadastro eski Genel Müdür Yardımcısı ve Aydın bağımsız milletvekili adayı Orhan Özkaya, Lozan ile İkinci Dünya Savaşı sonrası Paris Antlaşması’na göre bu adaların Türkiye’ye ait olduğunu ifade ederek, “Lozan Antlaşması’na göre işgal görmeyen ve milletlerarası antlaşmalarda adı belirtilerek Yunanistan’a devredilmemiş ada, adacık ve kayacıklar Türkiye’ye aittir” dedi.

Kiliseler yaptılar
Adaların, Yunanistan tarafından işgal edilerek üzerine limanlar, kiliseler, AVM’ler ve konutlarla çeşitli tesisler yapılmış ve Türklerin girişine kapatılmış durumda olduğunu kaydeden Özkaya şöyle dedi: “Adaya gidişler pasaportla yapılmaktadır. İktidarın herhangi bir açıklaması bugüne kadar olmadığı gibi, yetkisiz kişiler tarafından yapılan açıklamalar da kamuoyunun tepkisini yatıştırmak içindir.”

Sesini çıkarmadı
Özkaya, Yunanistan’ın karasularını fiili olarak 12 mile çıkartıp, Türkiye’nin de buna ses çıkarmadığını iddia ederek şöyle devam etti: “Ege Denizi’nde, ulusal karasu sınırının Yunanistan tarafından 6 milden 12 mile çıkartılması, kıyılara taraf ülkeler olan Türkiye ve Yunanistan arasındaki görüşmelerde, görüşlerin birleştirilmesi olanaklı olmaması anlaşmazlığın sürmesine neden olmaktaydı. Bugüne kadar, iki ülke arasında ulusal yaklaşımlar sert açıklamalarla dile getirilmekteydi. 16 Kasım 1994 tarihinde Birleşmiş Milletler 3. Deniz Hukuku Sözleşmesi’nin yürürlüğe girmesiyle Yunanistan,  karasularını 12 mile çıkarma kararı almış ve gerektiğinde bu hakkını kullanacağını açıklamıştı. Türkiye de bu konudaki kararlı tutumunu çok sık olarak dile getirmişti. Yunanistan Parlamentosu 31 Mayıs 1995 tarihinde bu Sözleşmeyi onaylamıştır. ” (Haber :  Salim Yavaşoğlu - Yeniçağ)

Kaynak:

 Bu haber 1,293 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,584 µs